REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFR 2017 - wstępnie wypełniony PIT za 2016 rok

PFR 2017 - wstępnie wypełniony PIT za 2016 rok
PFR 2017 - wstępnie wypełniony PIT za 2016 rok

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało naszą redakcję, że w połowie marca 2017 r. udostępni podatnikom na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. PFR (Pre-Filled tax Return) w roku 2017 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za rok 2016 na formularzu PIT-37 oraz uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych i obowiązani są do rozliczenia na formularzu PIT-38.

Wstępnie wypełnione zeznanie roczne ma charakter propozycji rozliczenia rocznego. Administracja Podatkowa udostępnia rozliczenie PIT-37 wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-8C i PIT-R za 2016 r., a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C. Jest to usługa dla podatników rozliczających się indywidualnie (PIT-37, PIT-38) lub wspólnie z małżonkiem (PIT-37).

Autopromocja

Do pobrania PFR i wysłania zeznania podatkowego PIT-37 I PIT-38 niezbędne są następujące dane:

• identyfikator podatkowy – PESEL/NIP.

• imię i nazwisko.

• data urodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• kwota przychodu za 2016 rok – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40A/11A.

• kwota przychodu za 2015 rok lub kwalifikowany podpis elektroniczny – niezbędne do wysyłki zeznania.

• adres e-mail.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jak wysłać deklarację PIT

1) Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl [zakładka: Wstępnie Wypełnione Zeznanie Podatkowe (PFR)].

2) Wybierz PIT-37 lub PIT-38.

3) Dokonaj wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w PIT-37.

4) Dokonaj uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (sumę odpowiednich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40A/11A).

Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelnienia następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] (...)

5) Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.

6) Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania masz możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.

7) Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że uzupełniłeś deklarację o wszystkie niezbędne elementy (np. ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz oPP) należy zeznanie podpisać:

• kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub

• podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących (zwanym też skrótowo - „danymi autoryzującymi”), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu wykazanego w złożonej deklaracji za 2015 r.

8) System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status.

9) Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe jest pobranie UPO - Urzędowego Poświadczenia Odbioru.


Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 sporządzane jest na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40A/11A, otrzymanych od płatników PIT i organów rentowych.

Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest wyłącznie pobrane Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA