reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona

Umowa podatkowa z Maltą została zmieniona

Najważniejsze zmiany, to usunięcie klauzuli tax sparing, zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych oraz wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji podatkowych między administracjami podatkowymi Polski i Malty.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 22 listopada 2011 r. wszedł w życie Protokół z 4 kwietnia 2011 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku.

Protokół ten obowiązywać zacznie od 1 stycznia 2012 roku.

Tekst polski Protokołu

Tekst angielski Protokołu

Przede wszystkim Protokół usuwa tzw. klauzulę tax sparing, która zezwalała na zaliczenie podatku należnego (w zależności od sytuacji - w Polsce bądź na Malcie), który podlegał zapłacie w Umawiającym się Państwie, jednakże został on obniżony lub zaniechany przez dane Państwo na mocy jego przepisów o zachętach podatkowych.

Ponadto Protokół rozszerza kategorię zysków pochodzących z eksploatacji statków morskich lub powietrznych o zyski z wynajmu takich statków użytkowanych w transporcie międzynarodowym. Oznacza to, iż takie zyski traktowane będą tak samo, jak zyski z transportu pasażerów lub towarów.

Protokół wprowadza także zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko – maltańskich.

Podatek u źródła od dywidend ustalony przez Polskę nie będzie mógł być większy niż 10% jeżeli właścicielem dywidend będzie rezydent podatkowy Malty. Ale będzie można nie pobierać w ogóle podatku u źródła jeżeli odbiorcą dywidendy (beneficial owner) będzie spółka, która posiada nieprzerwanie przez 24 miesiące co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę.

Obniżona zostaje maksymalna stawka podatku u źródła od odsetek (z 10% do 5%). Tak samo w przypadku należności licencyjne maksymalną stawką będzie 5%.

Protokół rozszerza Umowę o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.

Protokół został opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 283 z 28 grudnia 2011 r.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Protokół doprecyzowuje klauzulę „nieruchomościową”. Wprowadzone zostały kryteria uznania spółki za „nieruchomościową” (ponad 50% aktywów pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z nieruchomości położonych w danym Państwie). Zyski ze sprzedaży udziałów/akcji takich spółek mogą być opodatkowane w tym Państwie.

Nowe zasady wynikające z Protokołu przewidują, że w przypadku polskich rezydentów podatkowych Polska zwolni ich dochody opodatkowane na Malcie. Wyjątkiem są dochody z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i sprzedaży majątku – w przypadku tych dochodów stosowana będzie metoda kredytu podatkowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama