reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatek od sprzedaży detalicznej > Podatek od sprzedaży detalicznej a kwota wolna od podatku

Podatek od sprzedaży detalicznej a kwota wolna od podatku

Podatek od sprzedaży detalicznej w swoim założeniu miał uderzać w gigantów, stwarzając tym samym uczciwszą konkurencję względem mniejszych punktów handlowych. Czy biorąc pod uwagę ustaloną kwotę wolną od podatku takie założenia okażą się realne?

Podatek od sprzedaży detalicznej, czyli jakie zmiany czekają sprzedawców

Pod koniec maja 2016 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o przygotowywanym projekcie ustawy regulującej podatek od sprzedaży detalicznej. Z propozycji przedstawionej przez MF wynika, że ustawa nie uderzy nawet w średnie sklepy, a to za sprawą ustalonej kwoty wolnej od podatku w wysokości 17 mln złotych miesięcznie.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Trwające od początku lutego br. konsultacje społeczne przyczyniły się nie tylko do określenia wysokości kwoty wolnej od podatku, ale także skali progresywnej, obejmującej 2 stawki i progi podatkowe.

W wypracowanym projekcie zostało poruszonych kilka istotnych kwestii, które powinny rozwiać wątpliwości tych, którzy je nadal mają. Zaproponowano kilka rozwiązań:

  1. Przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów.
  2. Przychód ze sprzedaży nie będzie obejmował należnego podatku VAT.
  3. Projekt nie dotyczy sprzedaży dokonywanej przez Internet.

Co istotne, podatnikami podatku będą sprzedawcy detaliczni, dokonujący zbycia towarów.

Kwota wolna od podatku i progi podatkowe

Kwota wolna od podatku została ustalona w wysokości 17 mln zł miesięcznie, co rocznie daje 204 mln złotych. Nadwyżka przychodu ze sprzedaży ponad tę kwotę będzie stanowiła podstawę opodatkowania w danym miesiącu.

W zakresie skali progresywnej ustalono dwa progi: 0,8% i 1,4%. Niższa stawka będzie dotyczyła sklepów o obrotach w przedziale od 17 do 170 mln złotych miesięcznie i będzie naliczana od postawy opodatkowania. Z kolei stawka wyższa będzie liczona od nadwyżki podstawy opodatkowania w przypadku obrotów przekraczających 170 mln złotych.

Nowością będą proponowane wyłączenia. Podatek od sprzedaży nie będzie naliczany w przypadku dostarczania konsumentom, m.in. gazu ziemnego, również przez sieć dystrybucyjną, węgla kamiennego, czy olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych.

Zwolnienie ma objąć także leki, wyroby medyczne, jak również środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy towary zbywane w ramach usług gastronomicznych.

Podatek od sprzedaży detalicznej zapłacony przez sprzedawcę będzie stanowił u niego koszt w podatku dochodowym

Dla przypomnienia, celem tworzącej się ustawy było uderzenie w gigantów, a tym samym stworzenie bardziej uczciwej konkurencji względem mniejszych punktów handlowych. Większość handlowców obawiała się, że ustawa uderzy w ich interesy, ale jak się okazuje, były to trochę przesadne obawy. Podatek obejmie tylko te podmioty detaliczne, których obrót miesięczny dla klientów indywidualnych przekroczy 17 mln złotych.

Polecamy serwis: Podatek od sprzedaży detalicznej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama