REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty przed rozpoczęciem działalności a koszty uzyskania przychodów

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki związane z założeniem firmy mogą być poniesione przed rozpoczęciem działalności. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy można odliczyć VAT?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkami wymienionymi w ustawie. Katalog kosztów jest katalogiem otwartym, a więc kosztem może być wszystko co związane jest z naszą działalnością gospodarczą. Ważne, aby każdy koszt był odpowiednio uzasadniony oraz abyśmy potrafili wskazać związek przyczynowo – skutkowy między danym wydatkiem, a przychodem. Jeżeli chcemy zaliczyć dany wydatek do kosztów to musi on być również odpowiednio udokumentowany.

REKLAMA

Autopromocja

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – korzystna interpretacja podatkowa

Ustawodawca wprost nie zastrzega możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed założeniem działalności, praktyka taka wynika z korzystnej dla podatników linii interpretacyjnej.

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale mające związek z uzyskiwanym później przychodem, stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. (…)” (sygn. IPTPB1/415-299/12-6/DS.)

Wątpliwością pozostaje w jaki sposób ująć takie wydatki w KPiR oraz na jakich zasadach rozliczać, powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad.

Zakup towarów przed rozpoczęciem działalności. Jak zaksięgować?

Jeżeli przed rozpoczęciem działalności dokonasz zakupu towaru, powinieneś wskazać go w spisie z natury sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności. Koszty te rozliczysz dopiero w rozliczeniu rocznym jako różnice remanentowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki trwałe nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jak amortyzować?

Zasady dotyczące amortyzacji środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej są takie same, jak tych, które zakupimy w czasie jej prowadzenia.

Środki trwałe o wartości poniżej 10 000 zł możesz zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli środek trwały jest droższy, należy amortyzować go na zasadach ogólnych, a kosztem uzyskania przychodów będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Pamiętaj o ustaleniu wartości początkowej środka trwałego, powinna być to cena rynkowa na dzień wprowadzenia do działalności, ale nie wyższa od ceny nabycia. Oznacza to, że możesz do działalności wprowadzić chociażby swój prywatny samochód i bez problemu w ten sposób “wrzucisz” go w koszty. Wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie.

Wszystkie inne wydatki, które zostaną poniesione w związku z nową działalnością gospodarczą powinny być ujęte bezpośrednio w KPiR na dzień jej rozpoczęcia.

Zakup przed rozpoczęciem działalności a odliczenie VAT

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów lub usług przysługuje, kiedy zakup ten służy do działalności opodatkowanej. Do skorzystania z tego prawa niezbędne jest zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT. Co prawda, w momencie zakupu, przed rozpoczęciem działalności nie jesteśmy zarejestrowani jako czynny podatnik VAT, nie oznacza to jednak, że pozbawia nas to prawa do odliczenia w przyszłości, po dokonaniu odpowiedniego zgłoszenia.

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej mamy w miesiącu, w którym faktura została wystawiona albo w następnych trzech okresach rozliczeniowych. Okresem rozliczeniowym, w tym przypadku, będą następujące po sobie trzy kolejne miesiące.

Dokumentacja wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności

Warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego odpowiednie udokumentowanie. Dokumentem mogą być faktury imienne, rachunki, umowy kupna-sprzedaży, noty obciążeniowe czy nawet potwierdzenia przelewów. Oczywiście z dokumentu powinno wynikać czego dotyczy dany zakup i kto go nabył, w innym przypadku koszt może zostać zakwestionowany. Najbezpieczniejszym wyborem w takiej sytuacji będzie zbieranie faktur imiennych.

Agata Werecka, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA