reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kiedy wspólne przejazdy samochodem (carpooling) podlegają opodatkowaniu

Kiedy wspólne przejazdy samochodem (carpooling) podlegają opodatkowaniu

Ze wspólnych przejazdów, czyli carpoolingu korzysta coraz więcej osób, z uwagi na możliwość ograniczenia w ten sposób kosztów dojazdów np. do pracy czy na uczelnię. Nasuwa się pytanie, czy fiskus może zainteresować się kierowcami, korzystającymi z carpoolingu?

Przychód – tak, dochód – nie!

Planowanie wspólnych przejazdów opiera się na dzieleniu kosztów między wszystkich uczestników podróży, jakie kierowca ponosi na danej trasie. Łączna suma pieniędzy, które otrzyma od pasażerów nie może być wyższa niż wydatki poniesione na podróż, czyli paliwo i ewentualne opłaty drogowe. Ideą, jaka przyświeca wspólnym przejazdom jest ograniczanie kosztów dojazdu. Oznacza to, że zabronione jest uzyskiwanie dochodu poprzez zabieranie pasażerów w trasę.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Kierowca musiałby podlegać opodatkowaniu, jeśli suma pieniędzy, którą otrzymałby od pasażerów, byłaby wyższa niż koszty podróży, a więc osiągnąłby dochód. Kwota, która nie przekracza kosztów, określana jest mianem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

Ryczałt za używanie samochodów firmowych na cele prywatne pracownika - zmiany w PIT od 1 stycznia 2015 r.

Przy okazji

Czynnikiem, który odróżnia carpooling od zorganizowanego transportu zbiorowego, jest fakt, że ten pierwszy odbywa się przy okazji podróży kierowcy, a nie wyłącznie na życzenie pasażera. Znaczy to, że kierowca i tak musiałby ponieść wydatek na podróż. Pasażerowie pozwalają jedynie na ograniczenie kosztów związanych z przejazdem.

Polecamy produkt: Samochód w firmie – PDF

Działalność gospodarcza

Co jednak w sytuacji, kiedy kierowca często i regularnie oferuje miejsce w swoim aucie w zamian za partycypację w kosztach? Jeśli działalność odbywa się w sposób zorganizowany i ciągły, to  taka osoba powinna zarejestrować działalność gospodarczą. Decyzja o tym, czy dane działania kwalifikują się do założenia firmy należy do pracownika Urzędu Skarbowego.

Niedoprecyzowane prawo wzbudza najwięcej kontrowersji w temacie carpoolingu. Prosta idea, która miała ograniczać ruch uliczny i emisję CO2 do atmosfery, a także pomagać obywatelom przemieszczać się tanieji szybciej, staje się tematem bulwersującym opinię publiczną. Inaczej sytuacja przedstawia się na Zachodzie – W Europie Zachodniej lokalne władze chętnie wspierają inicjatywy związane ze wspólnymi przejazdami, dlatego powstają tam np. specjalne miejsca parkingowe dla samochodów służących do carpoolingu.W Stanach Zjednoczonych z kolei są nawet wydzielone pasy ruchu dla aut, którymi podróżuje więcej niż dwie osoby – mówi Adam Tychmanowicz, twórca rozwiązania do wspólnych przejazdów, Yanosik AutoStop.

Samochód osobowy w kosztach firmy

Auto służbowe

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Kierowca, który podwozi pasażerów autem firmowym, czy to zarejestrowanym na własną czy cudzą firmę, zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od takiej działalności. Próba redukcji kosztów przez osobę poruszającą się autem służbowym z pewnością wzbudzi zainteresowanie Urzędu Skarbowego.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama