REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

W transakcjach handlowych często możemy spotkać się z wpłatami poprzedzającymi wykonanie usługi lub dostawę towarów. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia wykonania umowy wiążącej dwie strony transakcji. W związku z tym pojawia się pytanie- jak otrzymanie przedpłaty, zaliczki bądź zadatku powinno być rozliczone na gruncie podatku dochodowego?

Powstanie przychodu - podstawa prawna

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Analogicznie brzmi art.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z zm.) i odpowiednio art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Autopromocja

Czym jest zaliczka a czym zadatek?

Pojęcie zaliczki i zadatku często traktowane jest zamiennie. Głównie dlatego iż są one wpłacane na poczet umowy, która będzie wykonana w przyszłości. Różnica między nimi polega jednak na tym, że zaliczka jest częścią składową pełnej ceny, którą należy zapłacić za daną usługę lub towar i nie stanowi ona zabezpieczenia umowy.
Zaliczka podlega zwrotowi gdy umowa nie zostanie zrealizowana bez względu na to, która strona transakcji przyczyniła się do niedotrzymania jej warunków. W sytuacji realizacji usługi bądź dostawy jest ona zaliczana jest na poczet pełnej ceny.

Zadatek stanowi natomiast zabezpieczenie wykonania umowy. W przypadku nie wywiązania się z umowy przez jedną ze stron, przysługuje zwrot w wysokości zadatku. W sytuacji niedotrzymania umowy przez dostawcę, nabywca może domagać się zwrotu jego dwukrotności.

 

Otrzymanie przedpłaty (zaliczki) - rozliczenie w podatku dochodowym

Ponieważ co do zasady zaliczka nie ma definitywnego charakteru to nie stanowi ona przychodu podatkowego w momencie jej otrzymania. Przychód ten powstaje dopiero w momencie wykonania usługi lub dostarczenia towaru i wówczas wpłacona wcześniej zaliczka jest rozliczana z ostateczną ceną sprzedaży. Problemem podatkowym jest otrzymanie 100% zaliczki ponieważ różne są w tej kwestii stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych.

W orzecznictwie sądowym często spotykane jest stanowisko, że otrzymanie zaliczki nawet w wysokości 100% wartości transakcji nie stanowi przychodu podatkowego, ponieważ powstaje on dopiero w momencie faktycznego wykonania usługi lub dostawy towaru. Przykładem takiego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie z 28 maja 2010 r. (III SA/Wa 570/10)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wcześniejszych interpretacjach organów podatkowych można spotkać się ze stanowiskiem, które warunkuje powstanie przychodu podatkowego od charakteru zaliczki, a nie jej wysokości. Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora KIS z dnia 13 marca 2018 r. otrzymanie zaliczki, w tym 100%, która nie ma charakteru definitywnego nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.

Obecnie organy podatkowe stoją na bardziej restrykcyjnym stanowisku w tej sprawie. W interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.135.2022.1.AND, Dyrektor KIS stwierdził, że 100% zaliczka powinna być traktowana jak definitywna zapłata określona z góry za wykonanie danej umowy.

Podsumowując kwestia rozpoznania przychodu podatkowego w momencie otrzymania 100% zaliczki nie jest jednoznaczna. Nieopodatkowanie wpłaty w takim przypadku może narazić podatnika na zakwestionowanie jego podejścia przez organy podatkowe, a rozstrzygnięcie ewentualnego sporu może nastąpić dopiero na drodze postępowania sądowego.

 

Otrzymanie zadatku a przychód podatkowy

Ponieważ zadatek stanowi zabezpieczenie wykonania umowy i nie jest on częścią należnej kwoty to otrzymanie go nie stanowi przychodu podatkowego u dostawcy. Nie stanowi on przysporzenia definitywnego. Niemniej jednak po wykonaniu umowy strony mogą uznać zadatek za część ceny nabycia.
Przychód podatkowy w tym wypadku pojawi się po stronie wpłacającego zadatek dopiero w momencie niewywiązania się dostawcy z realizacji umowy kiedy będzie on zmuszony zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Opodatkowaniu podlega wówczas nadwyżka zwróconej kwoty nad wpłaconą kwotą zadatku. Zwrot zadatku w takiej sytuacji nie jest traktowany jak sankcja i dlatego nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Autor: Agata Śmiałek, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  REKLAMA