REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT 2024. Które przychody z PPK trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?

Rozliczenie PIT 2024. Które przychody z PPK trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?
Rozliczenie PIT 2024. Które przychody z PPK trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpłaty sfinansowane uczestnikowi PPK przez pracodawcę powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK otrzymuje od tego podmiotu i powinny być wykazane w zeznaniu rocznym PIT. Natomiast zyski kapitałowe w przypadku wycofania środków są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki) i nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym.

Wpłaty na PPK a podatek dochodowy PIT

Zasady opodatkowania przychodów z tytułu wpłat na PPK, sfinansowanych uczestnikowi PPK przez podmiot zatrudniający (pracodawcę), są takie same jak przy innych świadczeniach wypłacanych tej osobie. Także obowiązki płatnika są analogiczne do tych, które obowiązują w przypadku świadczeń wypłacanych tej osobie przez podmiot zatrudniający. Oznacza to, że informacja o przychodzie z tytułu wpłat do PPK, sfinansowanych przez pracodawcę (podmiot zatrudniający), znajdzie się w przekazanej uczestnikowi PPK informacji PIT – 11.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Kwoty wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, otrzymanych przez uczestnika PPK od państwa, są wolne od podatku dochodowego.

Dochód z PPK opodatkowany „podatkiem Belki” 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia kilka przypadków, w których skorzystanie ze środków zgromadzonych w PPK wiąże się z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 30a ust. 1 pkt 11a – 11f). Chodzi tu o podatek od dochodu:
- uczestnika PPK, uzyskanego w związku z wypłatą na wkład własny - w zakresie, w jakim uczestnik PPK nie dokonał zwrotu wypłaconych środków w terminie wynikającym z umowy zawartej przez niego z instytucją finansową;  
- uczestnika PPK uzyskanego z tytułu zwrotu, czyli wycofania środków z rachunku PPK przed osiągnięciem przez niego 60. roku życia; 
- uczestnika PPK z tytułu wypłaty środków z rachunku PPK po 60. roku życia - jeżeli wypłata jest dokonywana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat (opodatkowaniu podlegają zyski kapitałowe wypracowane przez 75% środków); 
- uczestnika PPK z tytułu wypłaty 75% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, które zostały przekazane - po osiągnięciu przez niego 60. roku życia - w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej w SKOK - jeżeli wypłata ta nastąpi w wyniku likwidacji rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunku lokaty terminowej albo nastąpi zmiana umowy takiego rachunku; 
- małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK z tytułu zwrotu środków przypadających mu w wyniku podziału majątku wspólnego; 
- małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, z tytułu wypłaty 75% środków, które zostały przekazane mu w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej w SKOK, dokonanej po osiągnięciu przez niego 60. roku życia - jeżeli wypłata ta nastąpi w wyniku likwidacji rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunku lokaty terminowej albo nastąpi zmiana umowy takiego rachunku. 

Podatek ten pobierany jest przez płatnika, czyli instytucję finansową prowadzącą rachunek PPK. Dochód podlegający zryczałtowanemu 19% podatkowi dochodowemu nie podlega łączeniu z innymi dochodami uczestnika PPK. 

Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego - do końca stycznia kolejnego roku kalendarzowego - składa do urzędu skarbowego, właściwego według miejsca siedziby płatnika, deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT - 8AR). Płatnik, który pobrał zryczałtowany podatek dochodowy, nie przesyła natomiast takiej informacji podatnikowi (uczestnikowi PPK, jego małżonkowi albo byłemu małżonkowi).

Źródło: PFR Portal PPK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA