| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Nie ma przeszkód prawnych dla wspólnego rozliczenia PIT małżonków, jeżeli którekolwiek z nich poniósł w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej. Wspólne opodatkowanie dochodów jest również dopuszczalne, gdy małżonek osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. Wtedy podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna. Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, następujące warunki:

a) przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,

b) przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,

c) żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, kartą podatkową albo podatkiem liniowym.

Fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez któregokolwiek z małżonków nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania przysługującej małżonkom.

Możliwość wspólnego opodatkowania nie zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Znaczenie ma jednak forma opodatkowania dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności.

Wspólne opodatkowanie jest możliwe, gdy małżonkowie uzyskują, bądź też nie, w danym roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Również przedsiębiorca, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali podatkowej, może skorzystać z rozliczenia swoich dochodów za danych rok wspólnie z małżonkiem.

Małżonkowie nie będą mogli wspólnie rozliczyć swoich dochodów, jeżeli prowadzą, albo jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie ustawy o podatku zryczałtowanym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).

Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (najem prywatny).

Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie również możliwe w przypadku dochodów, do których mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym lub ustawa o podatku tonażowym. Podatek liniowy jest płatny od uzyskanego dochodu z tą jednak różnicą, że bez względu na wysokość uzyskanego dochodu, oblicza się go według stałej stawki podatku.

Nie stanowi przeszkody dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego brak uzyskania przez jednego z małżonków przychodów lub osiągnięcie dochodu w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej będzie mógł rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem.

Fakt wykazania przez niego straty z działalności gospodarczej i nie uzyskania dochodów z innych źródeł nie wyklucza wspólnego opodatkowania. Równocześnie obowiązujące w tym zakresie przepisy nie wyłączają możliwości preferencyjnego opodatkowania, jeżeli którekolwiek z małżonków poniosło w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej.

Co więcej wspólne rozliczenie jest również dopuszczalne w sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. W takim przypadku podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna.

Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Podstawa prawna: - art. 6, art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »