PIT 2023. Ulga na terminal płatniczy dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na terminal płatniczy - dla kogo
Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą (odliczenie dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym), po raz pierwszy w zeznaniu rocznym za 2022 r. może odliczyć od dochodu lub przychodu wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego, i w roku następującym po tym roku (art. 26hd ustawy o PIT w związku z art. 11 ust. 3a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
REKLAMA
Ile można odliczyć?
Ulga jest limitowana, ponieważ podatnik może odliczyć od dochodu lub przychodu wydatki do wysokości:
- 2500 zł w roku podatkowym – w przypadku podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących,
- 1000 zł w roku podatkowym – w przypadku pozostałych podatników.
Przez terminal płatniczy rozumie się urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, w rozumieniu przepisów ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2360).
Za wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przyjmuje się:
- opłatę interchange – oznacza ona opłatę uiszczaną z tytułu transakcji bezpośrednio lub pośrednio (np. za pośrednictwem osoby trzeciej) pomiędzy wydawcą a agentem rozliczeniowym zaangażowanymi w transakcję płatniczą realizowaną w oparciu o kartę,
- opłatę akceptanta – oznacza ona opłatę uiszczaną przez odbiorcę na rzecz agenta rozliczeniowego w związku z transakcjami płatniczymi realizowanymi w oparciu o kartę,
- opłatę systemową – oznacza ona opłatę z tytułu transakcji płatniczej wykonywanej przy użyciu karty płatniczej lub instrumentu płatniczego opartego na karcie, stanowiącą przychód organizacji kartowej.
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu (lub przychodu - w przypadku ryczałtowców) uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ulga na terminal przez 2 lata
Prawo do tej ulgi standardowo będzie przysługiwało wyłącznie w odniesieniu do wydatków poniesionych w roku podatkowym, w którym podatnik zapewnił możliwość przyjmowania
płatności za pośrednictwem terminala, i wydatków poniesionych w roku bezpośrednio po nim następującym. Oznacza to, że podatnik będzie miał prawo do ulgi przez dwa lata podatkowe.
Podatnik, który zapewnił możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego, korzystając z programów finansujących zwrot wydatków związanych z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego, wydatki odlicza w roku podatkowym, w którym zaprzestał korzystania z tych programów finansujących zwrot wydatków, i w roku następującym po tym roku. Ulgi nie stosuje się wobec podatnika, który przyjmował płatności przy użyciu terminala płatniczego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym podatnik ponownie rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego.
Tych dwóch powyższych warunków nie stosuje się w przypadku ulgi dla małych podatników.
Czy można odliczyć VAT?
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane VAT, za kwotę wydatku uważa się kwotę wydatku wraz z VAT, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT. Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały odliczone od dochodu/przychodu lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Ulga na terminal - kiedy można odliczyć
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie/przychodzie podatnika podlega odliczeniu w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym poniesiono wydatek.
Jeżeli podatnik zmarł przed upływem okresu wykorzystania ulgi, nieodliczoną kwotę odlicza przedsiębiorstwo w spadku, jeśli kwoty tej zmarły podatnik nie wykazał w zeznaniu. Nieodliczoną kwotę przedsiębiorstwo w spadku odlicza w okresie, w jakim prawo to przysługiwało zmarłemu podatnikowi.
Więcej na temat rozliczania PIT za 2022 rok znajdziesz w publikacji: PIT-y i ulgi podatkowe 2022
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat