REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy nie skorzystają z usługi Twój e-PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Przedsiębiorcy definitywnie wykluczeni z Twojego e-PIT
Przedsiębiorcy definitywnie wykluczeni z Twojego e-PIT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Twój e-PIT. To już pewne: skarbówka nie będzie sporządzać rocznych zeznań PIT podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Ani w 2021 roku, ani w przyszłości.

Twój e-PIT - PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38

Potwierdziła to Anna Chałupa, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17973. Poinformowała, że Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad przepisami, które zmieniłyby docelową grupę podatników, „dla których udostępniane są zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT”.

REKLAMA

Autopromocja

To oznacza, że w najbliższy poniedziałek (15 lutego), tak jak w poprzednim roku, Krajowa Administracja Skarbowa udostępni tylko zeznania: PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 i to wyłącznie osobom nieprowadzącym biznesu.

W przyszłości przedsiębiorcy również nie mają co liczyć na wypełnienie ich zeznań przez skarbówkę, ale być może otrzymają częściowo wypełniony roczny PIT. Mówił o tym minister finansów Tadeusz Kościński na jednej z niedawnych konferencji prasowych (pisaliśmy o tym w artykule „Ruszył e-Urząd Skarbowy”, DGP nr 21/2021).

Minister wyjaśnił, że zeznania PIT przedsiębiorców mogłyby być częściowo wypełniane na podstawie danych zebranych przez skarbówkę w ramach nowego projektu e-Urząd Skarbowy.

Usługa Twój e-PIT - były obietnice

REKLAMA

Co innego deklarowano w 2019 r., gdy ruszała usługa Twój e-PIT i po raz pierwszy KAS sporządziła (a nie wypełniła wstępnie, jak to było wcześniej) gotowe zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Resort finansów zapowiedział wtedy, że w kolejnym roku urzędnicy pójdą o krok dalej i sporządzą również PIT-36, PIT-36L i PIT-28, czyli zeznania podatkowe osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku 2020 r. stało się jednak jasne, że plany były zbyt ambitne. Parlament przegłosował więc przepisy, w których uwolnił skarbówkę od obowiązku sporządzenia zeznań przedsiębiorcom.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów tłumaczyli wtedy, że w pierwszej kolejności muszą dostosować system do zmian wprowadzonych w trakcie 2019 r., czyli m.in. ulgi dla młodych i nowej skali podatkowej obniżającej stawkę z 18 proc. do 17 proc.

Wtedy po raz pierwszy pojawiła się zapowiedź nowego projektu e-Urząd Skarbowy.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców - brak danych

Zapowiedź wypełniania PIT osobom prowadzących biznes wydawała się od początku wątpliwa. Eksperci wskazywali, że skarbówka nie ma odpowiednich danych, by podołać temu zadaniu.

REKLAMA

Już od wielu lat bowiem (od 2007 r.) przedsiębiorcy nie muszą składać miesięcznych deklaracji o zaliczkach na PIT. Wycofanie tego obowiązku z pewnością było sporym ułatwieniem dla podatników. Oznacza jednak, że do urzędów skarbowych nie spływają w trakcie roku szczegółowe dane o uzyskanych przez przedsiębiorcę przychodach i o poniesionych kosztach, a także o zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wprawdzie fiskus dostaje co miesiąc dane o obrotach firm dla celów VAT, bo otrzymuje od nich jednolity plik kontrolny (składający się z części: ewidencyjnej i deklaracyjnej), ale obrót dla celów VAT nie jest tym samym, co przychód dla celów podatku dochodowego. Co więcej, podatnik może mieć przychody z różnych źródeł,

– Bez tych wszystkich informacji o przychodach, kosztach, składkach nie wyobrażam sobie, w jaki sposób miałby funkcjonować Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Najprawdopodobniej trzeba byłoby w tym celu wrócić do koncepcji składania miesięcznych bądź kwartalnych deklaracji o zaliczkach na podatek dochodowy – komentuje Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers.

Twój e-PIT 2021

Inaczej jest w przypadku podatników, którzy rozliczają się ryczałtem (ale nie z działalności gospodarczej, tylko np. z najmu prywatnego) albo których rozlicza płatnik. Skarbówka ma wtedy wszystkie niezbędne dane, by wypełnić zeznanie roczne. Otrzymuje je m.in. z informacji PIT-11, który płatnicy muszą przesłać urzędom skarbowym do 31 stycznia (wyjątkowo w tym roku zrobili to do 1 lutego, bo 31 stycznia przypadł w niedzielę).

Dlatego już w poniedziałek 15 lutego, podobnie jak rok wcześniej, udostępni gotowe zeznania podatnikom nieprowadzącym biznesu. Ale i w tym zakresie nastąpi zmiana – Twój e-PIT będzie udostępniony na dwa sposoby. Po pierwsze, do usługi tej będzie można zalogować się, podając:

- PESEL (albo NIP i data urodzenia),

- kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.

- kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy).

Następnie będzie trzeba wpisać kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.

Po drugie, będzie można uzyskać dostęp do rozliczenia na swoim koncie utworzonym w ramach e-Urzędu Skarbowego. W tym celu jednak należy użyć profilu zaufanego (również przez bankowość elektroniczną) lub e-dowodu osobistego.

opinia

Zeznanie PIT już teraz nie byłoby puste

Joanna Narkiewicz-Tarłowska dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w PwC

Już obecnie urzędnicy skarbowi posiadają niektóre dane o rozliczeniach przedsiębiorców i mogliby je wykorzystać w częściowo wypełnionych zeznaniach rocznych. Fiskus z pewnością wie o tym, jaką formę opodatkowania wybrał dany przedsiębiorca: czy podatek dochodowy według skali (17 i 32 proc.) czy według 19-proc. stawki liniowej. Dzięki temu skarbówka będzie w stanie wybrać odpowiedni dla danej sytuacji formularz (PIT-36 lub PIT-36L). Może też wypełnić takie pozycje, jak rok podatkowy i miejsce (właściwy urząd skarbowy). Ponadto posiada dane identyfikacyjne podatnika: jego identyfikator NIP, imię i nazwisko, datę urodzenia. Może także podać wysokość zaliczek na podatek wpłaconych przez podatnika w trakcie roku, a także zaczerpnąć pewne dane z wcześniejszych zeznań rocznych. Mam tu na myśli takie dane, jak ewentualna wysokość straty z lat ubiegłych, wniosek o przekazanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, informacje o składanych załącznikach (np. PIT/B), rachunek bankowy właściwy do zwrotu nadpłaty podatku, posiadanie „karty dużej rodziny”. Konieczne byłoby jednak dokładne sprawdzenie tych danych przez przedsiębiorcę, bo niektóre z nich mogłyby okazać się nieprawidłowe, z uwagi na zmianę sytuacji podatnika.

Moim zdaniem, urząd skarbowy mógłby dodatkowo uzyskać także dane z ZUS. W częściowo wypełnionym PIT mogłyby więc znaleźć się informacje o wpłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Byłoby to bardzo pomocne i zmniejszyłoby liczbę korekt.

Agnieszka Pokojska
Mariusz Szulc

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

REKLAMA

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA