Udział wspólnika w przychodzie spółki osobowej
REKLAMA
REKLAMA
Spółki osobowe, których wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego w sposób wskazany wyżej to spółki cywilne, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz partnerskie.
REKLAMA
Wielkość przychodu przypadająca na podatnika będącego wspólnikiem spółki osobowej w przychodzie ogółem jest każdorazowo wyznaczana przez udział w jaki podatnik uczestniczy w przychodzie spółki. Udział ten wynika z postanowień umowy spółki.
Określenie udziału w zyskach dla poszczególnych wspólników w umowie spółki jest bardzo istotne z punktu widzenia prawa podatkowego, ponieważ w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zasady wyrażone wyżej stosuje się również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Ogólne koszty uzyskania przychodów przez spółkę czy też ogólne koszty uzyskania przychodów ze wspólnego źródła będą zatem podzielone pomiędzy poszczególnych wspólników, stosownie do ich udziału w zyskach. Jeżeli podatnicy inaczej tego nie określili, to przyjmuje się, że prawa do udziałów w zyskach są równe.
Renata Mikulewicz
Radca prawny, Doradca podatkowy
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat