REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?

Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?
Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczął się już “sezon PIT-owy”. Rok 2023 będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

Wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce lub specjaliści ds. księgowości, którzy przygotowują takie zeznania w ich imieniu, mają z reguły czas na dostarczenie rocznych zeznań podatkowych PIT do 30 kwietnia (w 2023 roku jest to wyjątkowo 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w sobotę)
Pracodawcy z kolei mieli obowiązek przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Czas na dostarczenie ich pracownikom mają natomiast do końca lutego 2023 r. Na podstawie formularzy e-Urząd Skarbowy przygotował w tym roku wstępnie wypełnione zeznania, udostępniając je do wglądu od 15 lutego. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje ograniczenia i może być niekorzystne dla rozliczającego.

REKLAMA

Autopromocja

Fiskus z zasady nie ma wglądu do wszystkich źródeł przychodu i nie wie o wszystkich ulgach i odliczeniach, do jakich ma prawo podatnik

Urząd skarbowy we wstępnym rozliczeniu uwzględnia jedynie podstawowe informacje. Z tego względu warto zweryfikować poprawność danych, dopisać przysługujące ulgi oraz dodać dochody podchodzące z niestandardowych źródeł. 

Urząd skarbowy nie wie o nas bardzo wielu kwestii. Wśród nich wymienić należy m.in. to, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy nie jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Nie wie też m.in., jaką kwotę wydaliśmy w ub.r. na Internet (ulga internetowa) czy docieplenie domu (ulga termomodernizacyjna), a także, czy mieliśmy dodatkowe źródła dochodu, pochodzące np. z zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto więc te wszystkie ulgi i preferencje wykazać w zeznaniu rocznym, aktualizując PIT, przed jego ostatecznym złożeniem – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk, radca prawny i doradca podatkowy z KHG Hupajło Grzegorczyk & Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.

O czym należy pamiętać, rozliczając kryptowaluty? Zalecana konsultacja z księgowym

Jednym z wyzwań dla podatników może być w 2023 roku rozliczenie kryptowalut za zeszły (2022) rok.

Należy mieć świadomość, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy nie tylko osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia kryptowalut. Ma on także związek z tymi, którzy ich nie osiągnęli, ale ponieśli w danym roku kalendarzowym wydatki na zakup kryptoaktywów – tłumaczy r. pr. dor. pod. Maciej Grzegorczyk. – Transakcje kryptowalutowe należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38. Są one obłożone podatkiem 19% i należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. Występuje przy tym zwolnienie z podatku VAT oraz PCC. Aby mieć pewność, że ujęliśmy w zeznaniu wszystkie transakcje, należy gromadzić dowody obrotu kryptowalutami. Proces rozliczenia może wydawać się dosyć skomplikowany, dlatego zalecam konsultacje z doradcami finansowo-księgowymi – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk.

Automatyzacja jednym ze sposób na uproszczenie i przyspieszenie rozliczenia kryptoaktywów

Brak dostarczania przez giełdy użytkownikom jakichkolwiek raportów podatkowych jest naszym zdaniem jednym z głównych wyzwań przy rozliczaniu kryptowalut. Moment, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut w 2020 roku był pretekstem do stworzenia narzędzia, które rozwijamy do dzisiaj ­– tłumaczy Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku zaczęły pojawiać się narzędzia do automatyzacji rozliczania kryptowalut, czego przykładem może być aplikacja Cryptiony. Automatyzują one wszystkie procesy zbierania kryptoaktywów z różnych wirtualnych giełd, znacznie przyspieszając rozliczenie. Jeśli dany księgowy nie wie dokładnie, jak rozliczać kryptowaluty, technologia powinna pomóc mu w tym procesie. Najważniejszą kwestią, która przydaje się w praktyce jest łatwość podłączenia historii klienta i wygenerowanie, jakie w związku z tym miał łączne przychody i koszty na koniec roku podatkowego, co jest kluczowe dla ustalenia jego wyniku – dodaje Maciej Grzegorczyk.

Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut

Branża kryptowalut rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie. Według przewidywań, z końcem 2022 r. liczba posiadaczy kryptoaktywów miała osiągnąć miliard osób. Tylko w 2021 r. rynek urósł pod względem liczby użytkowników o 178% (ze 106 milionów na początku ówczesnego roku do 295 mln na jego koniec) /za: Crypto.com, Crypto Market Sizing Report 2021 and 2022 Forecast/.

*****

O Cryptiony R&D:

Cryptiony R&D to polsko-brytyjski startup z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Londynie, założony w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) oraz Krzysztofa Dworakowskiego (CTO), który stworzył narzędzie do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut. Jest liderem swojej branży w Polsce. W 2022 roku firma odnotowała dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników. Dziś z rozwiązania Cryptiony korzystają już tysiące użytkowników, a także podmioty wyspecjalizowane w rozliczaniu klientów z podatku od kryptowalut. W styczniu 2022 r. spółka weszła ze swoim produktem na rynek brytyjski, gdzie szuka dodatkowego finansowania. Ma w planach dalszą ekspansję na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. W 2021 r. w trakcie Invest Cuffs 2022 (jedne z największych w Europie targów skupiających branże rynku inwestycyjnego: waluty, akcje, kryptowaluty, nieruchomości, crowdfunding) Cryptiony otrzymały statuetkę i tytuł startupu 2021 roku. Firma znalazła się również wśród Top 3 podczas Fintech Summit Poland oraz otrzymała tytuł Nagrody Publiczności. Jest także zwycięzcą konkursu Pitch Blockchain Innovations Chains podczas Reach4.biz Meetup. Do zespołu Cryptiony jako doradca i przewodniczący Rady Nadzorczej dołączył Michał Kramarz, szef Google for Startups w regionie CEE. Rolę Head of Tax Poland objął Maciej Grzegorczyk – ekspert rozliczeń podatkowych od kryptowalut, twórca serwisu kryptoprawo.pl i Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Wyślesz pismo do urzędu i sądu ostatniego dnia terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla mają inne definicje, przesunięcie terminu złożenia deklaracji DN-1, inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA