| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Szerszy katalog działalności objętych kosztami autorskimi

Szerszy katalog działalności objętych kosztami autorskimi

Podpisana przez prezydenta na początku lipca nowelizacja ustaw podatkowych modyfikuje zmienioną 1 stycznia 2018 r. ulgę podatkową dla niektórych twórców, korzystających z 50% kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z obecną zmianą przepisy te obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni.

50% koszty uzyskania przychodów

Jak wynika z zapisów zawartych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi przysługuje możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przychodom uzyskanym z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Obecnie ustawodawca wymienia wprost w ustawie jakiego rodzaju działalności mają prawo do korzystania z tej preferencji podatkowej. W przepisach obowiązujących przed 2018 rokiem takiego katalogu zamkniętego nie było, w związku z czym, zdaniem ustawodawcy, dawało to pole do wyłudzeń podatkowych.

Zmiana od 1 stycznia 2018 roku

Przypomnijmy, że na początku tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, wprowadzone ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175).

Nowela przyniosła dwie istotne zmiany w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, a mianowicie:

- podwyższyła limit stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów o 100%, tj. do kwoty 85 528 zł rocznie,

- wskazała dziedziny o charakterze twórczym objęte 50% kosztami uzyskania przychodów (dodany ust. 9b w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Niewątpliwą zaletą tych zmian jest 100% wzrost limitu kosztów uzyskania przychodów, jakie mogą wykazać twórcy. W związku z tym obecnie jest to kwota 85.528 zł, (zamiast poprzednich 42.764 zł).

Nowe regulacje wprowadziły jednak ograniczenie, zgodnie z którym 50% ryczałtowe autorskie koszty można stosować do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

- twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

- badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;

- artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;

- w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;

- publicystycznej.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Poprzez określenie zamkniętego katalogu ustawodawca chciał dokładnie sprecyzować kto ma prawo do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. Efektem tych zmian stała się utrata prawa tej preferencji podatkowej przez niektórych twórców. Na tym jednak nie koniec.

Nowelizacja nowelizacji

W dniu 2 lipca br. prezydent podpisał obszerną nowelizację kilku ustaw podatkowych, tj. ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku  dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku  dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jeden z elementów tej nowelizacji dotyczy prawa do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, mianowicie poszerza katalog dziedzin twórców uprawnionych do wyższych kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »