REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

W transakcjach handlowych często możemy spotkać się z wpłatami poprzedzającymi wykonanie usługi lub dostawę towarów. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia wykonania umowy wiążącej dwie strony transakcji. W związku z tym pojawia się pytanie- jak otrzymanie przedpłaty, zaliczki bądź zadatku powinno być rozliczone na gruncie podatku dochodowego?

Powstanie przychodu - podstawa prawna

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Analogicznie brzmi art.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z zm.) i odpowiednio art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Autopromocja

Czym jest zaliczka a czym zadatek?

Pojęcie zaliczki i zadatku często traktowane jest zamiennie. Głównie dlatego iż są one wpłacane na poczet umowy, która będzie wykonana w przyszłości. Różnica między nimi polega jednak na tym, że zaliczka jest częścią składową pełnej ceny, którą należy zapłacić za daną usługę lub towar i nie stanowi ona zabezpieczenia umowy.
Zaliczka podlega zwrotowi gdy umowa nie zostanie zrealizowana bez względu na to, która strona transakcji przyczyniła się do niedotrzymania jej warunków. W sytuacji realizacji usługi bądź dostawy jest ona zaliczana jest na poczet pełnej ceny.

Zadatek stanowi natomiast zabezpieczenie wykonania umowy. W przypadku nie wywiązania się z umowy przez jedną ze stron, przysługuje zwrot w wysokości zadatku. W sytuacji niedotrzymania umowy przez dostawcę, nabywca może domagać się zwrotu jego dwukrotności.

Otrzymanie przedpłaty (zaliczki) - rozliczenie w podatku dochodowym

Ponieważ co do zasady zaliczka nie ma definitywnego charakteru to nie stanowi ona przychodu podatkowego w momencie jej otrzymania. Przychód ten powstaje dopiero w momencie wykonania usługi lub dostarczenia towaru i wówczas wpłacona wcześniej zaliczka jest rozliczana z ostateczną ceną sprzedaży. Problemem podatkowym jest otrzymanie 100% zaliczki ponieważ różne są w tej kwestii stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych.

W orzecznictwie sądowym często spotykane jest stanowisko, że otrzymanie zaliczki nawet w wysokości 100% wartości transakcji nie stanowi przychodu podatkowego, ponieważ powstaje on dopiero w momencie faktycznego wykonania usługi lub dostawy towaru. Przykładem takiego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie z 28 maja 2010 r. (III SA/Wa 570/10)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wcześniejszych interpretacjach organów podatkowych można spotkać się ze stanowiskiem, które warunkuje powstanie przychodu podatkowego od charakteru zaliczki, a nie jej wysokości. Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora KIS z dnia 13 marca 2018 r. otrzymanie zaliczki, w tym 100%, która nie ma charakteru definitywnego nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.

Obecnie organy podatkowe stoją na bardziej restrykcyjnym stanowisku w tej sprawie. W interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.135.2022.1.AND, Dyrektor KIS stwierdził, że 100% zaliczka powinna być traktowana jak definitywna zapłata określona z góry za wykonanie danej umowy.

Podsumowując kwestia rozpoznania przychodu podatkowego w momencie otrzymania 100% zaliczki nie jest jednoznaczna. Nieopodatkowanie wpłaty w takim przypadku może narazić podatnika na zakwestionowanie jego podejścia przez organy podatkowe, a rozstrzygnięcie ewentualnego sporu może nastąpić dopiero na drodze postępowania sądowego.

Otrzymanie zadatku a przychód podatkowy

Ponieważ zadatek stanowi zabezpieczenie wykonania umowy i nie jest on częścią należnej kwoty to otrzymanie go nie stanowi przychodu podatkowego u dostawcy. Nie stanowi on przysporzenia definitywnego. Niemniej jednak po wykonaniu umowy strony mogą uznać zadatek za część ceny nabycia.
Przychód podatkowy w tym wypadku pojawi się po stronie wpłacającego zadatek dopiero w momencie niewywiązania się dostawcy z realizacji umowy kiedy będzie on zmuszony zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Opodatkowaniu podlega wówczas nadwyżka zwróconej kwoty nad wpłaconą kwotą zadatku. Zwrot zadatku w takiej sytuacji nie jest traktowany jak sankcja i dlatego nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Autor: Agata Śmiałek, Samodzielna Starsza Księgowa w MDDP Outsourcing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  REKLAMA