REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór metody opodatkowania PIT wspólnika spółki komandytowej

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wybór metody opodatkowania PIT wspólnika spółki komandytowej
Wybór metody opodatkowania PIT wspólnika spółki komandytowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzanie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej jest częstym wyborem polskich podatników. Ze względu jednak na brak osobowości prawnej tego typu spółek, nie może być ona podatnikiem podatku dochodowego. W charakterze tym występują natomiast jej wspólnicy. Wspólnikami spółki komandytowej (komplementariuszem i komandytariuszem) mogą być między innymi osoby fizyczne, jak i osoby prawne. W niniejszym artykule przedstawimy opodatkowanie wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną.

Zasady opodatkowania osób fizycznych będących wspólnikami tego rodzaju spółki zostały uregulowane w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT).

Autopromocja

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez spółkę nieposiadającą osobowości prawnej, przychody wspólnika z tytułu udziału w tej spółce, które określa art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, są uznawane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. We wspomnianym art. 8 ust. 1 ustawy o PIT ustawodawca wskazuje, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną należy określać proporcjonalnie do posiadanych przez każdego podatnika udziałów. Jeżeli brak jest dowodów wskazujących inaczej, uznaje się, iż udziały wspólników są równe. W tym samym przepisie zawarto także postanowienie, iż przychody te łączy się z pozostałymi przychodami, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych wynikających z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT (tzw. skala podatkowa). Zatem w przypadku, gdy podstawa obliczenia podatku (dochód) podatnika nie przekroczy 85 528 zł, stawka podatku dochodowego będzie wynosiła 18%, natomiast w przypadku przekroczenia tej kwoty, stawka wyniesie 32% od nadwyżki ponad kwotę limitu wskazaną powyżej.

Powyższa zasada jest ograniczona przez art. 8 ust. 1a ustawy o PIT, na podstawie którego nie łączy się z dochodami opodatkowanymi za pomocą skali podatkowej przychodów osiąganych przez podatników, którzy korzystają z opodatkowania na zasadach wskazanych w art. 30c ustawy o PIT. Przepis ten określa reguły opodatkowania tzw. podatkiem liniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu wybrania tej metody opodatkowania, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnik musi złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o jej wyborze w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Tak dokonane zgłoszenie dotyczy również kolejnych lat podatkowych, chyba że na wskazanych wyżej zasadach podatnik zawiadomi o rezygnacji z tej metody opodatkowania. Stawka opodatkowania przy podatku liniowym wynosi 19% niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku wyboru tej metody opodatkowania dochodów z udziału w zyskach spółki komandytowej, podatnik traci prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego razem z małżonkiem (art. 6 ust. 8 ustawy o PIT).

W przypadku skali podatkowej problemem może być wyższa stawka po przekroczeniu granicy pierwszego progu podatkowego. Pozbawiony tej wady jest podatek liniowy, jednakże zasady korzystania z tej metody opodatkowania zawierają liczne ograniczenia (m.in. wskazany powyżej brak możliwości wspólnego rozliczenia podatku). Wybór metody opodatkowania będzie zatem zależny od osobistych uwarunkowań każdego podatnika.

Niezależenie od wybranej formy opodatkowania należy pamiętać, iż dochody wypracowane przez spółkę komandytową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinny być przez jej wspólników opodatkowane na bieżąco w ciągu roku podatkowego, proporcjonalnie do posiadanych przez  wspólników udziałów w spółce. Taki sposób rozliczania znajduje oparcie w stanowiskach organów podatkowych (por. interpretacja indywidulana Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14.10.2016 r., nr IPPB4/4511-966/16-4/GF).

Bartosz Suławko, Młodszy konsultant podatkowy ECDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA