REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kurs szybkiego czytania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność szkoleniową w zakresie wdrażania procesów informatycznych. Wymaga to ode mnie czytania w krótkim czasie dużej ilości literatury fachowej. Dlatego postanowiłem zapisać się na kurs szybkiego czytania. Uważam, że znacznie ułatwi mi to świadczenie usług na możliwie najwyższym poziomie. Czy taki wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Ponieważ kurs szybkiego czytania ma bezpośredni związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, powinien stanowić dla Pana koszt uzyskania przychodu. Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że wydatki poniesione na kurs szybkiego czytania nie są kosztem uzyskania przychodu. Ich zdaniem szybkie czytanie jest umiejętnością, którą podatnik może wykorzystywać nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym. Dlatego podejmując decyzję o zaliczeniu wydatku na kurs szybkiego czytania do kosztów uzyskania przychodów, musi się Pan liczyć ze sporem z urzędem skarbowym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy odwołać się do definicji kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z ogólną regułą tego rodzaju kosztami są tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Poniesiony wydatek nie może też znajdować się w tzw. katalogu negatywnym, tj. katalogu wydatków, które przez ustawodawcę zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). W praktyce oznacza to, że każdy wydatek poniesiony przez podatnika wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu.

W katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, nie zostały wymienione wprost wydatki na kurs szybkiego czytania. Nie oznacza to jednak, że w każdym wypadku tego rodzaju wydatki stanowią koszt prowadzonej działalności. Jak podkreślają organy podatkowe, w przypadku kwalifikowania do kosztów wydatków na różnego rodzaju szkolenia i kursy to na podatniku będzie spoczywał obowiązek wykazania związku tych wydatków z prowadzoną działalnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia w Pana przypadku kurs szybkiego czytania ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki niemu będzie Pan mógł szybciej przyswajać fachową wiedzę. Niewątpliwie wpłynie to na jakość świadczonych usług, a w konsekwencji na zwiększenie przychodów. W związku z tym wydatek tego rodzaju powinien dla Pana stanowić koszt uzyskania przychodów.

Niestety, wśród organów podatkowych można znaleźć stanowiska odmawiające podatnikom prawa do zaliczania do kosztów wydatków na kursy szybkiego czytania. Zdaniem organów szybkie czytanie jest umiejętnością, którą podatnik może wykorzystywać nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu prywatnym. Jako przykład można przytoczyć pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald z 28 marca 2006 r., nr AD-IB/415/2/2006, w którym czytamy:

REKLAMA

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że ukończenie kursu szybkiego czytania jest warunkiem bezwzględnym i koniecznym do funkcjonowania Pani firmy, jak również do zachowania źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ksiąg. Zdaniem tutejszego organu podatkowego, ukończenie przez Panią ww. kursu może przyczynić się do uzyskania przez Panią korzyści nie tylko w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim na innych płaszczyznach. Oznacza to zatem, iż poniesiony przez Panią wydatek jest rodzajem wydatku osobistego, niezwiązanego bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. W świetle powyższego wydatki ponoszone przez Panią na kurs szybkiego czytania nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (...).

Podatniczka, która wystąpiła o wydanie przytoczonej interpretacji, twierdziła, że ukończenie takiego kursu ma związek z prowadzoną przez nią działalnością, ponieważ stale rośnie ilość przepisów, które musi przyswoić. Wskazała, że uczestnictwo w kursach szybkiego czytania przyczynia się do świadczenia usług na wyższym poziomie, a nabyte przez nią umiejętności spowodują szybsze przyswajanie wiedzy, co z kolei wygeneruje przychody.

 

Nie można zgodzić się z tak kategorycznym stanowiskiem organów podatkowych w tej sprawie. Praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach podatnicy korzystają ze zdobytych w ramach prowadzonej działalności umiejętności lub przedmiotów również w życiu prywatnym. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy miejscem prowadzonej działalności jest dom lub mieszkanie podatnika. W takich przypadkach często zdarza się, że podatnik korzysta ze sprzętu firmowego (komputer, drukarka) w celach prywatnych. Czy to, że sporadycznie wykorzysta firmowy komputer do przejrzenia np. niektórych stron internetowych, powoduje konieczność wyrzucenia wydatków poniesionych na zakup tego sprzętu z kosztów uzyskania przychodów? Odpowiedź jest negatywna. Zezwalając podatnikom na zaliczanie do kosztów wydatków na sprzęt komputerowy kupiony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, organy podatkowe w ogóle nie poruszają tej kwestii.

Musi się Pan więc liczyć z tym, że zaliczając przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu, może się Pan narazić na spór z organem podatkowym. Warto też w tej sprawie zwrócić się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

VAT

W załączniku nr 4 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz usług zwolnionych z tego podatku, pod poz. 7 wymieniono usługi w zakresie edukacji, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 80. Zwolnienie to obejmuje wszystkie usługi edukacyjne, także usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałe formy kształcenia, które nie kończą się uzyskaniem świadectwa honorowanego przez urzędy państwowe. Jeżeli zatem nabyte przez Pana usługi zostały zaklasyfikowane przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupowania o symbolu ex 80, czyli usług w zakresie edukacji, to świadczący je podmiot na wystawionej dla Pana fakturze nie naliczył VAT. Jeśli usługodawca nie prowadził oprócz działalności edukacyjnej innej działalności opodatkowanej VAT, mógł Pan otrzymać od niego tylko rachunek. W związku z tym nie przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT od nabytych usług.

Księgi rachunkowe

Koszty szkoleń (w momencie ich poniesienia) powinny być ewidencjonowane w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

Wn konto 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”

Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”, ew. konto 100 „Kasa”, ew. konto 230 „Pozostałe rozrachunki”.

• art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA