REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Wspólne rozliczenia małżonków a strata podatkowa
Wspólne rozliczenia małżonków a strata podatkowa

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przeszkód prawnych dla wspólnego rozliczenia PIT małżonków, jeżeli którekolwiek z nich poniósł w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej. Wspólne opodatkowanie dochodów jest również dopuszczalne, gdy małżonek osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. Wtedy podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna. Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, następujące warunki:

a) przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,

REKLAMA

Autopromocja

b) przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa, małżeńska,

c) żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, kartą podatkową albo podatkiem liniowym.

Fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez któregokolwiek z małżonków nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania przysługującej małżonkom.

Możliwość wspólnego opodatkowania nie zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Znaczenie ma jednak forma opodatkowania dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólne opodatkowanie jest możliwe, gdy małżonkowie uzyskują, bądź też nie, w danym roku dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Również przedsiębiorca, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych według skali podatkowej, może skorzystać z rozliczenia swoich dochodów za danych rok wspólnie z małżonkiem.

Małżonkowie nie będą mogli wspólnie rozliczyć swoich dochodów, jeżeli prowadzą, albo jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie ustawy o podatku zryczałtowanym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).

Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (najem prywatny).

Wspólne rozliczenie małżonków nie będzie również możliwe w przypadku dochodów, do których mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym lub ustawa o podatku tonażowym. Podatek liniowy jest płatny od uzyskanego dochodu z tą jednak różnicą, że bez względu na wysokość uzyskanego dochodu, oblicza się go według stałej stawki podatku.

Nie stanowi przeszkody dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego brak uzyskania przez jednego z małżonków przychodów lub osiągnięcie dochodu w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Polecamy: Wspólne rozliczenie małżonków – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej będzie mógł rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem.

REKLAMA

Fakt wykazania przez niego straty z działalności gospodarczej i nie uzyskania dochodów z innych źródeł nie wyklucza wspólnego opodatkowania. Równocześnie obowiązujące w tym zakresie przepisy nie wyłączają możliwości preferencyjnego opodatkowania, jeżeli którekolwiek z małżonków poniosło w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej.

Co więcej wspólne rozliczenie jest również dopuszczalne w sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. W takim przypadku podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna.

Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego.

Podstawa prawna: - art. 6, art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA