REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kurs szybkiego czytania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność szkoleniową w zakresie wdrażania procesów informatycznych. Wymaga to ode mnie czytania w krótkim czasie dużej ilości literatury fachowej. Dlatego postanowiłem zapisać się na kurs szybkiego czytania. Uważam, że znacznie ułatwi mi to świadczenie usług na możliwie najwyższym poziomie. Czy taki wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Ponieważ kurs szybkiego czytania ma bezpośredni związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, powinien stanowić dla Pana koszt uzyskania przychodu. Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że wydatki poniesione na kurs szybkiego czytania nie są kosztem uzyskania przychodu. Ich zdaniem szybkie czytanie jest umiejętnością, którą podatnik może wykorzystywać nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym. Dlatego podejmując decyzję o zaliczeniu wydatku na kurs szybkiego czytania do kosztów uzyskania przychodów, musi się Pan liczyć ze sporem z urzędem skarbowym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy odwołać się do definicji kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z ogólną regułą tego rodzaju kosztami są tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Poniesiony wydatek nie może też znajdować się w tzw. katalogu negatywnym, tj. katalogu wydatków, które przez ustawodawcę zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). W praktyce oznacza to, że każdy wydatek poniesiony przez podatnika wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu.

W katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, nie zostały wymienione wprost wydatki na kurs szybkiego czytania. Nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku tego rodzaju wydatki stanowią koszt prowadzonej działalności. Jak podkreślają organy podatkowe, w przypadku kwalifikowania do kosztów wydatków na różnego rodzaju szkolenia i kursy to na podatniku będzie spoczywał obowiązek wykazania związku tych wydatków z prowadzoną działalnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia w Pana przypadku kurs szybkiego czytania ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki niemu będzie Pan mógł szybciej przyswajać fachową wiedzę. Niewątpliwie wpłynie to na jakość świadczonych usług, a w konsekwencji na zwiększenie przychodów. W związku z tym wydatek tego rodzaju powinien dla Pana stanowić koszt uzyskania przychodów.

REKLAMA

Niestety, wśród organów podatkowych można znaleźć stanowiska odmawiające podatnikom prawa do zaliczania do kosztów wydatków na kursy szybkiego czytania. Zdaniem organów szybkie czytanie jest umiejętnością, którą podatnik może wykorzystywać nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym. Jako przykład można przytoczyć pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald z 28 marca 2006 r., nr AD-IB/415/2/2006, w którym czytamy:

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że ukończenie kursu szybkiego czytania jest warunkiem bezwzględnym i koniecznym do funkcjonowania Pani firmy, jak również do zachowania źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ksiąg. Zdaniem tutejszego organu podatkowego, ukończenie przez Panią ww. kursu może przyczynić się do uzyskania przez Panią korzyści nie tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim na innych płaszczyznach. Oznacza to zatem, iż poniesiony przez Panią wydatek jest rodzajem wydatku osobistego, niezwiązanego bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. W świetle powyższego wydatki ponoszone przez Panią na kurs szybkiego czytania nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (...).

Podatniczka, która wystąpiła o wydanie przytoczonej interpretacji, twierdziła, że ukończenie takiego kursu ma związek z prowadzoną przez nią działalnością, ponieważ stale rośnie ilość przepisów, które musi przyswoić. Wskazała, że uczestnictwo w kursach szybkiego czytania przyczynia się do świadczenia usług na wyższym poziomie, a nabyte przez nią umiejętności spowodują szybsze przyswajanie wiedzy, co z kolei wygeneruje przychody.

 

Nie można zgodzić się z tak kategorycznym stanowiskiem organów podatkowych w tej sprawie. Praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach podatnicy korzystają ze zdobytych w ramach prowadzonej działalności umiejętności lub przedmiotów również w życiu prywatnym. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy miejscem prowadzonej działalności jest dom lub mieszkanie podatnika. W takich przypadkach często zdarza się, że podatnik korzysta ze sprzętu firmowego (komputer, drukarka) w celach prywatnych. Czy to, że sporadycznie wykorzysta firmowy komputer do przejrzenia np. niektórych stron internetowych, powoduje konieczność wyrzucenia wydatków poniesionych na zakup tego sprzętu z kosztów uzyskania przychodów? Odpowiedź jest negatywna. Zezwalając podatnikom na zaliczanie do kosztów wydatków na sprzęt komputerowy kupiony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, organy podatkowe w ogóle nie poruszają tej kwestii.

Musi się Pan więc liczyć z tym, że zaliczając przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu, może się Pan narazić na spór z organem podatkowym. Warto też w tej sprawie zwrócić się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

VAT

W załączniku nr 4 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz usług zwolnionych z tego podatku, pod poz. 7 wymieniono usługi w zakresie edukacji, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 80. Zwolnienie to obejmuje wszystkie usługi edukacyjne, także usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałe formy kształcenia, które nie kończą się uzyskaniem świadectwa honorowanego przez urzędy państwowe. Jeżeli zatem nabyte przez Pana usługi zostały zaklasyfikowane przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupowania o symbolu ex 80, czyli usług w zakresie edukacji, to świadczący je podmiot na wystawionej dla Pana fakturze nie naliczył VAT. Jeśli usługodawca nie prowadził oprócz działalności edukacyjnej innej działalności opodatkowanej VAT, mógł Pan otrzymać od niego tylko rachunek. W związku z tym nie przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT od nabytych usług.

Księgi rachunkowe

Koszty szkoleń (w momencie ich poniesienia) powinny być ewidencjonowane w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Wn konto 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”, ew. konto 100 „Kasa”, ew. konto 230 „Pozostałe rozrachunki”.

• art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA