| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Nadwyżka w spłacie raty leasingowej nie stanowi kosztu podatkowego

Nadwyżka w spłacie raty leasingowej nie stanowi kosztu podatkowego

W przypadku gdy podatnik, biorąc samochód czy maszynę w leasing finansowy, zgadza się na ustalenie ich wartości początkowej w walucie obcej, może na tym podatkowo stracić. Jeżeli na skutek osłabienia się złotego zobowiązany jest zapłacić wyższą wartość raty kapitałowej, to takiej nadwyżki nie może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Tak uznał Naczelny Sad Administracyjny w swoim wyroku z dnia 9 października 2014 roku (sygn. Akt II FSK 2453/12).

Sędzia Sławomir Presnarowicz przyznał, że NSA miał wątpliwości dotyczące regulacji podatkowych odnoszących się do tej formy leasingu. Finalnie jednak przyznał słuszność Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie i uznał, że jeżeli podatnik na skutek osłabienia się złotego zobowiązany jest zapłacić wyższą wartość raty kapitałowej, to takiej nadwyżki nie może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Przedmiotem sporu była tylko część opłaty leasingowej, a dokładnie ta część, która jest ratą kapitałową, a nie odsetkową. W leasingu finansowym regułą jest, że leasingobiorca nie ma możliwości zaliczania do kosztów podatkowych części opłat, która stanowiłaby spłatę wartości początkowej leasingowanego składnika majątku. W związku z tym przy tego rodzaju umowie leasingobiorca zalicza go do własnych środków trwałych i amortyzuje go. Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie przedmiot umowy pozostaje środkiem trwałym firmy leasingowej i to na niej spoczywa obowiązek jego amortyzacji.

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Wartość w obcej walucie, spłata w złotówkach

Spółka zadała pytanie odnośnie zdarzenia, w którym wartość początkowa przedmiotu leasingu jest ustalona w obcej walucie, z przeliczeniem na złote po z góry założonym kursie, czyli kursie historycznym, przy czym Spółka jako leasingobiorca miałaby spłacać część kapitałową zgodnie z kursem bieżącym. W rezultacie im bardziej złoty by się osłabiał, tym wyższe raty musiałaby płacić.

Spółka oraz organy podatkowe i sądy nie miały wątpliwości, że w niniejszej sprawie nie chodzi o różnice kursowe, gdyż Spółka miała uiszczać raty w złotych odnosząc jedynie wartość złotego do euro. Jednakże zdaniem Spółki, nadwyżkę wynikającą z wyższej niż oczekiwana raty kapitałowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i nie ma to nic wspólnego ze spłatą wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

Podatnik musi znać ryzyko

Okazało się jednak, że fiskus i sądy są odmiennego zdania. Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przyznał słuszności spółce, jakoby uiszczana przez nią nadwyżka nie stanowiła spłaty wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu. Kluczowe w tej sprawie jest to, że wartość początkowa leasingowanego środka trwałego została ustalona w walucie obcej na dzień zawarcia umowy. W związku z tym leasingobiorca uiszczając miesięczne opłaty w części kapitałowej, dokonuje spłaty równowartości w ten sposób ustalonej wartości przedmiotu leasingu. Wartość poszczególnych rat kapitałowych może być różna z uwagi na wahania kursu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to spłata równowartości wartości początkowej – orzekł WSA.

Taką wykładnię przepisów w pełni poparł Naczelny Sąd Administracyjny. Wskazał, że wartość początkowa przedmiotu leasingu zostaje ustalona w walucie obcej na dzień zawarcia umowy. Leasingobiorca poprzez uiszczanie miesięcznych opłat w części kapitałowej spłaca równowartość określoną na dany dzień.

Wartość rat kapitałowych może się różnić ze względu na wahania kursów walut, ale leasingobiorca podpisując umowę sam zobowiązał się do spłaty wartości z umowy. Stanowi to element ryzyka, który wiąże się z tego rodzaju formą leasingu. Dlatego tak rzadko funkcjonuje ona w praktyce –  powiedział sędzia Presnarowicz


Autor: Łukasz Czucharski


Zobacz formularz: Umowa leasingu

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »