reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych

Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych

Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).Pracownicy i byli pracownicy przedsiębiorstw sektora energetycznego, którzy w ramach prywatyzacji otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, a następnie skorzystali z przepisów o konsolidacji takich przedsiębiorstw i dokonali zamiany swoich akcji na akcje spółek konsolidujących (łączących) uważają, że należy się im zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wnioski swoje argumentują faktem, że skoro cena zamiany akcji była wielokrotnie wyższa od ceny tych akcji w debiucie giełdowym (który odbył się rok po zamianie), to nadpłacili PCC, gdyż uiścili go od ceny zamiany, która ich zdaniem była zawyżona.

W celu uzyskania zwrotu rzekomej nadpłaty w PCC, składają do właściwych urzędów skarbowych korekty deklaracji podatkowych w PCC lub składają wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, próbując przekonać organy skarbowe o swojej racji.

Niestety dla nich, organy skarbowe nie są wrażliwe na ich wnioski i prezentują jednoznaczne stanowisko, że w tych przypadkach brak jest podstaw do żądania stwierdzenia nadpłaty podatku, a więc powyższe korekty deklaracji są bezskuteczne (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBII/1/436-40/11/BD czy IBPBII/1/436-48/11/BJ z dnia 7 kwietnia 2011 r.).

W ocenie fiskusa, skądinąd niestety słusznej, dla wyliczenia wysokości podatku należnego od danej czynności cywilnoprawnej (w tym przypadku od umowy zamiany akcji), przyjmuje się tylko i wyłącznie wartość przedmiotu umowy z dnia jej zawarcia, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego w PCC. Żadne zmiany wartości przedmiotu umowy zarówno przed jej zawarciem, jak i po jej zawarciu nie mają żadnego wpływu na podstawę opodatkowania PCC.

Skoro więc w dniu dokonania zamiany akcji spółek (otrzymanych wcześniej nieodpłatnie) dokonano obliczenia ich wartości oraz wartości akcji spółki łączącej (konsolidującej) w oparciu o rzeczywistą wartość rynkową tych spółek, a następnie w oparciu o te wartości ustalono parytet wymiany, to brak jest podstaw do kwestionowania ich wartości czyli podstawy opodatkowania.

Wobec powyższego fakt, że cena akcji w debiucie giełdowym (który miał miejsce rok później), była znacznie niższa niż cena, po której dokonano ich zamiany, nie może stanowić podstawy do żądania stwierdzenia nadpłaty w PCC.

Tym samym, nie można w żaden sposób „odzyskać” rzekomo „nadpłaconego” podatku i należy się niestety pogodzić z tym faktem, gdyż przepisy w tym zakresie nie są życiowe a typowo fiskalne…

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Ulgi

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych
Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama