Czy dodatek za rozłąkę jest opodatkowany PIT

REKLAMA
REKLAMA
Polskie przepisy prawa podatkowego nie przewidują sposobu przyznawania pracownikom dodatków za rozłąkę. Z kolei zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju pracownik, który zostaje tymczasowo oddelegowany do wykonywania pracy w innej miejscowości otrzymuje dodatek za rozłąkę.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. art. 21 ust. 1 pkt 18 wolny od podatku dochodowego jest dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym – do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Wysokość kwoty diety oraz inne należności przysługujące pracownikowi za czas podróży służbowej wolne są od podatku dochodowego i określone są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Ponadto powyższe przepisy stosujemy wobec pracowników, którzy w rozumieniu ustawy są osobami pozostającymi w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
REKLAMA
Tak więc pracownicy zatrudnieni na powyższych zasadach i otrzymujący dodatek za rozłąkę w kwocie 23 zł za dzień uzyskują przychód podlegający zwolnieniu od PIT. Kolejnym warunkiem jaki powinien być spełniony ażeby przychód z tytułu rozłąki uznać za zwolniony od PIT dotyczy wyłącznie dodatków wypłaconych przez pracodawców pracownikom przeniesionym czasowo (na czas określony).
Natomiast przeniesienie przez pracodawcę pracownika do innej miejscowości na stałe nie spełnia powyższego warunku i tym samym przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym dodatku za rozłąkę. W takim przypadku uzyskany przychód będzie uznany za przychód ze stosunku pracy i będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy.
Polecamy: VAT 2011
W podobnej kwestii stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2009 r. sygn. IPPB2/415-252/09-4/MG. Stwierdził on, że cyt.: (…) wypłacany pracownikowi czasowo przeniesionemu poza miejsce pracy określone w umowie o pracę oraz poza miejsce zamieszkania, co wynika z podpisanej z pracownikiem umowy czasowego przeniesienia, dodatek za rozłąkę w wysokości 23 zł za każdy dzień pobytu w miejscu czasowego przeniesienia stanowi przychód zwolniony z opodatkowania (…).
Polecamy: Postępowanie podatkowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA