| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > O nabyciu domu zawiadom gminę

O nabyciu domu zawiadom gminę

Nabyłem dom. Czy muszę poinformować gminę o tym nabyciu. Muszę przecież płacić podatek od nieruchomości. Nie wiem jednak czy sam mam poinformować o tym nabyciu gminę, czy też może notariusz o tym informuje ?

Musi Pan poinformować urząd gminy o nabyciu nieruchomości położonej na terenie tej gminy. Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na specjalnym formularzu (dostanie Pan ten formularz w urzędzie gminy) trzeba złożyć w terminie 14 dni od dnia nabycia - czyli od dnia aktu notarialnego.

Organem podatkowym właściwym w sprawie podatków od nieruchomości jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) i to do niego trzeba skierować informację.

Warto jeszcze przypomnieć, że co do zasady podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. W tym przypadku obowiązek podatkowy nie powstaje z mocy prawa, ale decyzji.

Gdyby nie dopełnił Pan obowiązku w przewidzianym czasie, należy ten błąd naprawić. Teoretycznie organ może w tym przypadku ukarać podatnika sankcjami z kodeksu karnego skarbowego. W praktyce organy rzadko korzystają jednak z tej możliwości.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Podstawa prawna:

Art. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK