REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?
Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczął się już “sezon PIT-owy”. Rok 2023 będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

Wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce lub specjaliści ds. księgowości, którzy przygotowują takie zeznania w ich imieniu, mają z reguły czas na dostarczenie rocznych zeznań podatkowych PIT do 30 kwietnia (w 2023 roku jest to wyjątkowo 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w sobotę)
Pracodawcy z kolei mieli obowiązek przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Czas na dostarczenie ich pracownikom mają natomiast do końca lutego 2023 r. Na podstawie formularzy e-Urząd Skarbowy przygotował w tym roku wstępnie wypełnione zeznania, udostępniając je do wglądu od 15 lutego. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje ograniczenia i może być niekorzystne dla rozliczającego.

Autopromocja

Fiskus z zasady nie ma wglądu do wszystkich źródeł przychodu i nie wie o wszystkich ulgach i odliczeniach, do jakich ma prawo podatnik

Urząd skarbowy we wstępnym rozliczeniu uwzględnia jedynie podstawowe informacje. Z tego względu warto zweryfikować poprawność danych, dopisać przysługujące ulgi oraz dodać dochody podchodzące z niestandardowych źródeł. 

Urząd skarbowy nie wie o nas bardzo wielu kwestii. Wśród nich wymienić należy m.in. to, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy nie jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Nie wie też m.in., jaką kwotę wydaliśmy w ub.r. na Internet (ulga internetowa) czy docieplenie domu (ulga termomodernizacyjna), a także, czy mieliśmy dodatkowe źródła dochodu, pochodzące np. z zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto więc te wszystkie ulgi i preferencje wykazać w zeznaniu rocznym, aktualizując PIT, przed jego ostatecznym złożeniem – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk, radca prawny i doradca podatkowy z KHG Hupajło Grzegorczyk & Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.

O czym należy pamiętać, rozliczając kryptowaluty? Zalecana konsultacja z księgowym

Jednym z wyzwań dla podatników może być w 2023 roku rozliczenie kryptowalut za zeszły (2022) rok.

Należy mieć świadomość, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy nie tylko osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia kryptowalut. Ma on także związek z tymi, którzy ich nie osiągnęli, ale ponieśli w danym roku kalendarzowym wydatki na zakup kryptoaktywów – tłumaczy r. pr. dor. pod. Maciej Grzegorczyk. – Transakcje kryptowalutowe należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38. Są one obłożone podatkiem 19% i należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. Występuje przy tym zwolnienie z podatku VAT oraz PCC. Aby mieć pewność, że ujęliśmy w zeznaniu wszystkie transakcje, należy gromadzić dowody obrotu kryptowalutami. Proces rozliczenia może wydawać się dosyć skomplikowany, dlatego zalecam konsultacje z doradcami finansowo-księgowymi – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk.

Automatyzacja jednym ze sposób na uproszczenie i przyspieszenie rozliczenia kryptoaktywów

Brak dostarczania przez giełdy użytkownikom jakichkolwiek raportów podatkowych jest naszym zdaniem jednym z głównych wyzwań przy rozliczaniu kryptowalut. Moment, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut w 2020 roku był pretekstem do stworzenia narzędzia, które rozwijamy do dzisiaj ­– tłumaczy Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku zaczęły pojawiać się narzędzia do automatyzacji rozliczania kryptowalut, czego przykładem może być aplikacja Cryptiony. Automatyzują one wszystkie procesy zbierania kryptoaktywów z różnych wirtualnych giełd, znacznie przyspieszając rozliczenie. Jeśli dany księgowy nie wie dokładnie, jak rozliczać kryptowaluty, technologia powinna pomóc mu w tym procesie. Najważniejszą kwestią, która przydaje się w praktyce jest łatwość podłączenia historii klienta i wygenerowanie, jakie w związku z tym miał łączne przychody i koszty na koniec roku podatkowego, co jest kluczowe dla ustalenia jego wyniku – dodaje Maciej Grzegorczyk.

Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut

Branża kryptowalut rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie. Według przewidywań, z końcem 2022 r. liczba posiadaczy kryptoaktywów miała osiągnąć miliard osób. Tylko w 2021 r. rynek urósł pod względem liczby użytkowników o 178% (ze 106 milionów na początku ówczesnego roku do 295 mln na jego koniec) /za: Crypto.com, Crypto Market Sizing Report 2021 and 2022 Forecast/.

*****

O Cryptiony R&D:

Cryptiony R&D to polsko-brytyjski startup z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Londynie, założony w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) oraz Krzysztofa Dworakowskiego (CTO), który stworzył narzędzie do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut. Jest liderem swojej branży w Polsce. W 2022 roku firma odnotowała dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników. Dziś z rozwiązania Cryptiony korzystają już tysiące użytkowników, a także podmioty wyspecjalizowane w rozliczaniu klientów z podatku od kryptowalut. W styczniu 2022 r. spółka weszła ze swoim produktem na rynek brytyjski, gdzie szuka dodatkowego finansowania. Ma w planach dalszą ekspansję na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. W 2021 r. w trakcie Invest Cuffs 2022 (jedne z największych w Europie targów skupiających branże rynku inwestycyjnego: waluty, akcje, kryptowaluty, nieruchomości, crowdfunding) Cryptiony otrzymały statuetkę i tytuł startupu 2021 roku. Firma znalazła się również wśród Top 3 podczas Fintech Summit Poland oraz otrzymała tytuł Nagrody Publiczności. Jest także zwycięzcą konkursu Pitch Blockchain Innovations Chains podczas Reach4.biz Meetup. Do zespołu Cryptiony jako doradca i przewodniczący Rady Nadzorczej dołączył Michał Kramarz, szef Google for Startups w regionie CEE. Rolę Head of Tax Poland objął Maciej Grzegorczyk – ekspert rozliczeń podatkowych od kryptowalut, twórca serwisu kryptoprawo.pl i Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA