Wierzytelności pożyczkowe spółki wobec wspólnika po rozwiązaniu spółki - skutki w PIT

REKLAMA
"Różnice proceduralne pomiędzy rozwiązaniem spółki osobowej bez likwidacji, a likwidacją spółki osobowej nie powinny mieć wpływu na konsekwencje podatkowe dla podatnika."
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 sierpnia 2016r., ITPB1/4511-450/16-3/WM.
Sprawa dotyczyła podatnika będącego wspólnikiem spółki kapitałowej. W ramach działań restrukturyzacyjnych planowane jest przekształcenie spółki w spółkę osobową (spółka jawna). Przedmiotem działalności spółki będzie głównie inwestowanie w papiery wartościowe i wierzytelności. W przyszłości możliwe jest rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W rezultacie podatnik stanie się bezpośrednio właścicielem aktywów stanowiących majątek Spółki osobowej, w tym wierzytelności z pożyczek udzielonych jemu samemu. Wierzytelności te zostaną uprzednio zarachowane jako przychód należny.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przedmiotowej sprawie wygaśnięcie w wyniku konfuzji (połączenia długu i wierzytelności w jednej osobie) zobowiązań podatnika z tytułu pożyczki udzielonej mu przez spółkę, spowoduje powstanie dla podatnika przychodu podatkowego na gruncie ustawy o PIT.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że różnice proceduralne pomiędzy rozwiązaniem spółki osobowej bez likwidacji, a likwidacją spółki osobowej nie powinny mieć wpływu na konsekwencje podatkowe dla podatnika na gruncie ustawy o PIT. Zarówno bowiem likwidacja spółki osobowej, jak również jej rozwiązanie, mają ten sam skutek w postaci zakończenia działalności spółki. Jeśli zatem z przepisów wprost wynika, że taki przychód nie powstanie w sytuacji likwidacji spółki, to taka sama będzie sytuacja podatnika w przypadku rozwiązania bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W konsekwencji po stronie podatnika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe.
Wybór przepisów
Ustawa o PIT
Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:
Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?
Art. 14. (Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej)
3. Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się:
10) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki;
11) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów;
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...8. Przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 3 pkt 10 i 11, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.
Stanisław Kędzierski, Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: