reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zmiany w ustawie o PIT w 2015 r. dotyczące książeczek mieszkaniowych

Zmiany w ustawie o PIT w 2015 r. dotyczące książeczek mieszkaniowych

W 2015 r. zmienią się zasady dotyczące zwolnienia z podatku PIT odsetek i premii gwarancyjnych od gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych wkładów.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Projekt zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących zwolnienia z opodatkowania odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych. Co się za tym kryje?


Zwolnienie od podatku


Obecnie, zgodnie z art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy PIT zwolnione od podatku są odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych. Książeczki mieszkaniowe, o których mowa w tym przepisie, zakładane były na podstawie przepisów obowiązujących przed 1989 r.

Przepisy ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 763) zagwarantowały wypłatę premii gwarancyjnych dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych, którzy przeznaczą zgromadzone środki na wymienione w tej ustawie cele mieszkaniowe. Prawo do premii jest zagwarantowane tylko dla właścicieli książeczek mieszkaniowych wystawionych do dnia 23 października 1990 r. Jednocześnie po 1989 r. oferowane były książeczki mieszkaniowe, które nie były zakładane na podstawie powołanych przepisów.

Polisolokaty opodatkowane PIT od 2015 roku

Zapisz się na nasz newsletter


Zmiany w ustawie o PIT


Książeczki mieszkaniowe, do których stosuje się przepisy ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, nie są już zakładane, Ministerstwo Finansów proponuje więc uchylenie przepisu art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy PIT. Jednocześnie zostanie zachowane w przepisach przejściowych bezterminowe zwolnienie odsetek i premii gwarancyjnych od środków zgromadzonych na tych książeczkach.

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama