Podatek "bankowy" będzie pobierany od dużych instytucji finansowych
REKLAMA
REKLAMA
Projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, na rozpoczynającym się we wtorek 15 grudnia 2015 r. posiedzeniu, ma się zająć Sejm.
REKLAMA
W myśl projektu stawka podatku, w przypadku banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku.
W przypadku krajowych zakładów ubezpieczeń, krajowych zakładów reasekuracji, oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń i zagranicznych zakładów reasekuracji będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Choć podmiotem opodatkowania mają być także SKOK-i, to ich i banków spółdzielczych podatek zapewne nie obejmie, bo nie mają aktywów przekraczających 4 mld zł. "Poza opodatkowaniem pozostaną zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykonujące działalność w Polsce na zasadzie swobody działalności ubezpieczeniowej oraz banki wykonujące transgraniczną działalność bankową" - czytamy też w uzasadnieniu projektu.
Podatek naliczany ma być w okresach miesięcznych. Termin wpłaty podatku określono w projekcie na 25. dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.
REKLAMA
Autorzy projektu w uzasadnieniu piszą, że analogiczne podatki obowiązują także w innych krajach UE. "W Wielkiej Brytanii celem wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2011 r. opłaty bankowej jest zapewnienie, że sektor bankowy będzie posiadał adekwatne obciążenia odzwierciedlające generowane przez niego ryzyka dla systemu finansowego i całej gospodarki" - głosi uzasadnienie.
"Na Węgrzech opłata pobierana od instytucji finansowych ma charakter podatkowy i obowiązuje od dnia 27 września 2010 r.", a "intencją wprowadzenia obciążenia na rzecz budżetu państwa była m.in. potrzeba wygenerowania dodatkowych wpływów z tytułu podatków w celu zabezpieczenia systemu finansowego przed wyzwaniami i zagrożeniami wynikającymi z negatywnych zjawisk kryzysowych".
Z kolei w Portugalii opłata obciążająca instytucje kredytowe obowiązuje od dnia 1 stycznia 2011 r. - dodaje uzasadnienie. "Jest określana mianem +nadzwyczajnej składki od sektora bankowego+ i ma charakter budżetowy. Składka płacona jest przez banki krajowe, oddziały banków macierzystych prowadzące działalność poza granicami Portugalii (opłata ma charakter skonsolidowany i jest uiszczana jako łączne świadczenie ze strony centrali i oddziałów) oraz oddziały banków zagranicznych prowadzących działalność w Portugalii" - czytamy.
Także "we Francji podatek bankowy obowiązuje od dnia 1 stycznia 2011 r. i ma charakter budżetowy". "Opodatkowaniu podlegają banki macierzyste, ich oddziały i podmioty zależne, a także oddziały banków zagranicznych działających na terytorium Francji" - podają autorzy projektu. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat