REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym
Ulga CSR (sponsoringowa) - wydatki na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów w klubie sportowym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy korzystający z tzw. ulgi CSR (sponsoringowej) mogą dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych m.in. na działalność sportową. Przepisy nie zawierają zamkniętego katalogu kosztów kwalifikowanych związanych z finansowaniem działalności sportowej. Czy można w ramach tej ulgi odliczyć wydatki sponsora na sfinansowanie wynagrodzeń piłkarzy w klubie?

Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2023 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.889.2022.2.JS).

Autopromocja

Spółka jawna - jako sponsor klubu sportowego - chce finansować wynagrodzenia piłkarzy i trenerów

Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki jawnej („Spółka”) złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”, „Organ”) wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi podatkowej opisanej w art. 26ha ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („Ustawa o PIT”), tzw. ulgi CSR („Ulga CSR”). W celu promowania swojej marki Spółka zamierza podpisać umowę sponsoringu z piłkarskim klubem sportowym („Klub”), którego drużyny piłkarskie (drużyny seniorów oraz grupy młodzieżowe) biorą udział w rozgrywkach piłki nożnej organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, wojewódzkie oraz okręgowe związki piłki nożnej. 

W ramach umowy sponsoringowej Spółka będzie promowana w trakcie wydarzeń sportowych, które będą relacjonowane w ogólnodostępnej telewizji, na stronie internetowej Klubu oraz w innych uzgodnionych formach. Zdaniem Spółki rozpowszechnianie w ten sposób informacji na jej temat oraz oferowanych przez nią usług, może mieć wpływ na wzrost sprzedaży oferowanych przez Spółkę usług, a w konsekwencji uzyskiwanych przez nią przychodów.

Klub, z którym Spółka zamierza podpisać umowę sponsoringu, jest klubem sportowym w rozumieniu ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie („Ustawa o sporcie”) działającym w formie spółki akcyjnej. W statucie Klubu zostało zapisane, że nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Spółka będzie posiadać oświadczenie Klubu, z którego będzie wynikać, że środki pieniężne otrzymane przez Klub w ramach powyższej umowy sponsoringu zostaną w całości przeznaczone m.in. na sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej oraz wynagrodzeń należnych zawodnikom Klubu z tytułu Kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej zawartych z Klubem. 

Dyrektor KIS: wydatki sponsora na wynagrodzenia piłkarzy i trenerów mogą być odliczone w ramach ulgi CSR

W ocenie Wnioskodawcy, koszty finansowania wynagrodzeń zawodników, mieszą się w zakresie Ulgi. W treści uzasadnienia do swojego stanowiska, Wnioskodawca podniósł, iż: 
,,Choć w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie nie wskazano wprost możliwości finansowania wynagrodzeń zawodników klubu sportowego (...) to jednak zważywszy że wyliczenie celów na które może zostać przeznaczona dotacja jest tylko przykładowe o czy świadczy zwrot "może być przeznaczona w szczególności", powyższy katalog celów jest więc otwarty a nie zamknięty. W katalogu tym mieszczą się również wynagrodzenia dla zawodników z tytułu umów zawartych z klubem sportowym w ramach których realizują swoje usługi sportowe na rzecz klubu sportowego, a więc w szczególności reprezentują go w zawodach sportowych’’.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W optyce Organu wydatki na pokrycie kosztów działalności Klubu - jednakże wyłącznie poniesione w ramach zawartej przez Spółkę umowy z Klubem - na (jak wskazano we wniosku) sfinansowanie wynagrodzeń należnych zawodnikom - o ile w istocie ponoszenie tych wydatków wpłynie na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma środki, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub, będą stanowić koszty poniesione na działalność sportową, o której mowa w art. 26 ha ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT. W konsekwencji Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z Ulgi CSR.

Otwarty katalog wydatków podlegających odliczeniu. Komentarz PwC

Stanowisko Dyrektora KIS stanowi pozytywną informację dla podatników planujących zawarcie tzw. umowy sponsoringu właściwego z klubem sportowym. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż ustawy podatkowe uzależniają prawo do skorzystania z Ulgi CSR od realizacji stosownych celów wskazanych w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. 

Wymaga podkreślenia, iż przedmiotowy katalog nie odnosi się do wydatków poniesionych w celu sfinansowania wynagrodzeń sportowców. Wskazuje on np. wydatki na sfinansowanie stypendiów sportowych oraz wynagrodzeń kadry szkoleniowej. Niemniej jednak, należy zauważyć, że przedmiotowy katalog ma ma charakter otwarty

Ustawodawca wskazuje jednak, że dany wydatek musi wpłynąć na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, lub ewentualnie zwiększyć dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten Klub. Tym samym, wpływ na poprawę warunków uprawiania sportu poprzez sponsorowanie wynagrodzeń sportowców pozostaje kwestią dyskusyjną. Samo odczytanie celu ustawodawcy w niniejszym zakresie nie jest oczywiste, więc przyjęcie takiego podejścia może być obarczone ryzykiem. Należy jednak wskazać, że ustawodawca w katalogu z art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie jako przykład kosztu przywołał wynagrodzenia dla kadry szkoleniowej. Można twierdzić, że jest to podobny przypadek kosztu, gdyż wynagrodzenia dla kadry szkoleniowej realizują podobny cel (tj. ułatwiają beneficjentom pełne zaangażowanie w działalność sportową). Z drugiej strony w przepisie zostały wymienione stypendia sportowe, a nie wynagrodzenia, co może oznaczać, że wynagrodzenia sportowców domyślnie tego warunku nie spełniają.

Niemniej jednak, podatnicy, którzy planują rozliczyć w ramach Ulgi CSR wydatki poniesione na sfinansowanie wynagrodzeń sportowców, muszą w sposób rzetelny udokumentować stosowny związek przyczynowo-skutkowy. Rekomendowanym rozwiązaniem będzie również wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć czy organy podatkowe będą prezentowały podobne stanowisko również w przyszłości.

Maciej Klimczyk, Manager
Szymon Artemiak, Associate
Jakub Babańczyk, Associate
PwC Polska

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA