Nieudany debiut giełdowy nie jest podstawą do korekty podatku od czynności cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Wnioski swoje argumentują faktem, że skoro cena zamiany akcji była wielokrotnie wyższa od ceny tych akcji w debiucie giełdowym (który odbył się rok po zamianie), to nadpłacili PCC, gdyż uiścili go od ceny zamiany, która ich zdaniem była zawyżona.
REKLAMA
W celu uzyskania zwrotu rzekomej nadpłaty w PCC, składają do właściwych urzędów skarbowych korekty deklaracji podatkowych w PCC lub składają wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, próbując przekonać organy skarbowe o swojej racji.
Niestety dla nich, organy skarbowe nie są wrażliwe na ich wnioski i prezentują jednoznaczne stanowisko, że w tych przypadkach brak jest podstaw do żądania stwierdzenia nadpłaty podatku, a więc powyższe korekty deklaracji są bezskuteczne (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBII/1/436-40/11/BD czy IBPBII/1/436-48/11/BJ z dnia 7 kwietnia 2011 r.).
W ocenie fiskusa, skądinąd niestety słusznej, dla wyliczenia wysokości podatku należnego od danej czynności cywilnoprawnej (w tym przypadku od umowy zamiany akcji), przyjmuje się tylko i wyłącznie wartość przedmiotu umowy z dnia jej zawarcia, tj. z dnia powstania obowiązku podatkowego w PCC. Żadne zmiany wartości przedmiotu umowy zarówno przed jej zawarciem, jak i po jej zawarciu nie mają żadnego wpływu na podstawę opodatkowania PCC.
Skoro więc w dniu dokonania zamiany akcji spółek (otrzymanych wcześniej nieodpłatnie) dokonano obliczenia ich wartości oraz wartości akcji spółki łączącej (konsolidującej) w oparciu o rzeczywistą wartość rynkową tych spółek, a następnie w oparciu o te wartości ustalono parytet wymiany, to brak jest podstaw do kwestionowania ich wartości czyli podstawy opodatkowania.
Wobec powyższego fakt, że cena akcji w debiucie giełdowym (który miał miejsce rok później), była znacznie niższa niż cena, po której dokonano ich zamiany, nie może stanowić podstawy do żądania stwierdzenia nadpłaty w PCC.
Tym samym, nie można w żaden sposób „odzyskać” rzekomo „nadpłaconego” podatku i należy się niestety pogodzić z tym faktem, gdyż przepisy w tym zakresie nie są życiowe a typowo fiskalne…
Polecamy: serwis Podatki osobiste
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat