| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wskazanie konkretnej osoby nie pozbawia prawa do odliczenia

Wskazanie konkretnej osoby nie pozbawia prawa do odliczenia

Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowiznę przekazaną na organizację realizującą zadania pożytku publicznego ze wskazaniem konkretnej osoby.


W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy będą mogli dokonać odliczeń od dochodu m.in. z tytułu przekazania darowizn na rzecz organizacji realizujących zadania pożytku publicznego w sferze działań publicznych. Podatniczka chciałaby wiedzieć, czy darowizna dokonana na rzecz organizacji pożytku publicznego ze wskazaniem konkretnej osoby podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Marlena Kucińska, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszonej w Consortio Lex), zwraca uwagę, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie zabraniają dokonywania wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego ze wskazaniem konkretnej osoby, na rzecz której darowizna miałaby być przekazana.

- Oznacza to, że darowiznę taką będzie można odliczyć od dochodu, a organizacja pożytku publicznego otrzymaną darowiznę może przekazać na konkretną osobę wskazaną np. w dowodzie wpłaty na rachunek bankowy organizacji - twierdzi Marlena Kucińska.

Nasza rozmówczyni przypomina, że łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn przekazanych na podstawie art. 26 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Odliczenie można uwzględnić w przypadku, gdy wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego.

- W przypadku darowizny innej niż pieniężna należy posiadać dokument stwierdzający wartość tej darowizny oraz oświadczenie organizacji pożytku publicznego o jej przyjęciu - tłumaczy Marlena Kucińska.

Wszystko o rozliczeniu dochodów za 2007 r. w serwisie PITY 2007.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK