Jaka część pakietu medycznego udostępnionego pracownikowi nie generuje po jego stronie przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji gdy pracodawca ponosi koszty abonamentu za świadczenia medyczne z medycyny pracy i profilaktyki niezbędnej ze względu na warunki pracy ponoszone koszty przez pracodawcę nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego pracowników.
REKLAMA
Taka teza wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2012 r., nr IPPB2/415-940/11-4/AS.
Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o świadczenie usług medycznych dla swoich pracowników z podmiotem specjalizującym się w działalności tego rodzaju.
W zamian za ustalony abonament medyczny, na rzecz uprawnionych beneficjentów świadczono cztery typy usług:
- z zakresu medycyny pracy;
- z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy;
- specjalistyczne usługi medyczne indywidualne, oraz
- usługi medyczne na rzecz członków rodziny pracowników.
Abonament miał charakter ryczałtowy, był uiszczany co miesiąc, niezależnie od liczby i charakteru świadczeń, z których pracownicy rzeczywiście skorzystali.
Koszty abonamentu były określone w ten sposób, że za usługi określone w dwóch pierwszych grupach odpłatność ponosiła spółka, zaś za usługi indywidualne i świadczone na rzecz członków rodzin płacili pracownicy.
Polecamy: Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne
W związku z powyższym, spółka powzięła wątpliwości co do opodatkowania usług określonych w grupie pierwszej i drugiej, czyli z zakresu profilaktyki i medycyny pracy. W celu ich wyjaśnienia, wystąpiła z wnioskiem o interpretację.
Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, ze w przypadku usług z zakresu medycyny i profilaktyki pracy nie może być mowy o powstaniu po stronie pracowników przychodu opodatkowanego PIT.
Uzasadniając swój pogląd, spółka powołała się na art. 229 § 6 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ma obowiązek ponosić koszty badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Spółka wskazała, że pracodawca ponosi też inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Musi więc przeprowadzać badania lekarskie swoich pracowników, jest też zobowiązany ponosić ich koszty, co wynika z uregulowań prawa pracy. Nie jest to zatem świadczenie poniesione za pracownika. W konsekwencji wartość takiego świadczenia nie może być uznana za jego przychód.
Spółka podniosła również, że fakt ryczałtowej formy dokonywania rozliczeń z podmiotem świadczącym usługi medyczne, a także rzeczywiste skorzystanie przez pracownika w danym miesiącu z usługi, pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania przedmiotowych świadczeń.
Polecamy: Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu podzielając argumentację podatnika.
Zastrzegł również, że w przedmiotowej sprawie, koszty opieki medycznej, innej niż koszty obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy świadczone na rzecz pracowników oraz członków rodzin pracowników (specjalistyczne usługi medyczne indywidualne dla pracownika oraz pakiet usług medycznych dla rodziny pracownika) będą ponosili pracownicy.
W takim wypadku nie należy abonamentu za usługi medyczne z tytułu zawarcia przez pracodawcę umowy na ich świadczenie zaliczać do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu.
Polecamy: Wyjazdy integracyjne - ryczałtowe koszty imprezy dzielimy na każdego pracownika
Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat