reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Firma nie powinna pobierać zaliczek na PIT, kiedy dokonuje wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania wypoczynku ich dzieci z funduszu socjalnego i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nie każde dofinansowanie jest jednak tak samo traktowane.

Jak wynika bowiem z przepisów ustawy o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 78) zwolnione z są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Chodzi tu o wypoczynek w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonym z nauką, leczeniem sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnienie obejmuje również dofinansowanie przejazdów związanych z takim wypoczynkiem lub pobytem na leczeniu.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego - PIT 2012 / 2013

Darowizny na cele pożytku publicznego - ulga w PIT 2012 / 2013

Przepisy nie określają formy prawnej, w jakiej mają prowadzić swoją działalność podmioty zajmujące się wypoczynkiem. Można więc przyjąć, że są nimi zarówno te, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli np. biura turystyczne, jak również i te, które zajmują się statutowo takiego rodzaju działalnością.

Jednak zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia z PIT istotne jest to, czy tego typu wypoczynek organizowany jest zgodnie ze specjalnymi regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, tj. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 ze zm.). (...) zasadnicze znaczenie ma formalno-prawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu.
Przez zorganizowany wypoczynek należy rozumieć wszelkie formy wypoczynku zorganizowanego z wyjątkiem takich form wypoczynku, jak: wczasy „pod gruszą”, pobyt u rodziny oraz wypoczynek organizowany „na własną rękę” przez rodziców (pracowników) i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, czy wynajmowanych pokojach. ( z uzasadnienia interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 grudnia 2012 r. - nr IPTPB1/415-647/12-2/ASZ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama