| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Nie ma przeszkód prawnych dla wspólnego rozliczenia PIT małżonków, jeżeli którekolwiek z nich poniósł w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej. Wspólne opodatkowanie dochodów jest również dopuszczalne, gdy małżonek osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. Wtedy podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna. Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, następujące warunki:

a) przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,

b) przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,

c) żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, kartą podatkową albo podatkiem liniowym.

Fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez któregokolwiek z małżonków nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania przysługującej małżonkom.

Możliwość wspólnego opodatkowania nie zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Znaczenie ma jednak forma opodatkowania dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności.

Wspólne opodatkowanie jest możliwe, gdy małżonkowie uzyskują, bądź też nie, w danym roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Również przedsiębiorca, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali podatkowej, może skorzystać z rozliczenia swoich dochodów za danych rok wspólnie z małżonkiem.

Małżonkowie nie będą mogli wspólnie rozliczyć swoich dochodów, jeżeli prowadzą, albo jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie ustawy o podatku zryczałtowanym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).

Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (najem prywatny).

Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie również możliwe w przypadku dochodów, do których mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym lub ustawa o podatku tonażowym. Podatek liniowy jest płatny od uzyskanego dochodu z tą jednak różnicą, że bez względu na wysokość uzyskanego dochodu, oblicza się go według stałej stawki podatku.

Nie stanowi przeszkody dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego brak uzyskania przez jednego z małżonków przychodów lub osiągnięcie dochodu w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej będzie mógł rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem.

Fakt wykazania przez niego straty z działalności gospodarczej i nie uzyskania dochodów z innych źródeł nie wyklucza wspólnego opodatkowania. Równocześnie obowiązujące w tym zakresie przepisy nie wyłączają możliwości preferencyjnego opodatkowania, jeżeli którekolwiek z małżonków poniosło w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej.

Co więcej wspólne rozliczenie jest również dopuszczalne w sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. W takim przypadku podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna.

Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Podstawa prawna: - art. 6, art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »