REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym
Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy korzystający z tzw. ulgi CSR (sponsoringowej) mogą dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych m.in. na działalność sportową. Przepisy nie zawierają zamkniętego katalogu kosztów kwalifikowanych związanych z finansowaniem działalności sportowej. Czy można w ramach tej ulgi odliczyć wydatki sponsora na sfinansowanie wynagrodzeń piłkarzy w klubie?

Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2023 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.889.2022.2.JS).

REKLAMA

Spółka jawna - jako sponsor klubu sportowego - chce finansować wynagrodzenia piłkarzy i trenerów

Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki jawnej („Spółka”) złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”, „Organ”) wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi podatkowej opisanej w art. 26ha ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („Ustawa o PIT”), tzw. ulgi CSR („Ulga CSR”). W celu promowania swojej marki Spółka zamierza podpisać umowę sponsoringu z piłkarskim klubem sportowym („Klub”), którego drużyny piłkarskie (drużyny seniorów oraz grupy młodzieżowe) biorą udział w rozgrywkach piłki nożnej organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, wojewódzkie oraz okręgowe związki piłki nożnej. 

W ramach umowy sponsoringowej Spółka będzie promowana w trakcie wydarzeń sportowych, które będą relacjonowane w ogólnodostępnej telewizji, na stronie internetowej Klubu oraz w innych uzgodnionych formach. Zdaniem Spółki rozpowszechnianie w ten sposób informacji na jej temat oraz oferowanych przez nią usług, może mieć wpływ na wzrost sprzedaży oferowanych przez Spółkę usług, a w konsekwencji uzyskiwanych przez nią przychodów.

Klub, z którym Spółka zamierza podpisać umowę sponsoringu, jest klubem sportowym w rozumieniu ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie („Ustawa o sporcie”) działającym w formie spółki akcyjnej. W statucie Klubu zostało zapisane, że nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Spółka będzie posiadać oświadczenie Klubu, z którego będzie wynikać, że środki pieniężne otrzymane przez Klub w ramach powyższej umowy sponsoringu zostaną w całości przeznaczone m.in. na sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej oraz wynagrodzeń należnych zawodnikom Klubu z tytułu Kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej zawartych z Klubem. 

Dyrektor KIS: wydatki sponsora na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów mogą być odliczone w ramach ulgi CSR

W ocenie Wnioskodawcy, koszty finansowania wynagrodzeń zawodników, mieszą się w zakresie Ulgi. W treści uzasadnienia do swojego stanowiska, Wnioskodawca podniósł, iż: 
,,Choć w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie nie wskazano wprost możliwości finansowania wynagrodzeń zawodników klubu sportowego (...) to jednak zważywszy że wyliczenie celów na które może zostać przeznaczona dotacja jest tylko przykładowe o czy świadczy zwrot "może być przeznaczona w szczególności", powyższy katalog celów jest więc otwarty a nie zamknięty. W katalogu tym mieszczą się również wynagrodzenia dla zawodników z tytułu umów zawartych z klubem sportowym w ramach których realizują swoje usługi sportowe na rzecz klubu sportowego, a więc w szczególności reprezentują go w zawodach sportowych’’.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W optyce Organu wydatki na pokrycie kosztów działalności Klubu - jednakże wyłącznie poniesione w ramach zawartej przez Spółkę umowy z Klubem - na (jak wskazano we wniosku) sfinansowanie wynagrodzeń należnych zawodnikom - o ile w istocie ponoszenie tych wydatków wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma środki, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub, będą stanowić koszty poniesione na działalność sportową, o której mowa w art. 26 ha ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT. W konsekwencji Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z Ulgi CSR.

Otwarty katalog wydatków podlegających odliczeniu. Komentarz PwC

Stanowisko Dyrektora KIS stanowi pozytywną informację dla podatników planujących zawarcie tzw. umowy sponsoringu właściwego z klubem sportowym. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż ustawy podatkowe uzależniają prawo do skorzystania z Ulgi CSR od realizacji stosownych celów wskazanych w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. 

Wymaga podkreślenia, iż przedmiotowy katalog nie odnosi się do wydatków poniesionych w celu sfinansowania wynagrodzeń sportowców. Wskazuje on np. wydatki na sfinansowanie stypendiów sportowych oraz wynagrodzeń kadry szkoleniowej. Niemniej jednak, należy zauważyć, że przedmiotowy katalog ma ma charakter otwarty

Ustawodawca wskazuje jednak, że dany wydatek musi wpłynąć na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, lub ewentualnie zwiększyć dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten Klub. Tym samym, wpływ na poprawę warunków uprawiania sportu poprzez sponsorowanie wynagrodzeń sportowców pozostaje kwestią dyskusyjną. Samo odczytanie celu ustawodawcy w niniejszym zakresie nie jest oczywiste, więc przyjęcie takiego podejścia może być obarczone ryzykiem. Należy jednak wskazać, że ustawodawca w katalogu z art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie jako przykład kosztu przywołał wynagrodzenia dla kadry szkoleniowej. Można twierdzić, że jest to podobny przypadek kosztu, gdyż wynagrodzenia dla kadry szkoleniowej realizują podobny cel (tj. ułatwiają beneficjentom pełne zaangażowanie w działalność sportową). Z drugiej strony w przepisie zostały wymienione stypendia sportowe, a nie wynagrodzenia, co może oznaczać, że wynagrodzenia sportowców domyślnie tego warunku nie spełniają.

Niemniej jednak, podatnicy, którzy planują rozliczyć w ramach Ulgi CSR wydatki poniesione na sfinansowanie wynagrodzeń sportowców, muszą w sposób rzetelny udokumentować stosowny związek przyczynowo-skutkowy. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie również wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć czy organy podatkowe będą prezentowały podobne stanowisko również w przyszłości.

Maciej Klimczyk, Manager
Szymon Artemiak, Associate
Jakub Babańczyk, Associate
PwC Polska

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA