| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Proszę o wyjaśnienie warunków odliczenia od dochodu kwoty 2.280,00 zł w związku z korzystaniem z samochodu osobowego dla celów związanych z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej.

Ulga rehabilitacyjna w 2018 roku - kto może skorzystać i co można odliczyć?

Odpowiedź KIP:

Wszelkie kwestie związane z korzystaniem z ulgi na cele rehabilitacyjne zawiera art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof).

Jednym z rodzajów wydatków podlegających odliczeniu w ramach omawianej ulgi są wydatki związane z używaniem samochodu osobowego w ściśle określonych przypadkach.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dlatego też, uprawnienie do korzystania z odliczenia w związku z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, posiadają:

1) osoby niepełnoprawne legitymujące się I lub II grupą inwalidztwa bądź
2) osoby, na których utrzymaniu pozostają ww. osoby niepełnosprawne albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia,
będące właścicielami (współwłaścicielami) samochodu osobowego (art. 26 ust. 7a pkt 14 updof).

Warto podkreślić, iż skorzystanie z tego odliczenia jest uzależnione od łącznego spełnienia określonych w przepisie przesłanek. Nie mogą z niej zatem korzystać osoby, które:

- używają samochodu innego niż osobowy, albo
- używają samochodu osobowego, którego są posiadaczem na podstawie innego tytułu prawnego (umowa użyczenia, najmu itp.) niż tytuł własności, albo
- nie posiadają orzeczenia kwalifikującego do I lub II grupy inwalidztwa lub osoby, które nie mają na utrzymaniu takiej osoby niepełnosprawnej albo dziecka niepełnosprawnego, które nie ukończyło 16 roku życia, albo
- nie odbywają niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych a korzystają z wizyt (konsultacji) lekarskich mających na celu kontrolę bieżącego stanu zdrowia.

Ustawa nie wymaga natomiast, aby podatnik dokonujący odliczenia, tj. osoba niepełnosprawna, względnie osoba mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, posiadał uprawnienie do prowadzenia samochodu i użytkował go jako kierowca.

Należy równocześnie zwrócić uwagę na redakcję przepisu dotyczącego limitu odliczenia.

Polecamy: serwis PIT

Ustawodawca określił w nim bowiem, że maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym nie może przekroczyć 2.280 zł, tym samym zróżnicował wysokość ewentualnego odliczenia podatnika od indywidualnej sytuacji.

Nie w każdym bowiem przypadku, zakładając spełnienie innych warunków do ulgi, odliczeniu będzie podlegała kwota 2.280 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »