reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Nie można rozliczyć się z małżonkiem, który płaci podatek liniowy

Nie można rozliczyć się z małżonkiem, który płaci podatek liniowy

Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że małżonek rozliczający dochody z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego zawiesił tą działalność.

Pytanie podatnika:

Podatnik od grudnia 2009 roku prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, którą zgodnie ze złożonym oświadczeniem poddawał opodatkowaniu podatkiem liniowym –
art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-36L).

W grudniu 2010 r. zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenie trwało przez cały rok 2011.

Od czasu zgłoszenia zawieszenia działalności faktycznie tej działalności nie prowadził oraz nie uzyskiwał w związku z nią żadnych przychodów, jak również nie ponosił jej kosztów. Podatnik jest żonaty i pozostaje z żoną w ustroju wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy. Oboje są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (rezydentami podatkowymi w Polsce).

Czy za rok 2011, w którym podatnik ma zawieszoną działalność gospodarczą przysługuje mu prawo do wspólnego rozliczenia pozostałych dochodów (opodatkowanych na zasadach ogólnych) wspólnie z małżonką?

Problemy z PIT-ami po 30 kwietnia

Odpowiedź KIP:

Podatnik pomimo zawieszenia działalności gospodarczej przez cały 2011 r. nie może skorzystać z możliwości łącznego opodatkowania dochodów z małżonkiem za ten rok, gdyż jest osobą do której mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Fakt podlegania regulacjom zawartym w tym przepisie ma decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania z preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów z małżonkiem.

Z treści art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że prawa do łącznego opodatkowania swoich dochodów nie mają małżonkowie w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprawdź, czy masz prawo do podatku liniowego

Kiedy podatek liniowy jest korzystny?

Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama