REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej /Shutterstock
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej /Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej (IP Box)?

Przepisy dotyczące tej ulgi IP Box weszły w życie 1 stycznia 2019 r. na mocy ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw1 (dalej: „ustawa zmieniająca”). Późno, bo dopiero 15 lipca 2019 r. ukazały się, opublikowane przez Ministerstwo Finansów, wyjaśnienia podatkowe na temat stosowania tej preferencji. Niezależnie jednak od obszernych wyjaśnień resortu, związanych zwłaszcza z warunkami uznania prawa własności intelektualnej za kwalifikowane IP (ang. qualified intellectual property), podatnicy powinni przestrzegać przepisów zawartych w powyższej ustawie, w tym zapisów dotyczących ewidencji tego prawa w księgach rachunkowych.

Autopromocja

Dochody generowane przez prawa własności intelektualnej

W dniu 20 grudnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Istotą prowadzonej przez podatnika jednoosobowej działalności gospodarczej jest świadczenie usług związanych z oprogramowaniem2 , wśród których znajduje się projektowanie oraz wykonanie platform informatycznych potrzebnych do przetwarzania masywnych zbiorów danych, a także przebudowa już istniejących platform. W ocenie wnioskodawcy cechą wytworzonego przez niego oprogramowania jest dzieło charakteryzujące się dużą niepowtarzalnością, przy czym oprogramowanie to podlega prawu autorskiemu w myśl ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych3 (dalej: p.a.), zaś w ramach rozwoju, przebudowy i ulepszania platform podatnik przeprowadza określone eksperymenty, badania, których celem jest dobór technologii, aby rozwiązać problemy techniczne.

W swoim wniosku o interpretację podatnik zadał cztery pytania:

1) czy dochody uzyskiwane z ww. działalności podlegają 5% stawce opodatkowania zgodnie z art. 30ca ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych4 (dalej: u.p.d.o.f.),

2) czy wydatki w związku z korzystaniem z infrastruktury udostępnionej w  technologii chmury obliczeniowej i usług chmurowych są kosztami kwalifikowanymi, określonymi współczynnikiem „a” we wzorze do obliczania wskaźnika, zamieszczonym w art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f.5 ,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) czy wydatki na usługi telekomunikacyjne stanowią ww. koszty, a także

4) czy takimi właśnie kosztami są wydatki dotyczące utrzymania i amortyzacji samochodu używanego do świadczenia usług? W ocenie wnioskodawcy jego dochód uzyskiwany w ramach działalności gospodarczej powinien być uznany za kwalifikowany.

Istota i opodatkowanie kwalifikowanych IP

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.of. podatek od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych IP wynosi 5% podstawy opodatkowania, zaś jednym z tych praw jest (ust. 2 pkt 8) autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej (tak jak inne wymienione prawa w tym katalogu enumeratywnym) na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Z kolei Ministerstwo Finansów zwróciło w swoich wyjaśnieniach szczególną uwagę na takie cechy IP Box jak to, że działalność badawczo-rozwojowa (mająca charakter systematyczny, czyli metodyczny, uporządkowany i zaplanowany) powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (także w formie nowych technologii); wytworzenie przedmiotu ochrony oznacza wykreowanie nowego kwalifikowanego IP od podstaw (odnosi się to do najbardziej oczywistej sytuacji, w której dotychczas dane kwalifikowane IP w ogóle nie istniało i podatnik wytworzył je w ramach działalności badawczo-rozwojowej), zaś rozwinięcie lub ulepszenie przedmiotu ochrony oznacza w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP; podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Wnioskodawca interpretacji poinformował w uzupełnieniu swojego wniosku, iż jego usługi spełniają powyższe przesłanki – m.in., że platformy internetowe są projektowane, wytwarzane, dogłębnie przebudowywane, rozwijane lub ulepszane; jego działania są zgodne z definicją działalności badawczo-rozwojowej ujętą w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., przy czym ma ona charakter systematyczny; wytwarzanie, dogłębne przebudowanie, rozwijanie lub ulepszanie oprogramowania stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze; utworzone oprogramowanie podlega ochronie zgodnie z art. 74 p.a.6 .

Ewidencja kwalifikowanych praw własności intelektualnej

W uzupełnieniu wniosku podatnik poinformował, że aktualnie nie prowadzi ewidencji odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, będzie ona prowadzona w sposób wymagany w art. 30cb ust. 1 u.p.d.o.f. Należy w związku z  tym przypomnieć, że w myśl tego przepisu podatnicy są m.in. obowiązani do wyodrębnienia każdego kwalifikowanego IP w księgach rachunkowych; prowadzenia ich w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane IP; wyodrębnienia kosztów podanych w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde kwalifikowane IP, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu; dokonywania zapisów w tych księgach w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W konkluzji omawianej tu interpretacji Dyrektor KAS stwierdził zatem, że z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek uprawniających do preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a mianowicie nieprowadzenie odrębnej ewidencji od początku działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym IP, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Sławomir Wach
Artykuł pochodzi z Doradztwo Prawne i Podatkowe RB Biuletyn wydawanego przez Russell Bedford

________________________________________________

1 Dz.U. 2018 poz. 2193

2 Nr 62.01 według Polskiej Klasyfikacji Działalności

3 T.j. Dz.U. 2019 poz. 1231

4 Tj. Dz.U. 2019 poz. 1387 ze zm. Wnioskodawca w tym przypadku przekazuje usługobiorcy, wg oddzielnej umowy, prawa majątkowe dotyczące wytworzonego oprogramowania, przy czym w wynagrodzeniu uwzględnione jest prawo do korzystania z własności intelektualnej objętej prawem autorskim

5 Współczynnik „a” oznacza w tym wzorze koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP

6 T.j. Dz.U. 2019 poz. 1231

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA