| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Odszkodowanie z ubezpieczenia firmowego samochodu jest przychodem

Odszkodowanie z ubezpieczenia firmowego samochodu jest przychodem

Odszkodowanie jest, co do zasady przychodem z działalności gospodarczej. Przykładem może być odszkodowanie z ubezpieczenia za firmowy samochód lub inny składnik majątku firmy. Przychód ten powstaje, gdy pieniądze z odszkodowania faktycznie do nas trafią.

Z działalnością gospodarczą nierozerwalnie związane jest ryzyko, w tym poniesienia straty lub szkody w składnikach majątku firmowego.

Rekompensatą za tego typu niedogodności są różnego rodzaju odszkodowania, w tym wypłacane przez ubezpieczycieli. Warto jednakże zwrócić uwagę na podatkowe ujęcie odszkodowania.

Odszkodowanie należy traktować jak przychód

Przepisy prawa podatkowego jednoznacznie wskazują, że do przychodów z działalności gospodarczej  zaliczyć należy kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Co jest przychodem u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Warto zauważyć, ze w myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są też otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Składnikami majątku związanymi z prowadzoną działalnością są zarówno środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, jak też inne przedmioty wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które np. ze względu na krótszy niż rok czas używania nie są środkiem trwałym.

Przychód należy opodatkować, zatem odszkodowanie również

Ze względu na fakt, iż wypłacana rekompensata stanowi dla przedsiębiorcy przychód, kwota odszkodowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wypłacanych odszkodowań, a dokładniej na to, czy są one związane działalnością gospodarczą. Podatnik powinien wiedzieć o tym, że ubezpieczenia określane jako prywatne, to znaczy niezwiązane z biznesem, nie powodują powstania obowiązku podatkowego.

Rozróżnienie pomiędzy sferą prywatną a firmową bywa niekiedy  bardzo trudne. Warto zatem w przypadku uzyskania omawianego świadczenia sprawdzić w polisie ubezpieczeniowej, na co została zawarta.

Refakturowania kosztów podatku VAT w ubezpieczeniu przedmiotu leasingu - porada

Ryczałt na równi z podatkiem liniowym i na zasadach ogólnych

Przychód wynikający z przysługującej podatnikowi rekompensaty za szkodę dotyczącą składnika majątku firmy, jakim jest na przykład wykazywany w ewidencji środków trwałych samochód, podlega opodatkowaniu nie tylko w przypadku podatku liniowego czy też zasad ogólnych ale także ryczałtu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od odszkodowań otrzymywanych za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2012 - limity

Termin powstania obowiązku podatkowego

Uzyskanie odszkodowania związanego z prowadzoną działalnością wymaga ustalenia więc daty powstania przychodu.

Odmiennie do zasadny ogólnej ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego przychodów z działalności gospodarczej, odszkodowanie tylko wtedy stanowi przychód, gdy przedsiębiorca je otrzymał. Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstaje w dniu faktycznej wypłaty.

Elżbieta Węcławik,
Dominik Mędrzycki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »