reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Jak uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości można uniknąć, jeżeli uzyskane z tego tytułu środki zostaną przeznaczone na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli na remont, zakup nieruchomości lub udziału w nieruchomości. A czy zwolnieniu z podatku podlega również odkupienie części mieszkania od małżonka?

Czy w ramach ulgi można kupić nieruchomość lub udział w niej od małżonka?

Wystarczy odczekać 5 lat podatkowych od chwili nabycia nieruchomości, aby uniknąć zapłaty podatku od dochodu z jej sprzedaży. Ale ci, którzy nie mogą tyle czekać, mogą skorzystać ze zwolnienia, o ile uzyskane pieniądze przeznaczą na własne cele mieszkaniowe. Chodzi o spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, zakup nieruchomości, remont oraz nabycie udziałów w lokalu czy gruncie. I – jak się okazuje – nie ma znaczenia, od kogo się nieruchomość lub udział w niej kupuje.

Spłata kredytu uprawnia do ulgi

Potwierdziła to katowicka izba skarbowa w odpowiedzi na wniosek o interpretację podatkową w tej kwestii. Jak wynika ze wniosku, podatniczka zbyła udział w nieruchomości, którą otrzymała w darowiźnie. Uzyskane pieniądze zamierzała częściowo przeznaczyć na spłatę kredytu, jaki zaciągnęła na nabycie obecnie zajmowanego lokalu.

Prawo do ulgi mieszkaniowej przy przejęciu kredytu

We wniosku uznała, że dokonując spłaty wypełni warunki konieczne do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Izba w interpretacji z 17 maja tego roku (sygnatura IBPB-2-2/4511-297/16/NG) potwierdziła tę opinię. Wprawdzie urzędnicy dość długo wyjaśniali, że konieczne jest, aby kredyt spłacany został zaciągnięty przed datą uzyskania przychodu, że środki muszą być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, co z grubsza oznacza zapewnienie sobie dachu nad głową, lecz ostateczna konkluzja była pozytywna dla podatniczki.

Można kupować od małżonka

Ale pytanie, jakie zadała podatniczka, miała jeszcze drugą część. Mianowicie pozostałą po spłacie kredytu sumę zamierzała ona wydać na odkupienie od małżonka udziału w mieszkaniu, jaki oboje zajmują. I tu również sugerowała, że w ten sposób wypełnia warunki skorzystania z ulgi. Ustawa bowiem mówi, że wśród celów mieszkaniowych jest właśnie zakup udziału w nieruchomości.

I urzędnicy również przyznali podatniczce rację.

Tu jednak warto zaznaczyć, że mieszkanie, jakie zajmowali i będą zajmować małżonkowie, zostało przez nich kupione przed zawarciem małżeństwa. To oznacza, że udziały w nieruchomości przynależą do majątku osobistego tych dwojga, czyli nie wchodzą w skład małżeńskiej wspólnoty mieszkaniowej.

Wydatki na mieszkanie jako koszty uzyskania przychodu firmy

A więc podatniczka zamierzała odkupić od męża jego udziały i w rezultacie wejść w posiadanie większości z nich lub wszystkich. To oznaczałoby, że mąż w razie komplikacji nie miałby prawa do lokalu. Z drugiej jednak strony można bez trudu wyobrazić sobie, że za jakiś czas podatniczka podaruje mężowi odkupione udziały i sytuacja wróci do stanu początkowego ewentualnie wprowadzi mieszkanie do majątku wspólnego.

Jak widać więc, skorzystanie z ulgi dzięki odkupieniu mieszkania od małżonka jest możliwe, o ile tylko udziały w lokalu należą do osobnego majątku osobistego każdego z nich.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Jak uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości /Fot. Fotolia
Jak uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama