REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT

Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT /fot. Shutterstock
Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do terminu złożenia deklaracji rocznej przez osoby fizyczne pozostało jeszcze trochę czasu, jednak mimo to warto przypomnieć, kiedy małżonkowie nie będą mieli prawa do wspólnego rozliczenia PIT.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 6 precyzuje okoliczności, w jakich małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania. Warto przy tym podkreślić, że instytucja łącznego opodatkowania jest odstępstwem od generalnej zasady, w myśl której małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów.

Autopromocja

Warunkiem łącznego opodatkowania jest przede wszystkim:

 • istnienie przez cały rok podatkowy (który podlega rozliczeniu) wspólności majątkowej,
 • pozostawanie przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
 • złożenie przez co najmniej jedno z małżonków wniosku w zeznaniu podatkowym (co do zasady, wniosek musi być złożony terminowo, czyli nie później niż 30 kwietnia 2019 r.).

Jednak mimo spełnienia wszystkich powyższych warunków może wystąpić okoliczność uniemożliwiająca małżonkom wspólne rozliczenie. Do takich okoliczności należą sytuacje, w których:

 • przychody któregokolwiek z małżonków są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (z wyłączeniem przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej) rozliczanych na formularzu PIT-28 lub kartą podatkową rozliczaną na formularzu PIT-16A;
 • którykolwiek z małżonków korzysta z opodatkowania dochodów jednolitą stawką 19% (podatek liniowy, roczna deklaracja PIT-36L);
 • przychody któregokolwiek z małżonków są opodatkowane podatkiem tonażowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto podkreślić, że powyższe ograniczenia odnoszą się do rozliczanego roku podatkowego. Zatem w przypadku wystąpienia okoliczności wyłączających możliwość wspólnego opodatkowania już po zakończeniu roku podatkowego, za który składana będzie deklaracja roczna, wspólne opodatkowanie małżonków jest jak najbardziej możliwe za ten zakończony rok podatkowy.

Dla przypomnienia, w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Wspólne rozliczenie jest szczególnie korzystne, gdy dochody jednego z małżonków przekraczają kwotę 85 528 zł, a w przypadku drugiego z nich dochody są poniżej tej wartości. Wspólne rozliczenie pozwoli w takiej sytuacji na uniknięcie opodatkowania części dochodów podatkiem 32%, choć mogą oczywiście wystąpić przypadki (przy odpowiednio wysokich dochodach jednego z małżonków), kiedy mimo rozliczenia wspólnego, od części dochodu i tak będzie należało zapłacić podatek w wysokości 32%.

Bartosz Gebel
Biuro rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  REKLAMA