| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Spółka płaci składki na ubezpieczenie OC – czy osoby ubezpieczone mają przychód?

Spółka płaci składki na ubezpieczenie OC – czy osoby ubezpieczone mają przychód?

Objęcie osób ubezpieczonych zakresem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na mocy umowy zawartej przez spółkę z towarzystwem ubezpieczeniowym nie prowadzi do powstania u tych osób przychodu i nie będzie zobowiązywało pracodawcy do pobrania zaliczek na podatek dochodowy PIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2014 r. (nr IBPBII/1/415-750/14/DP).

To kolejna korzystna dla podatników interpretacja indywidualna, potwierdzająca, że objęcie ubezpieczeniem OC kręgu osób, których nie da się zidentyfikować do momentu wystąpienia określonych w umowie zdarzeń, nie spowoduje u tych osób przychodu w opodatkowanego PIT. Na pracodawcy nie ciążą zaś obowiązki płatnika.

Ubezpieczenie OC dla członków władz spółki a PIT

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zawrzeć umowę ubezpieczenia OC członków jej organów. Ochrona ubezpieczeniowa została przypisana do pełnionej funkcji, nie zaś do konkretnych osób i obejmowała również osoby trzecie (np. członków rodzin ubezpieczonych) w zakresie związanym z zaistnieniem zdarzeń ubezpieczeniowych. Na tym tle spółka powzięła wątpliwości w zakresie konsekwencji w PIT dla osób objętych ubezpieczeniem uiszczenia przez nią składki ubezpieczeniowej.

Formularze PIT 2014/2015

W celu ich wyjaśnienia wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Prezentując własne stanowisko, spółka argumentowała, że do powstania przychodu nie dojdzie, w związku z czym nie ciążą na niej obowiązki płatnika. Aby bowiem uznać, że świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia stanowią przychód podatnika, konieczne jest ich faktyczne otrzymanie. Spółka podkreśliła, że warunkiem opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez podatnika jest również możliwość ustalenia jego wysokości zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Aby tego dokonać, konieczne jest precyzyjne ustalenie kręgu tych osób. W przedstawionym stanie faktycznym umowa ubezpieczenia OC nie wskazuje imiennie osób objętych ubezpieczeniem, a krąg ubezpieczonych definiuje poprzez powiazanie z pełnieniem określonego stanowiska w strukturze. Zbiór beneficjentów usługi ubezpieczenia posiada zatem charakter otwarty. Na potwierdzenie swojego stanowiska spółka przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji.

Kary za brak OC w 2015 roku

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że o ile aktualny skład członków władz spółki jest możliwy do ustalenia w dniu zapłaty składki ubezpieczeniowej, to objęcie ubezpieczeniem także potencjalnej grupy osób fizycznych, niemożliwej do identyfikowania na ten dzień, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Nie da się bowiem ustalić na dzień zapłaty składki danych osób, które będą pełnić ww. funkcje w przyszłości, a tym samym nie można ustalić danych przyszłych członków władz. Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do ustalenia przychodu, a zatem na spółce z tytułu finansowania składki OC nie ciążą obowiązki płatnika. 

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »