REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba płacić podatek dochodowy od sprzedaży działki nabytej w drodze darowizny, na której 2 lata przed sprzedażą wybudowano budynek

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

"Sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia działki i w 2 lata po wzniesieniu budynku nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych."

Bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.
Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia
." - to tezy interpretacji podatkowej Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC.

REKLAMA

Autopromocja


W praktyce często zdarza się, że zniesienie współwłasności następuje dopiero na samym końcu budowy - po otrzymaniu udziału w gruncie od członka rodziny, a następnie wybudowaniu na nim domu. W interpretacji organ podatkowy prawidłowo zastosował przepisy potwierdzając, że zniesienie współwłasności dokonane wiele lat po nabyciu udziału w gruncie nie powoduje dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

W przypadku sprzedaży gruntu z wybudowanym na nim budynkiem podatnicy mają często wątpliwości, jak prawidłowo ustalić datę nabycia nieruchomości. Najczęściej zdarza się bowiem, że dom jest warty więcej niż grunt, na którym został wybudowany.

Prawo podatkowe nie wprowadza jednak rozróżnienia między sprzedażą gruntu a sprzedażą budynku. Wynika to z przepisów prawa cywilnego. Artykuł 48 kodeksu cywilnego stanowi że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych (np. dotyczących pracowniczych ogródków dzialkowych), do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Dlatego organ podatkowy słusznie stwierdził, że 5-letni termin, określony w art. 10 ust.1 pkt 8 updof nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Termin ten biegnie zatem od daty nabycia własności gruntu, bez względu na późniejsze daty wybudowania na tym gruncie budynków.

Na marginesie należy zwrócić uwagę, że dodatkowe powołanie się przez organ podatkowy uzasadnieniu do interpretacji na art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) updof było w tej sprawie bezprzedmiotowe. Przepis ten zwalnia z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Został on co prawda uchylony z końcem 2006 r., ale na mocy przepisów przejściowych ma nadal zastosowanie w przypadkach sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku albo darowizny przed 1 stycznia 2007 r.. Przepisu tego nie stosuje jednak wobec nieruchomości nabytych w drodze darowizny, ale sprzedawanych po upływie 5 lat od nabycia (termin liczony według zasad z art. 10 ust 1 pkt 8 lit.a)-c) updof), gdyż w takiej sytuacji sprzedaż nie jest w ogóle źródłem przychodu.

Anna Welsyng
radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl


STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie, na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej, interpretacji - czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym, w kwietniu 2007 roku rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu ?

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny.
Cyt. „W 1998 roku nabyłem od mojego ojca w drodze darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości rolnej oznaczonej jako działka nr ew. 92/2 o powierzchni 0,70 ha, położonej we wsi XXX . W trakcie istnienia współwłasności rozpocząłem budowę domu mieszkalnego. Budowa domu została nie zakończona. W 2005 roku dom był w stanie surowym zamkniętym Następnie wraz z ojcem podzieliliśmy działkę 92/2 na 5 działek. Celem tego podziału było wydzielenie dla mnie działki na której wybudowałem dom, a dla ojca działki niezabudowanej. Uzyskane w wyniku podziału dwie działki stały się powierzchniowo równe i wynosiły po około 3.438 m kw. Pozostałe wydzielone dwie działki, przeznaczone pod drogę gminną, mocą decyzji podziałowej nr 164/2006 z dnia 18.12.2006 roku przeszły na własność gminy .W dniu stycznia 2007roku dokonaliśmy zniesienia współwłasności. W wyniku zawartej umowy działka ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. stała się moją własnością, natomiast działka ew. nr 92/4 i 92/5 własnością mojego ojca. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie tj. bez dopłat. Kolejno w lutym 2007 roku zawarłem warunkową umowę sprzedaży działki ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. Z uwagi na fakt, że była to działka obejmująca częściowo grunty rolne ( grunty orne R VI o pow. 0,2131ha ), co do jej prawa pierwokupu wypowiedziała się Agencja Nieruchomości Rolnych, która nie skorzystała z przysługującego jej prawa. W dniu kwietnia 2007 roku zawarłem więc finalną umowę sprzedaży tej działki wraz z budynkiem w stanie surowym

Zdaniem podatnika dokonana sprzedaż zabudowanej działki nie powoduje konieczności uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
W uzasadnieniu swego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żyrardowie stwierdził m.in.:

Zgodnie z przepisami art.10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 nr 14 po. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: (...) 8) odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzecz, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Jak wynika z wniosku podatnik nabył w 1998 roku na podstawie umowy darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości o pow. 0,70 ha , stanowiącej działkę 92/2. Na działce tej rozpoczął budowę domu mieszkalnego. Następnie działka 92/2 została podzielona na 5 działek w tym wydzielono działkę z budynkiem w stanie surowym zamkniętym dla podatnika.

W 2007 roku nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności w wyniku którego, jedynym właścicielem działki 92/6 o pow. 3.437 m kw. stał się podatnik. Wobec powyższego nabycie o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1998 roku. Zatem sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy , jak również przepisów kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku . Należy zatem stwierdzić ,że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu , a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziału nieruchomości nastąpiło w roku 1998 w drodze darowizny. Zniesienie współwłasności dokonane w 2007 roku nie spowodowało dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Źródło: Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

Księgowi pełnią coraz bardziej złożone role. Są w firmach doradcami, analitykami, a także partnerami biznesowymi

Księgowy przyszłości to nie tylko specjalista od liczb, ale także strategiczny doradca i wsparcie w rozwoju firmy. W obliczu rosnących oczekiwań przedsiębiorców, którzy cenią księgowych za zaangażowanie, komunikatywność i umiejętność zarządzania ryzykiem, profesja ta dynamicznie ewoluuje. Nowoczesne technologie odciążają księgowych od żmudnych zadań, pozwalając im skupić się na doradztwie.

Niższa składka zdrowotna dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy przy wspólnym rozliczeniu podatkowym PIT. Jak to obliczyć wyjaśnia Minister Zdrowia

Chęć skorzystania przez małżonków ze wspólnego rozliczenia PIT nie pozbawia małżonka zaliczonego do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z możliwości skorzystania z ulgi w składce zdrowotnej uregulowanej w art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie są warunki skorzystania z tej ulgi i jak ją liczyć, wyjaśnił 18 października 2024 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską .

REKLAMA

Minimalna zmiana w składce zdrowotnej od 2025 r. Polska 2050: dodatkowo ulga dla mikroprzedsiębiorców a od 2026 r. korzystniejsze zasady dla MŚP

Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała tego samego dnia, że w przyszłym tygodniu krok drugi zmian w składce zdrowotnej, czyli wprowadzenie: 🔜od 2025 r. ulgi dla mikroprzedsiębiorców, 🔜a od 2026 r. korzystniejszych zasad naliczania składki zdrowotnej dla MŚP.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

REKLAMA