reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Stary samochód opłacalny podatkowo

Stary samochód opłacalny podatkowo

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnieść do majątku firmy swoje prywatne rzeczy (np. samochody). Co istotne można to zrobić wg ceny zakupu, nawet sprzed kilku lat. O ile oczywiście mogą tą cenę zakupu udokumentować (np. umową, czy fakturą). Po sprzedaży auta firma wykaże stratę podatkową.

Stare auto doradcy podatkowego

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (świadczenie usług doradztwa podatkowego) wniósł w listopadzie 2011 r. do majątku firmy samochód osobowy, stanowiący poprzednio jego majątek prywatny. Samochód ten jest potrzebny doradcy w związku z licznymi wyjazdami do potencjalnych i przyszłych klientów.

Nabycie samochodu osobowego do majątku prywatnego dokonane zostało w 2007 r. za cenę 30.000 zł, w oparciu o fakturę VAT wystawioną przez poprzedniego właściciela pojazdu. Wnioskodawca planuje, iż wprowadzony do firmy samochód osobowy będzie wykorzystywany jedynie przez krótki okres czasu (krótszy niż 1 rok), a zatem w ciągu kilku najbliższych miesięcy samochód zostanie zbyty.

Z tego powodu, wniesionego do firmy samochodu nie planuje zaliczać do środków trwałych (choć stanowić on będzie składnik majątku firmy), lecz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo, wg ceny z dokumentującej jego nabycie faktury VAT z 2007 r. (30.000 zł). Równocześnie, w dacie sprzedaży pojazdu, osiągnięty przychód wykazany zostanie jako przychód związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Doradca zapytał organ podatkowy (we wniosku o interpretację podatkową):

1. Czy prawidłowe jest obciążenie jednorazowo kosztów uzyskania przychodu w momencie wniesienia samochodu osobowego do składników majątku prowadzonej działalności gospodarczej, z uwagi na założenie, iż będzie on użytkowany krócej niż 1 rok?

2. Czy wartość początkowa samochodu osobowego (koszt, po jakim obciążać on będzie koszty prowadzonej działalności gospodarczej), winien być ustalony w oparciu o pierwotną cenę nabycia, tj. fakturę VAT z 2007 r. (30.000 zł)?

Na oba pytania Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 stycznia 2012 r. (nr IPTPB1/415-275/11-2/MD) udzielił twierdzącej odpowiedzi (zgodnej ze zdaniem doradcy).

Koszty podatkowe w PIT

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, spełniać łącznie następujące warunki:

a) pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zarachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

b) nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,

c) być właściwie udokumentowany.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama