REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania - PIT-y 2008

PIT 2008
PIT 2008

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Cesja nie jest sprzedażą nieruchomości.

Cesja tych praw to nie jest zbycie nieruchomości wg art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Oznacza to, że nie mają do niej zastosowania przepisy podatkowe związane ze sprzedażą nieruchomości np.:

Autopromocja
  • zwolnienie z podatku w przypadku przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe (dot. nieruchomości zakupionych przed 01.01.2007r.)

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Jak opodatkowana jest cesja praw z umowy deweloperskiej lub przedwstępnej ?

Cesja praw wynikających z umowy deweloperskiej to zbycie praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT (podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychody z cesji praw są opodatkowane wg skali podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw musimy odjąć koszty od uzyskanego przychodu i od uzyskanego w ten sposób dochodu trzeba obliczyć podatek wg skali podatkowej.

Co może stanowić koszty uzyskania przychodu ?

Koszty, to wszelkie poniesione do chwili cesji wydatki związane z uzyskaniem prawa do tego mieszkania np. :

  • wszystko co zapłaciliśmy deweloperowi w związku z budową lokalu
  • koszty notarialne (jeśli umowa miała formę aktu notarialnego)
  • odsetki od kredytu zaciągniętego pod inwestycję.

Jak rozliczyć dochód z cesji ?

Dochód z cesji trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36

Dotyczy to również ew. straty z cesji (rzadki przypadek ale zdarza się np. gdy deweloper zgłosi upadłość).

Dochód ten podlega kumulacji z innymi dochodami, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego, opodatkowanymi wg skali podatkowej.- może spowodować przekroczenie progu podatkowego.

Powyższe zasady dotyczą również zbycia praw z umowy zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową przed ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kosztem będzie tu przede wszystkim wniesiony wkład budowlany.

Taki sposób opodatkowania omawianych przychodów potwierdzają jednogłośnie organy podatkowe. Przykładami są następujące interpretacje:

  • z 12 kwietnia 2007 r., nr WP/415-47/07 - Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;
  • z 26 czerwca 2007 r., nr 1421/BF/415-19/GJ/07 - Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie;
  • z 15 listopada 2007 r., nr ITPB1/415-250/07/RS - Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy;
  • z 26 marca 2008 r. , nr ITPB2/415-113/08/AD - Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy;

Wszystko o podatkach na : ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

    Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    REKLAMA