REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę
Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają obniżać kwoty dochodu i odpowiednio kwoty podatku o pobrane lub opłacone składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. 

Autopromocja

Zasada ta wynika z art. 26 ust. 1 pkt 2 oraz art. 27b ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361). Zgodnie z ich brzmieniem dochód i odpowiednio podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej lub liniowo ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie społeczne (i odpowiednio – zdrowotne):

  • opłaconych w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeniowego,
  • pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z tymi przepisami.

Dwa tytuły zatrudnienia, to dwie składki zdrowotne

Podatnik łączący etat lub inną formę zatrudnienia z działalnością gospodarczą, składki ubezpieczeniowe i społeczne opłaca co do zasady z każdego z tych tytułów odrębnie. Istnieje możliwość eliminowania tego obowiązku jedynie w odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne w ramach wynikającego z art. 9 ust. 2 z dnia 13 października 1998 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2015, poz. 121) zbiegu tytułów ubezpieczeń. W jego wyniku posiadanie dwóch  lub więcej tytułów do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne powoduje, że część składek opłacać można dobrowolnie lub też można w ogóle zrezygnować z ich opłacania.

Natomiast zarówno z umowy o pracę czy umowy zlecenie, łączonych z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy opłacać dwie niezależne od siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą do tego jest art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, nr 164, poz. 1027).

100 pytań o samochód w firmie + CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku umowy o pracę lub zlecenie, wysokość składki zdrowotnej zależny bezpośrednio od kwoty wynagrodzenia. Pracodawca, obliczając wynagrodzenie do wypłaty, na liście płac wskazuje wartość składki zdrowotnej, która podlega odliczeniu od zaliczki na podatek.

Przykład:

Pracownik uzyskuje wynagrodzenie 6000 zł brutto. Pracodawca ustalając listę płac oraz kwotę do wypłaty, oblicza wartość składki do zapłaty oraz do odliczenia od zaliczki na podatek pracownika

  

Źródło formularza „indywidualna lista płac”: www.fillup.pl

W efekcie takiego obliczenia pracodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma obowiązek opłacić na rzecz urzędu skarbowego, zaliczkę na podatek, powstałą po odjęciu od kwoty podatku odliczanej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do rzadkości należy sytuacja, w której pracownik uzyskuje wynagrodzenie, gdzie kwota odliczanej składki na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa niż kwota zaliczki na podatek dochodowy. W efekcie zatem prawie zawsze płatnik przekazuje pewną kwotę zaliczki na podatek, a w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) wskazuje podatnikowi określoną kwotę pobranej oraz przekazanej zaliczki na podatek. W efekcie w ramach etatu podatnik odlicza całą wartość składek społecznych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

  

Źródło druku PIT-11: www.fillup.pl

Odmienna sytuacja może mieć natomiast miejsce w prowadzonej równolegle z etatem działalności gospodarczej. Tutaj bowiem podatek ustalany jest od dochodu, czyli zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361), od różnicy pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania powiększonej lub pomniejszonej w zależności od wartości, o różnicę pomiędzy remanentem końcowym i początkowym. W efekcie może się okazać, że polityka podatkowa spowoduje niski dochód lub że dochód ten nie wystąpi w ogóle.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015


Wartość dochodu z działalności gospodarczej nie ma wpływu na kwotę składki zdrowotnej.  Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, nr 164, poz. 1027).składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 % podstawy wymiaru składki. Podstawą wymiaru, zgodnie z art. 81 ust. 1 tej ustawy, jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. W 2015 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS, kwota ta wynosi 3104,57 zł.

Źródło formularza wpłaty do ZUS: www.fillup.pl   

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotnej, o ile płatnik wybierze najniższą wartość ustalenia wynosi zatem 279,41 zł (9% z kwoty 3104,57 zł). Zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361), odliczeniu od podatku podlegać może wyłącznie 7,75% tej podstawy co powoduje, że przedsiębiorca odliczyć może jedynie 240,60 zł miesięcznie, a za cały 2015 r. - 2879,45 zł.

Gdyby z prowadzonych ewidencji podatkowych wynikało, że podatnik osiąga niskie dochody, to kwota podatku do zapłaty nie wystąpi, a w konsekwencji straci on możliwość odliczenia od podatku powyższej kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie nie przechodzi bowiem na kolejne lata podatkowe.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Czy w 2015 r. można liczyć na zwrot kwoty 2879,45 zł od organów państwa?

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą łączy z zatrudnieniem na etacie, to opłacana z tytułu działalności gospodarczej kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne połączyć można z opłacanymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne wynikającymi z PIT-11. Jako że płatnik przekazuje na poczet urzędu skarbowego pewną kwotę zaliczki na podatek, to składka zdrowotna zapłacona z tytułu prowadzenia firmy obniży wartość podatku do zapłaty, a w konsekwencji podatnik w 2015 r. może uzyskać zwrot nawet 2879,45 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA