PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców
REKLAMA
REKLAMA
Jak jest teraz - koszty 50% bez limitu
Aktualnie, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 i pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) koszty w wysokości 50% uzyskanego przychodu można zastosować do przychodów:
REKLAMA
1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;
2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;
3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Ale też jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż 50% przychodu - koszty uzyskania przychodu przyjąć może w wysokości kosztów faktycznie poniesionych (art. 22 ust. 10 ustawy o PIT).
Ulgi w PIT – w 2012 r. po staremu, zmiany dopiero od 2013 r.
Kiedy pracownicy mają prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów
Jak ma być od 2013 roku - limit dla 50% kosztów
REKLAMA
Zdaniem Ministra Finansów Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu w przepisach dotyczących opodatkowania dochodów osobistych postanowiono dokonać pewnej weryfikacji tych przepisów w celu dostosowania do obecnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i technologicznych. Wprowadzona bowiem w latach 20. XX wieku zasada stosowania przez twórców zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu związana była z zupełnie odmienną sytuacją społeczno-ekonomiczną, w jakiej znajdowała się ta grupa zawodowa.
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż zmiany w zakresie poziomu oraz dostępności wykształcenia Polaków wpłynęły na znaczące powiększenie kręgu odbiorców kultury. Ponadto nieznane w latach 20. technologie (telewizja, Internet itd.) wpłynęły na zwiększenie liczebności tej grupy, ale także stworzyły lepsze warunki do pracy samych twórców. Nowe technologie spowodowały także zmiany w zakresie podmiotowym samego pojęcia ˝twórca˝. Obecnie zatem artyści i pozostali twórcy mają niewątpliwie inne możliwości i warunki w porównaniu z istniejącymi w latach 20. XX wieku, które uzasadniały wprowadzenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów na poziomie 50% uzyskanych przychodów.
Dlatego zaprojektowana przez rząd nowelizacja ustawy o PIT zawiera propozycję ograniczenia stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, co realizuje zapowiedź z exposé prezesa Rady Ministrów wygłoszonego w dniu 18 listopada 2011 r.
Zmiana w omawianym zakresie sprowadza się (tylko i aż) do wprowadzenie rocznego limitu dla tych zryczałtowanych 50% kosztów. Tym limitem jest 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. obecnie 42.764 zł.
Zatem od 2013 r. koszty 50% w roku podatkowym nie będą mogły przekroczyć ww. limitu. A więc objąć tymi kosztami będzie można tylko przychody nie przekraczające pierwszego progu skali podatkowej (85.528 zł), pamiętając jednocześnie, że 50% zryczałtowane koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Nowelizacja (o ile zostanie opublikowana do końca listopada 2012 r.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.
Limit ten będzie dotyczyć łącznych dochodów, do których mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów uzyskanych w roku podatkowym zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilnoprawnych. Bowiem ustawa o PIT daje prawo do zastosowania 50% kosztów przy każdym przychodzie z praw autorskich (praw pokrewnych), nie tylko w przypadku zbycia prawa majątkowego. Podatnik stosuje bowiem te koszty w odniesieniu do przychodów otrzymanych na podstawie każdego stosunku prawnego związanego ze stworzonym w przeszłości dziełem, każdorazowym wykonaniem lub tylko odtworzeniem utworu za pomocą środków masowego przekazu, przykładowo koszty te mają zastosowanie do tantiem.
Co ważne, projekt nowelizacji ustawy o PIT nie przewiduje zmiany w zakresie postanowień art. 22 ust. 10 ustawy o PIT. Przepis ten umożliwia stosowanie przy obliczaniu wysokości dochodu do opodatkowania kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów są niższe od faktycznych nakładów poniesionych przez twórcę, czy wynalazcę.
Zatem twórcy lub wynalazcy, o ile udowodnią, że poniesione koszty są wyższe niż 50% koszty uzyskania przychodów - mogą zastosować faktyczne koszty uzyskania przychodów odpowiadające np. 77% uzyskanego przychodu.
Płatnicy (w tym np. zakłady pracy) przy obliczaniu zaliczki na PIT nie będą stosować 50% kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik złoży płatnikowi pisemne oświadczenie o rezygnacji z ich stosowania. Oświadczenie takie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.
Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów
Można odnieść wrażenie, że zabranie (w ustawie) 50% kosztów zamożniejszym twórcom nie jest rozwiązaniem systemowym, a politycznym – bo niby dlaczego ucinamy te koszty tym a nie wszystkim. Stąd chyba tak ogólnikowe uzasadnienie dla tej zmiany.
Zmiana ta może się okazać jedynie „papierowa”, bo de facto twórcy będą mogli nadal wykazywać i wyższe koszty niż 50%, muszą się jedynie przygotować do ich udokumentowania i ew. sporów z fiskusem, czy dany wydatek może być kosztem.
Koszty uzyskania przychodów od A do Z
Źródło:
- odpowiedź z 19 kwietnia 2012 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską nr 3460
- Projekt nowelizacji ustawy o PIT i aktualny stan prac legislacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat