1% PIT dla organizacji pożytku publicznego w zeznaniu za 2016 rok
REKLAMA
REKLAMA
Wybór organizacji pożytku publicznego (OPP)
Wyboru OPP dokonuje się spośród podmiotów wskazanych w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku.
REKLAMA
Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego
Wykaz ten prowadzi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O tym jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz o zasadach jego prowadzenia, decydują przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Nierezydenci (tj. osoby, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce) składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierają OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.
Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016
Warunki do przekazania kwoty 1% na rzecz OPP
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, przekazuje na rzecz jednej OPP, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę nieprzekraczającą 1% podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
- z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Za wniosek uważa się wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w jego korekcie (jeśli zostanie złożona w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania) jednej OPP poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz kwoty do przekazania na rzecz tej OPP, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.
Warunkiem przekazania kwoty 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Przekazanie kwoty 1% na rzecz OPP przez naczelnika urzędu skarbowego
Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwotę 1% podatku należnego na rzecz OPP w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy podany przez OPP. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby OPP, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje OPP zbiorczą informację o:
- danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu oraz
- wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
- przeznaczeniu kwoty przez OPP (cel szczegółowy)
- jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania wyraził zgodę na przekazanie OPP tych danych lub wskazał cel szczegółowy.
Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku na rzecz OPP jeżeli organizacja nie podała rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku lub podała go nieprawidłowo, albo organizacja OPP została usunięta z wykazu prowadzonego zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego. Kwota ta nie zostanie również przekazana, gdy podatnik we wniosku o przekazanie 1% poda numer wpisu do KRS, którego nie zawiera wskazany wyżej wykaz.
Jeżeli podatnik w swoim wniosku poda kwotę, która przekracza wysokość 1% jego podatku należnego, naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz wybranej OPP kwotę w prawidłowej wysokości.
Informacje dodatkowe oraz wybrane przykłady
REKLAMA
1. Podatnik otrzymał PIT-40. Zamierza złożyć wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP. PIT-37 złoży np. 15 maja. Naczelnik urzędu skarbowego nie przekaże kwoty podatku do OPP, gdyż zeznanie powinno być złożone w terminie określonym do jego złożenia. PIT-37 nie jest korektą PIT-40, a więc termin miesięczny, liczony od upływu terminu do złożenia zeznania, nie ma zastosowania.
2. Podatnik złożył zeznanie roczne, w którym nie wskazał OPP, której ma być przekazany 1 % jego podatku. W maju złożył korektę ww. zeznania, w której taką OPP wskazał (korekta dotyczyła tylko i wyłącznie wniosku o przekazanie 1 % podatku dla OPP). W takiej sytuacji, jeżeli korekta zeznania jest złożona w terminie miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek taką korektę przyjąć i uwzględniając wniosek podatnika przekazać 1% dla wskazanej przez niego OPP.
3. Podatnik złożył w kwietniu zeznanie roczne wskazując OPP w celu przekazania 1% podatku, wpłacając równocześnie w pełnej wysokości kwotę podatku należnego. Następnie 20 czerwca złożył korektę zeznania. Złożenie korekty po upływie miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego nie przesądza o braku prawa podatnika do przekazania 1% podatku na rzecz OPP. Późniejsze złożenie korekty zeznania ma skutek tylko taki, że naczelnik urzędu skarbowego przekaże kwotę 1% podatku z zeznania pierwotnego (a nie z korekty tego zeznania). Ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem wykazanym w zeznaniu pierwotnym, a mającą wpływ na wysokość przekazanej OPP kwoty naczelnik potrąci z nadpłaty przysługującej podatnikowi.
4. Podatnik może w składanym zeznaniu podatkowym (lub jego korekcie) podać w części "Informacje Uzupełniające” cel szczegółowy, na który ma zostać przeznaczony 1% podatku przekazany na rzecz OPP. Informacje o podanym celu szczegółowym naczelnik urzędu skarbowego prześle OPP we wrześniu roku następującego po roku podatkowym jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Podstawa prawna:
- art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032),
- art. 21b ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2180).
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat