REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT
Odsetki od spóźnionej wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego bez PIT

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki z tytułu niewypłaconego w terminie przez ZUS zasiłku chorobowego podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, jeżeli świadczenie chorobowe było należne w czasie, gdy podatnik pozostawał w stosunku pracy.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r., I SA/Gl 1629/13.

REKLAMA

Autopromocja

 Sprawa dotyczyła podatnika, który podczas trwania stosunku pracy nabył prawo do zasiłku chorobowego. ZUS zwlekał jednak z wypłatą świadczenia, w związku z czym podatnik wystąpił na drogę sądową. W konsekwencji uzyskał wyrok sądowy, nakazujący organowi rentowemu wypłatę zaległego świadczenia, wraz z należnymi odsetkami. ZUS dokonał wypłaty należności w ratach, a następnie wypłacił odsetki za opóźnienie. Wraz z ta ostatnią wypłatą ZUS wystawił podatnikowi PIT 8C.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy ZUS miał prawo wystawić informację PIT-8C i czy podatnik ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy od wypłaconych odsetek?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik stwierdził, że odsetki od świadczenia za czas choroby, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, należy kwalifikować do przychodu ze stosunku pracy - odsetki z tego tytułu będą wypełniały dyspozycji  art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zwalniającego z opodatkowania nieterminowo wypłacone świadczenia m.in. ze stosunku pracy. W opinii podatnika wystawienie przez ZUS druku PIT-8C stanowi nadinterpretację obowiązujących przepisów.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu, w sprawie powinien znaleźć zastosowanie przepis art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, uznający za przychody „z innych źródeł” m.in.  zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, w tym zasiłek chorobowy. Do tego rodzaju źródła zalicza się także różnego rodzaju odsetki, jako wprost nie wymienione w innych kategoriach źródeł przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii organu, przedmiotowe odsetki nie mogą  być objęte zwolnieniem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, gdyż nie zostały otrzymane z tytułu nieterminowych świadczeń, o których mowa w tym przepisie. W opinii organu rentowego pochodziły one bowiem ze świadczenia naliczonego tytułem zasiłku chorobowego, a nie świadczenia należnego za czas choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Powyższe doprowadziło organ do konkluzji, iż ZUS, jako płatnik odsetek od zasiłku chorobowego zobowiązany był do sporządzenia informacji PIT-8C.

Na podatniku spoczywa zaś obowiązek wykazania kwoty otrzymanych odsetek jako przychodu z innych źródeł w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzymał ww. przychód.Na powyższą interpretację podatnik wniósł skargę do WSA w Gliwicach.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnik zdecydował się na wniesienie skargi do gliwickiego WSA. Sąd uwzględnił ją.

W ustnym uzasadnieniu wskazał, że skoro zasiłek chorobowy wypłacony został w czasie trwania stosunku pracy podatnika (co wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o interpretację) to odsetki od nieterminowej wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS nie podlegają opodatkowaniu, lecz korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA