REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT
Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki z tytułu niewypłaconego w terminie przez ZUS zasiłku chorobowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, jeżeli świadczenie chorobowe było należne w czasie, gdy podatnik pozostawał w stosunku pracy.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r., I SA/Gl 1629/13.

Autopromocja

 Sprawa dotyczyła podatnika, który podczas trwania stosunku pracy nabył prawo do zasiłku chorobowego. ZUS zwlekał jednak z wypłatą świadczenia, w związku z czym podatnik wystąpił na drogę sądową. W konsekwencji uzyskał wyrok sądowy, nakazujący organowi rentowemu wypłatę zaległego świadczenia, wraz z należnymi odsetkami. ZUS dokonał wypłaty należności w ratach, a następnie wypłacił odsetki za opóźnienie. Wraz z ta ostatnią wypłatą ZUS wystawił podatnikowi PIT 8C.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy ZUS miał prawo wystawić informację PIT-8C i czy podatnik ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy od wypłaconych odsetek?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik stwierdził, że odsetki od świadczenia za czas choroby, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, należy kwalifikować do przychodu ze stosunku pracy - odsetki z tego tytułu będą wypełniały dyspozycji  art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zwalniającego z opodatkowania nieterminowo wypłacone świadczenia m.in. ze stosunku pracy. W opinii podatnika wystawienie przez ZUS druku PIT-8C stanowi nadinterpretację obowiązujących przepisów.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu, w sprawie powinien znaleźć zastosowanie przepis art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, uznający za przychody „z innych źródeł” m.in.  zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłek chorobowy. Do tego rodzaju źródła zalicza się także różnego rodzaju odsetki, jako wprost nie wymienione w innych kategoriach źródeł przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii organu, przedmiotowe odsetki nie mogą  być objęte zwolnieniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, gdyż nie zostały otrzymane z tytułu nieterminowych świadczeń, o których mowa w tym przepisie. W opinii organu rentowego pochodziły one bowiem ze świadczenia naliczonego tytułem zasiłku chorobowego, a nie świadczenia należnego za czas choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Powyższe doprowadziło organ do konkluzji, iż ZUS, jako płatnik odsetek od zasiłku chorobowego zobowiązany był do sporządzenia informacji PIT-8C.

Na podatniku spoczywa zaś obowiązek wykazania kwoty otrzymanych odsetek jako przychodu z innych źródeł w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzymał ww. przychód.Na powyższą interpretację podatnik wniósł skargę do WSA w Gliwicach.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnik zdecydował się na wniesienie skargi do gliwickiego WSA. Sąd uwzględnił ją.

W ustnym uzasadnieniu wskazał, że skoro zasiłek chorobowy wypłacony został w czasie trwania stosunku pracy podatnika (co wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o interpretację) to odsetki od nieterminowej wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS nie podlegają opodatkowaniu, lecz korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  REKLAMA