Jak rozliczyć PIT od dochodów z kryptowalut w 2023 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce lub specjaliści ds. księgowości, którzy przygotowują takie zeznania w ich imieniu, mają z reguły czas na dostarczenie rocznych zeznań podatkowych PIT do 30 kwietnia (w 2023 roku jest to wyjątkowo 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w sobotę).
Pracodawcy z kolei mieli obowiązek przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Czas na dostarczenie ich pracownikom mają natomiast do końca lutego 2023 r. Na podstawie formularzy e-Urząd Skarbowy przygotował w tym roku wstępnie wypełnione zeznania, udostępniając je do wglądu od 15 lutego. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje ograniczenia i może być niekorzystne dla rozliczającego.
REKLAMA
Fiskus z zasady nie ma wglądu do wszystkich źródeł przychodu i nie wie o wszystkich ulgach i odliczeniach, do jakich ma prawo podatnik
Urząd skarbowy we wstępnym rozliczeniu uwzględnia jedynie podstawowe informacje. Z tego względu warto zweryfikować poprawność danych, dopisać przysługujące ulgi oraz dodać dochody podchodzące z niestandardowych źródeł.
– Urząd skarbowy nie wie o nas bardzo wielu kwestii. Wśród nich wymienić należy m.in. to, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy nie jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Nie wie też m.in., jaką kwotę wydaliśmy w ub.r. na Internet (ulga internetowa) czy docieplenie domu (ulga termomodernizacyjna), a także, czy mieliśmy dodatkowe źródła dochodu, pochodzące np. z zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto więc te wszystkie ulgi i preferencje wykazać w zeznaniu rocznym, aktualizując PIT, przed jego ostatecznym złożeniem – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk, radca prawny i doradca podatkowy z KHG Hupajło Grzegorczyk & Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.
O czym należy pamiętać, rozliczając kryptowaluty? Zalecana konsultacja z księgowym
Jednym z wyzwań dla podatników może być w 2023 roku rozliczenie kryptowalut za zeszły (2022) rok.
– Należy mieć świadomość, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy nie tylko osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia kryptowalut. Ma on także związek z tymi, którzy ich nie osiągnęli, ale ponieśli w danym roku kalendarzowym wydatki na zakup kryptoaktywów – tłumaczy r. pr. dor. pod. Maciej Grzegorczyk. – Transakcje kryptowalutowe należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38. Są one obłożone podatkiem 19% i należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. Występuje przy tym zwolnienie z podatku VAT oraz PCC. Aby mieć pewność, że ujęliśmy w zeznaniu wszystkie transakcje, należy gromadzić dowody obrotu kryptowalutami. Proces rozliczenia może wydawać się dosyć skomplikowany, dlatego zalecam konsultacje z doradcami finansowo-księgowymi – wyjaśnia Maciej Grzegorczyk.
Automatyzacja jednym ze sposób na uproszczenie i przyspieszenie rozliczenia kryptoaktywów
– Brak dostarczania przez giełdy użytkownikom jakichkolwiek raportów podatkowych jest naszym zdaniem jednym z głównych wyzwań przy rozliczaniu kryptowalut. Moment, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut w 2020 roku był pretekstem do stworzenia narzędzia, które rozwijamy do dzisiaj – tłumaczy Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.
– Na rynku zaczęły pojawiać się narzędzia do automatyzacji rozliczania kryptowalut, czego przykładem może być aplikacja Cryptiony. Automatyzują one wszystkie procesy zbierania kryptoaktywów z różnych wirtualnych giełd, znacznie przyspieszając rozliczenie. Jeśli dany księgowy nie wie dokładnie, jak rozliczać kryptowaluty, technologia powinna pomóc mu w tym procesie. Najważniejszą kwestią, która przydaje się w praktyce jest łatwość podłączenia historii klienta i wygenerowanie, jakie w związku z tym miał łączne przychody i koszty na koniec roku podatkowego, co jest kluczowe dla ustalenia jego wyniku – dodaje Maciej Grzegorczyk.
Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut
Branża kryptowalut rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie. Według przewidywań, z końcem 2022 r. liczba posiadaczy kryptoaktywów miała osiągnąć miliard osób. Tylko w 2021 r. rynek urósł pod względem liczby użytkowników o 178% (ze 106 milionów na początku ówczesnego roku do 295 mln na jego koniec) /za: Crypto.com, Crypto Market Sizing Report 2021 and 2022 Forecast/.
*****
O Cryptiony R&D:
Cryptiony R&D to polsko-brytyjski startup z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Londynie, założony w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) oraz Krzysztofa Dworakowskiego (CTO), który stworzył narzędzie do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut. Jest liderem swojej branży w Polsce. W 2022 roku firma odnotowała dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników. Dziś z rozwiązania Cryptiony korzystają już tysiące użytkowników, a także podmioty wyspecjalizowane w rozliczaniu klientów z podatku od kryptowalut. W styczniu 2022 r. spółka weszła ze swoim produktem na rynek brytyjski, gdzie szuka dodatkowego finansowania. Ma w planach dalszą ekspansję na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. W 2021 r. w trakcie Invest Cuffs 2022 (jedne z największych w Europie targów skupiających branże rynku inwestycyjnego: waluty, akcje, kryptowaluty, nieruchomości, crowdfunding) Cryptiony otrzymały statuetkę i tytuł startupu 2021 roku. Firma znalazła się również wśród Top 3 podczas Fintech Summit Poland oraz otrzymała tytuł Nagrody Publiczności. Jest także zwycięzcą konkursu Pitch Blockchain Innovations Chains podczas Reach4.biz Meetup. Do zespołu Cryptiony jako doradca i przewodniczący Rady Nadzorczej dołączył Michał Kramarz, szef Google for Startups w regionie CEE. Rolę Head of Tax Poland objął Maciej Grzegorczyk – ekspert rozliczeń podatkowych od kryptowalut, twórca serwisu kryptoprawo.pl i Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat