reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Poprawa płynności firm - ulga na złe długi w podatkach dochodowych od 2020 r.

Poprawa płynności firm - ulga na złe długi w podatkach dochodowych od 2020 r.

Od roku 2019 w ustawie o VAT w art. 89a ust. 1a przewidziano skrócenie terminu do zastosowania ulgi na złe długi ze 150 dni do 90. Ulga ta jednak była już znana przedsiębiorcom – w Polsce korzystało z niej średniorocznie kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy podatników. Natomiast zupełnie nową regulacją w polskim porządku prawnym będzie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Zaznacza się, że ulga ta nie ma nic wspólnego z dotychczasową możliwością uznania odpisów aktualizujących należności za koszty podatkowe w przypadku uprawdopodobnienia ich nieściągalności np. poprzez jej kwestionowanie przez dłużnika w ramach powództwa sądowego.

Zakładają one, że podstawa opodatkowania z punktu widzenia wierzyciela, podlega zmniejszeniu o wartość wierzytelności wynikającej z transakcji handlowej (wg ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych) jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w terminie 120 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturze (rachunku) lub umowie. Regulacja ta oczywiście nie jest jednostronna i zakłada również, że po stronie dłużnika dojdzie do zwiększenia podstawy opodatkowania o ww. kwotę. Zmniejszenie bądź zwiększenie będzie dokonywane za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 120 dzień od dnia upływu termin zapłaty.

Zmianę należy ocenić jak najbardziej pozytywnie – będzie ona miała szczególne znaczenie dla poprawy płynności drobnych przedsiębiorców (choć oczywiście nie tylko ich), którzy nieraz w praktyce w celu pozyskania kontraktów muszą godzić się na dłuższe terminy płatności, podlegające następnie dodatkowemu wydłużaniu – a dla których zastosowanie umownych odsetek często wiązać by się mogło z utratą klienta. Oprócz bowiem twardego egzekwowania zapisów umów pozostają jeszcze w życiu gospodarczym aspekty utrzymania źródła przychodów. Ustawowy zapis o korekcie podstawy opodatkowania zarówno po stronie wierzyciela jak i dłużnika powinien zatem przyczynić się do zmniejszenia zatorów płatniczych w gospodarce (głównie poprzez odgórną motywację tego drugiego).

Należy mieć na uwadze, że w celu zastosowania nowych przepisów będą musiały zostać  spełnione łącznie następujące warunki:

1) dłużnik lub wierzyciel nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2) od daty wystawienia faktury (rachunku) lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura (rachunek) lub została zawarta umowa;

3) wierzyciel oraz dłużnik jest podatnikiem podatku dochodowego mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo podatnikiem podatku dochodowego niemającym miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskującym dochody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem zagranicznego zakładu a wierzytelność lub zobowiązanie powstało w wyniku transakcji handlowej w rozumieniu ustawy o terminach zapłaty, dokonanej za pośrednictwem tego zagranicznego zakładu i z której przychód lub koszt uzyskania przychodu został przypisany do tego zagranicznego zakładu.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Skrócenie okresu obowiązującego przy stosowaniu ulgi w zakresie podatku od towarów i usług w połączeniu z ulgą w podatkach dochodowych to ważny krok w kierunku poprawy płynności przedsiębiorstw.

Bartosz Gebel
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. Z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama