| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

Odsetki z tytułu niewypłaconego w terminie przez ZUS zasiłku chorobowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, jeżeli świadczenie chorobowe było należne w czasie, gdy podatnik pozostawał w stosunku pracy.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r., I SA/Gl 1629/13.

 Sprawa dotyczyła podatnika, który podczas trwania stosunku pracy nabył prawo do zasiłku chorobowego. ZUS zwlekał jednak z wypłatą świadczenia, w związku z czym podatnik wystąpił na drogę sądową. W konsekwencji uzyskał wyrok sądowy, nakazujący organowi rentowemu wypłatę zaległego świadczenia, wraz z należnymi odsetkami. ZUS dokonał wypłaty należności w ratach, a następnie wypłacił odsetki za opóźnienie. Wraz z ta ostatnią wypłatą ZUS wystawił podatnikowi PIT 8C.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy ZUS miał prawo wystawić informację PIT-8C i czy podatnik ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy od wypłaconych odsetek?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik stwierdził, że odsetki od świadczenia za czas choroby, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, należy kwalifikować do przychodu ze stosunku pracy - odsetki z tego tytułu będą wypełniały dyspozycji  art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zwalniającego z opodatkowania nieterminowo wypłacone świadczenia m.in. ze stosunku pracy. W opinii podatnika wystawienie przez ZUS druku PIT-8C stanowi nadinterpretację obowiązujących przepisów.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu, w sprawie powinien znaleźć zastosowanie przepis art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, uznający za przychody „z innych źródeł” m.in.  zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłek chorobowy. Do tego rodzaju źródła zalicza się także różnego rodzaju odsetki, jako wprost nie wymienione w innych kategoriach źródeł przychodu.

W opinii organu, przedmiotowe odsetki nie mogą  być objęte zwolnieniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, gdyż nie zostały otrzymane z tytułu nieterminowych świadczeń, o których mowa w tym przepisie. W opinii organu rentowego pochodziły one bowiem ze świadczenia naliczonego tytułem zasiłku chorobowego, a nie świadczenia należnego za czas choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Powyższe doprowadziło organ do konkluzji, iż ZUS, jako płatnik odsetek od zasiłku chorobowego zobowiązany był do sporządzenia informacji PIT-8C.

Na podatniku spoczywa zaś obowiązek wykazania kwoty otrzymanych odsetek jako przychodu z innych źródeł w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzymał ww. przychód.Na powyższą interpretację podatnik wniósł skargę do WSA w Gliwicach.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnik zdecydował się na wniesienie skargi do gliwickiego WSA. Sąd uwzględnił ją.

W ustnym uzasadnieniu wskazał, że skoro zasiłek chorobowy wypłacony został w czasie trwania stosunku pracy podatnika (co wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o interpretację) to odsetki od nieterminowej wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS nie podlegają opodatkowaniu, lecz korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »