Wspólne przejazdy – skutki podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega idea wspólnych przejazdów?
REKLAMA
Wspólne przejazdy w ramach Bla Bla Car stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych środków transportu zarówno ze względów finansowych (przejazdy Bla Bla Carem są często dwukrotnie tańsze od przejazdu pociągiem czy autobusem), ale również towarzyskich (wspólne przejazdy generują nowe, ciekawe znajomości). Portal Bla Bla Car kieruje się w swoim funkcjonowaniu zasadą współdzielenia kosztów przejazdu, co oznacza, że kierowca wraz z pasażerami dokonują tzw. „zrzutki” na paliwo i ewentualne opłaty drogowe. Czy pobieranie przez kierowcę opłaty od pasażerów podlega opodatkowaniu?
PIT od nieujawnionych przychodów – zmiany od 2016 roku
Podatek: płacić czy nie płacić?
Konieczność zapłaty podatku za przejazd występuje tylko wtedy kiedy kierowca uzyskuje z jego tytułu jakiś dochód lub też prowadzi celową działalność zarobkową. Jeśli zaś chodzi o Bla Bla Car, suma pieniędzy, którą kierowca uzyskuje od pasażerów w ramach przejazdu, nie przekracza wydatków poniesionych w ramach podróży. Kierowca nie uzyskuje dochodu, a co za tym idzie – nie musi rozliczać się z tytułu podatku dochodowego PIT.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Dodatkowo, przejazdy w ramach Bla Bla Car odbywają się „przy okazji”, a ich celem nie jest przewóz pasażerów, tylko dotarcie kierowcy do określonego miejsca w ramach jego planów prywatnych lub zawodowych. Nie wiąże się to zatem z działalnością komercyjną ani usługową, która wymuszałaby rozliczenie się kierowcy w ramach podatku VAT.
Edyta Grubek
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat