Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 22 listopada 2011 r. wszedł w życie Protokół z 4 kwietnia 2011 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku.
REKLAMA
Protokół ten obowiązywać zacznie od 1 stycznia 2012 roku.
Przede wszystkim Protokół usuwa tzw. klauzulę tax sparing, która zezwalała na zaliczenie podatku należnego (w zależności od sytuacji - w Polsce bądź na Malcie), który podlegał zapłacie w Umawiającym się Państwie, jednakże został on obniżony lub zaniechany przez dane Państwo na mocy jego przepisów o zachętach podatkowych.
Ponadto Protokół rozszerza kategorię zysków pochodzących z eksploatacji statków morskich lub powietrznych o zyski z wynajmu takich statków użytkowanych w transporcie międzynarodowym. Oznacza to, iż takie zyski traktowane będą tak samo, jak zyski z transportu pasażerów lub towarów.
Protokół wprowadza także zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko – maltańskich.
Podatek u źródła od dywidend ustalony przez Polskę nie będzie mógł być większy niż 10% jeżeli właścicielem dywidend będzie rezydent podatkowy Malty. Ale będzie można nie pobierać w ogóle podatku u źródła jeżeli odbiorcą dywidendy (beneficial owner) będzie spółka, która posiada nieprzerwanie przez 24 miesiące co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę.
Obniżona zostaje maksymalna stawka podatku u źródła od odsetek (z 10% do 5%). Tak samo w przypadku należności licencyjne maksymalną stawką będzie 5%.
Protokół rozszerza Umowę o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.
Protokół został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 283 z 28 grudnia 2011 r.
Kalkulator odsetek podatkowych
Polecamy: Kontrola podatkowa
REKLAMA
Protokół doprecyzowuje klauzulę „nieruchomościową”. Wprowadzone zostały kryteria uznania spółki za „nieruchomościową” (ponad 50% aktywów pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z nieruchomości położonych w danym Państwie). Zyski ze sprzedaży udziałów/akcji takich spółek mogą być opodatkowane w tym Państwie.
Nowe zasady wynikające z Protokołu przewidują, że w przypadku polskich rezydentów podatkowych Polska zwolni ich dochody opodatkowane na Malcie. Wyjątkiem są dochody z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i sprzedaży majątku – w przypadku tych dochodów stosowana będzie metoda kredytu podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat