Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązujące do końca 2014 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierały żadnych regulacji, które wprost wskazywałyby zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego nabytego w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego w celu uregulowania zobowiązania m.in. z tytułu pożyczki. Teraz jest inaczej.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Od 1 stycznia 2015 r. - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - do art. 22g ust. 1 updof został dodany nowy pkt 6, regulujący powyższe zagadnienie. Zgodnie z jego treścią za wartość początkową środka trwałego, w razie nabycia, o którym mowa w art. 14 ust. 2e updof, czyli w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego w celu uregulowania zobowiązania, uważa się wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania tego świadczenia niepieniężnego. Nowa regulacja równocześnie nakazuje odpowiednie stosowanie zasad obowiązujących przy ustalaniu ceny nabycia środka trwałego (zawartych w art. 14 ust. 3 updof).
Oznacza to, że wartością początkową maszyny, którą powinien Pan przyjąć dla celów jej amortyzacji jest wartość całego zobowiązania z tytułu pożyczki, które zostało uregulowane przez dłużnika poprzez przekazanie Panu tej maszyny.
Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22g ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat