REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

W transakcjach handlowych często możemy spotkać się z wpłatami poprzedzającymi wykonanie usługi lub dostawę towarów. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia wykonania umowy wiążącej dwie strony transakcji. W związku z tym pojawia się pytanie- jak otrzymanie przedpłaty, zaliczki bądź zadatku powinno być rozliczone na gruncie podatku dochodowego?

Powstanie przychodu - podstawa prawna

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Analogicznie brzmi art.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z zm.) i odpowiednio art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Autopromocja

Czym jest zaliczka a czym zadatek?

Pojęcie zaliczki i zadatku często traktowane jest zamiennie. Głównie dlatego iż są one wpłacane na poczet umowy, która będzie wykonana w przyszłości. Różnica między nimi polega jednak na tym, że zaliczka jest częścią składową pełnej ceny, którą należy zapłacić za daną usługę lub towar i nie stanowi ona zabezpieczenia umowy.
Zaliczka podlega zwrotowi gdy umowa nie zostanie zrealizowana bez względu na to, która strona transakcji przyczyniła się do niedotrzymania jej warunków. W sytuacji realizacji usługi bądź dostawy jest ona zaliczana jest na poczet pełnej ceny.

Zadatek stanowi natomiast zabezpieczenie wykonania umowy. W przypadku nie wywiązania się z umowy przez jedną ze stron, przysługuje zwrot w wysokości zadatku. W sytuacji niedotrzymania umowy przez dostawcę, nabywca może domagać się zwrotu jego dwukrotności.

 

Otrzymanie przedpłaty (zaliczki) - rozliczenie w podatku dochodowym

Ponieważ co do zasady zaliczka nie ma definitywnego charakteru to nie stanowi ona przychodu podatkowego w momencie jej otrzymania. Przychód ten powstaje dopiero w momencie wykonania usługi lub dostarczenia towaru i wówczas wpłacona wcześniej zaliczka jest rozliczana z ostateczną ceną sprzedaży. Problemem podatkowym jest otrzymanie 100% zaliczki ponieważ różne są w tej kwestii stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych.

W orzecznictwie sądowym często spotykane jest stanowisko, że otrzymanie zaliczki nawet w wysokości 100% wartości transakcji nie stanowi przychodu podatkowego, ponieważ powstaje on dopiero w momencie faktycznego wykonania usługi lub dostawy towaru. Przykładem takiego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie z 28 maja 2010 r. (III SA/Wa 570/10)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wcześniejszych interpretacjach organów podatkowych można spotkać się ze stanowiskiem, które warunkuje powstanie przychodu podatkowego od charakteru zaliczki, a nie jej wysokości. Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora KIS z dnia 13 marca 2018 r. otrzymanie zaliczki, w tym 100%, która nie ma charakteru definitywnego nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.

Obecnie organy podatkowe stoją na bardziej restrykcyjnym stanowisku w tej sprawie. W interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.135.2022.1.AND, Dyrektor KIS stwierdził, że 100% zaliczka powinna być traktowana jak definitywna zapłata określona z góry za wykonanie danej umowy.

Podsumowując kwestia rozpoznania przychodu podatkowego w momencie otrzymania 100% zaliczki nie jest jednoznaczna. Nieopodatkowanie wpłaty w takim przypadku może narazić podatnika na zakwestionowanie jego podejścia przez organy podatkowe, a rozstrzygnięcie ewentualnego sporu może nastąpić dopiero na drodze postępowania sądowego.

 

Otrzymanie zadatku a przychód podatkowy

Ponieważ zadatek stanowi zabezpieczenie wykonania umowy i nie jest on częścią należnej kwoty to otrzymanie go nie stanowi przychodu podatkowego u dostawcy. Nie stanowi on przysporzenia definitywnego. Niemniej jednak po wykonaniu umowy strony mogą uznać zadatek za część ceny nabycia.
Przychód podatkowy w tym wypadku pojawi się po stronie wpłacającego zadatek dopiero w momencie niewywiązania się dostawcy z realizacji umowy kiedy będzie on zmuszony zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Opodatkowaniu podlega wówczas nadwyżka zwróconej kwoty nad wpłaconą kwotą zadatku. Zwrot zadatku w takiej sytuacji nie jest traktowany jak sankcja i dlatego nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Autor: Agata Śmiałek, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

REKLAMA