Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, następujące warunki:
a) przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,
REKLAMA
b) przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,
c) żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, kartą podatkową albo podatkiem liniowym.
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez któregokolwiek z małżonków nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania przysługującej małżonkom.
Możliwość wspólnego opodatkowania nie zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Znaczenie ma jednak forma opodatkowania dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności.
Wspólne opodatkowanie jest możliwe, gdy małżonkowie uzyskują, bądź też nie, w danym roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Również przedsiębiorca, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali podatkowej, może skorzystać z rozliczenia swoich dochodów za danych rok wspólnie z małżonkiem.
Małżonkowie nie będą mogli wspólnie rozliczyć swoich dochodów, jeżeli prowadzą, albo jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie ustawy o podatku zryczałtowanym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).
Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (najem prywatny).
Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie również możliwe w przypadku dochodów, do których mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym lub ustawa o podatku tonażowym. Podatek liniowy jest płatny od uzyskanego dochodu z tą jednak różnicą, że bez względu na wysokość uzyskanego dochodu, oblicza się go według stałej stawki podatku.
Nie stanowi przeszkody dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego brak uzyskania przez jednego z małżonków przychodów lub osiągnięcie dochodu w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej będzie mógł rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem.
REKLAMA
Fakt wykazania przez niego straty z działalności gospodarczej i nie uzyskania dochodów z innych źródeł nie wyklucza wspólnego opodatkowania. Równocześnie obowiązujące w tym zakresie przepisy nie wyłączają możliwości preferencyjnego opodatkowania, jeżeli którekolwiek z małżonków poniosło w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej.
Co więcej wspólne rozliczenie jest również dopuszczalne w sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. W takim przypadku podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna.
Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.
Podstawa prawna: - art. 6, art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat