reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

Jak jest teraz - koszty 50% bez limitu

Aktualnie, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 i pkt 10  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) koszty w wysokości 50% uzyskanego przychodu można zastosować do przychodów:

1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;

2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;

3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ale też jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż 50% przychodu - koszty uzyskania przychodu przyjąć może w wysokości kosztów faktycznie poniesionych (art. 22 ust. 10 ustawy o PIT).

Ulgi w PIT – w 2012 r. po staremu, zmiany dopiero od 2013 r.

Kiedy pracownicy mają prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów

Jak ma być od 2013 roku - limit dla 50% kosztów

Zdaniem Ministra Finansów Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu w przepisach dotyczących opodatkowania dochodów osobistych postanowiono dokonać pewnej weryfikacji tych przepisów w celu dostosowania do obecnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i technologicznych. Wprowadzona bowiem w latach 20. XX wieku zasada stosowania przez twórców zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu związana była z zupełnie odmienną sytuacją społeczno-ekonomiczną, w jakiej znajdowała się ta grupa zawodowa.

 Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż zmiany w zakresie poziomu oraz dostępności wykształcenia Polaków wpłynęły na znaczące powiększenie kręgu odbiorców kultury. Ponadto nieznane w latach 20. technologie (telewizja, Internet itd.) wpłynęły na zwiększenie liczebności tej grupy, ale także stworzyły lepsze warunki do pracy samych twórców. Nowe technologie spowodowały także zmiany w zakresie podmiotowym samego pojęcia ˝twórca˝. Obecnie zatem artyści i pozostali twórcy mają niewątpliwie inne możliwości i warunki w porównaniu z istniejącymi w latach 20. XX wieku, które uzasadniały wprowadzenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów na poziomie 50% uzyskanych przychodów.

Dlatego zaprojektowana przez rząd nowelizacja ustawy o PIT zawiera propozycję ograniczenia stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, co realizuje zapowiedź z exposé prezesa Rady Ministrów wygłoszonego w dniu 18 listopada 2011 r.

Zmiana w omawianym zakresie sprowadza się (tylko i aż) do wprowadzenie rocznego limitu dla tych zryczałtowanych 50% kosztów.  Tym limitem jest 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. obecnie 42.764 zł.

Zatem od 2013 r. koszty 50% w roku podatkowym  nie będą mogły przekroczyć ww. limitu. A więc objąć tymi kosztami będzie można tylko przychody nie przekraczające pierwszego progu skali podatkowej (85.528 zł), pamiętając jednocześnie, że 50% zryczałtowane koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Nowelizacja (o ile zostanie opublikowana do końca listopada 2012 r.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama