| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Zwolnienie z PIT świadczeń mieszkaniowych otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych

Jestem żołnierzem zawodowym. W związku z wyznaczeniem na stanowisko służbowe w innej miejscowości przysługuje mi prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w tej miejscowości. Zawnioskowałem o wypłatę świadczenia mieszkaniowego w ramach realizacji tego prawa. Czy będę musiał zapłacić podatek od kwoty otrzymanego świadczenia skoro rozporządzenie Ministra Finansów, na podstawie którego zaniechano poboru podatku od tych świadczeń, już nie obowiązuje?

Nie. W dalszym ciągu świadczenie mieszkaniowe, które Pan otrzymuje jako żołnierz zawodowy w ramach realizacji prawa do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której pełni Pan służ­bę bądź miejscowości pobliskiej, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Inna jest tylko podstawa prawna tego zwolnienia.

Od 4 października 2014 r. wszedł bowiem w życie znowelizowany ustawą z 29 sierpnia 2014 przepis art. 21 ust. 1 pkt 49 updof. Zmiana w treści tego przepisu polega na wydzieleniu do osobnej jednostki redakcyj­nej nowego zwolnienia przedmiotowego obejmującego świadczenia mieszkaniowe otrzymywane przez żołnierzy zawodowych. Dotychczas świadczenia te nie były opodatkowane dlatego, że Minister Finansów specjalnym roz­porządzeniem zaniechał poboru podatku dochodowego od nich.

Obecnie stosowne zwolnienie zawiera już ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aktualnie wypła­cane Panu świadczenie mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 49 lit. b) updof.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Należy podkreślić, że w związku ze zmianą brzmienia ww. art. 21 ust. 1 pkt 49 nie przestało obowiązy­wać zwolnienie z PIT świadczenia z tytułu odprawy mieszkaniowej otrzymywanego przez osoby wymie­nione w art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Pol­skiej (Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 z późn.zm.). Chodzi tu o uprawnionych do tej odprawy na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzy zawodowych służby stałej oraz służby kontraktowej oraz uprawnione do odprawy w razie śmierci żołnierza osoby bliskie wymienione w art. 21 ust. 3 tej ustawy. Zwolnienie tego świadczenia z PIT wypłacanego uprawnionym podmiotom aktualnie przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 49 lit. a) updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 49 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 21 ust. 2 pkt 3, art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 930)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK