Kiedy małżonkowie nie rozliczą się wspólnie w rocznym PIT

REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 6 precyzuje okoliczności, w jakich małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania. Warto przy tym podkreślić, że instytucja łącznego opodatkowania jest odstępstwem od generalnej zasady, w myśl której małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów.
REKLAMA
Warunkiem łącznego opodatkowania jest przede wszystkim:
- istnienie przez cały rok podatkowy (który podlega rozliczeniu) wspólności majątkowej,
- pozostawanie przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
- złożenie przez co najmniej jedno z małżonków wniosku w zeznaniu podatkowym (co do zasady, wniosek musi być złożony terminowo, czyli nie później niż 30 kwietnia 2019 r.).
Jednak mimo spełnienia wszystkich powyższych warunków może wystąpić okoliczność uniemożliwiająca małżonkom wspólne rozliczenie. Do takich okoliczności należą sytuacje, w których:
- przychody któregokolwiek z małżonków są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (z wyłączeniem przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej) rozliczanych na formularzu PIT-28 lub kartą podatkową rozliczaną na formularzu PIT-16A;
- którykolwiek z małżonków korzysta z opodatkowania dochodów jednolitą stawką 19% (podatek liniowy, roczna deklaracja PIT-36L);
- przychody któregokolwiek z małżonków są opodatkowane podatkiem tonażowym.
Warto podkreślić, że powyższe ograniczenia odnoszą się do rozliczanego roku podatkowego. Zatem w przypadku wystąpienia okoliczności wyłączających możliwość wspólnego opodatkowania już po zakończeniu roku podatkowego, za który składana będzie deklaracja roczna, wspólne opodatkowanie małżonków jest jak najbardziej możliwe za ten zakończony rok podatkowy.
Dla przypomnienia, w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Wspólne rozliczenie jest szczególnie korzystne, gdy dochody jednego z małżonków przekraczają kwotę 85 528 zł, a w przypadku drugiego z nich dochody są poniżej tej wartości. Wspólne rozliczenie pozwoli w takiej sytuacji na uniknięcie opodatkowania części dochodów podatkiem 32%, choć mogą oczywiście wystąpić przypadki (przy odpowiednio wysokich dochodach jednego z małżonków), kiedy mimo rozliczenia wspólnego, od części dochodu i tak będzie należało zapłacić podatek w wysokości 32%.
Bartosz Gebel
Biuro rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.
Polecamy: Komplet podatki 2019
REKLAMA
REKLAMA