Kategorie

Polski Ład. Menedżer zapłaci 70-proc. PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Polski Ład. Menedżer nie ucieknie przed 70-proc. PIT
Polski Ład. Menedżer nie ucieknie przed 70-proc. PIT
Polski Ład ma zlikwidować legislacyjną dziurę, wykorzystywaną dziś do obchodzenia wysokiego podatku od odpraw i odszkodowań w spółkach z większością głosów Skarbu Państwa lub samorządu. Czego dotyczy 70-procentowy podatek sankcyjny?

Polski Ład

Projekt PŁ zakłada, że odprawy i odszkodowania wypłacane menedżerom takich spółek będą podlegać 70-proc. PIT także wtedy, gdy będą wypłacane na podstawie odrębnego porozumienia.

Eksperci przyznają, że zmiana pomoże załatać lukę, ale dodają, że nowe przepisy mogą okazać się niewystarczające.

– Luk w 70-proc. podatku jest znacznie więcej, a projekt Polskiego Ładu ich nie usuwa – mówi Grzegorz Sprawka, starszy menedżer w kancelarii DZP.

Dziurawe remedium

70-proc. podatek dochodowy wszedł w życie w 2016 r. i miał zapobiec wypłacaniu wygórowanych odpraw i odszkodowań menedżerom zwalnianym ze spółek, w których Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego posiadają (bezpośrednio lub pośrednio) większość głosów na zgromadzeniu wspólników albo walnym zgromadzeniu.

Przepisy były uchwalane w 2015 r. w dużym pośpiechu. Zarówno posłowie PiS (którzy złożyli projekt do Sejmu), jak i przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie kryli, że głównym celem jest zapobieżenie wypłacaniu „niemoralnie” wygórowanych kwot menedżerom zwalnianym z państwowych (ale też i samorządowych) spółek (wtedy byli to głównie menedżerowie z przeciwnej opcji politycznej).

Legislacyjny pośpiech sprawił, że przepisy są dziurawe.

Trzy- i sześciokrotność

W art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT ustanowiono 70-proc. PIT od odpraw i odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub kontraktu menedżerskiego – w tej części, która przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia zwalnianego specjalisty.

Równie wysoko zostały opodatkowane odszkodowania wypłacane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, z tym że tu 70-proc. PIT dotyczy nadwyżki ponad wynagrodzenie z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania (art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT).

Wystarczyło porozumienie

Z art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wynika, że 70-proc. podatek dotyczy wyłącznie odpraw lub odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, które są wypłacone na podstawie umowy o pracę bądź kontraktu menedżerskiego.

W konsekwencji szybko zorientowano się, że drakońskiego podatku da się uniknąć, jeżeli menedżer zawrze ze spółką odrębne porozumienie, na podstawie którego zostanie skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę lub kontraktu i zostanie wypłacona odprawa lub odszkodowanie z tego tytułu.

W takiej sytuacji pracodawca jako płatnik nie pobierze 70-proc. PIT, tylko podatek wyliczony według skali podatkowej na zasadach określonych dla dochodów z pracy bądź z kontraktu menedżerskiego.

Potwierdził to niejednokrotnie sam fiskus, m.in. w interpretacjach indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z: 8 maja 2017 r. (sygn. 0461-ITPB2.4511.76.2017.2), 20 lipca 2017 r. (sygn. 0113 KDIPT2-3.4011.97.2017.1.MK), 23 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4011.146. 2017.1.KB), 8 grudnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.323. 2017.2.HD), 9 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.406. 2017.1.HD) i 29 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-2.4011.344. 2017.2.TR).

Dla porównania w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT znalazło się zastrzeżenie, że 70-proc. podatek dotyczy także odszkodowań za zakaz konkurencji przyznanych na podstawie porozumień. Podobnego zastrzeżenia zabrakło w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.

Luka zostanie usunięta

„Tym samym niweczony jest sens tej regulacji, która miała na celu wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów” – napisano w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu.

Projekt zakłada więc zmianę w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT w takim kierunku, aby nie miał już znaczenia rodzaj umowy, z której wynika prawo menedżera do odprawy lub odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia.

Zmieniony przepis ma więc dotyczyć także wypłat dokonywanych na podstawie odrębnych porozumień. Za każdym razem, gdy odprawa lub odszkodowanie będą przekraczać trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia zwalnianego specjalisty, od nadwyżki ma być pobierany 70-proc. PIT.

– Projektowane doprecyzowanie należy ocenić bardzo pozytywnie – ocenia Jadwiga Chorążka, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w PwC. Podkreśla, że od samego początku intencje ustawodawcy były jasne, natomiast faktycznie, ze względu na dotychczasowe brzmienie przepisu, zdarzały się próby ominięcia tej sankcyjnej regulacji.

To może nie wystarczyć

Grzegorz Sprawka zwraca jednak uwagę na to, że nawet po wejściu w życie tej zmiany przepisy o 70-proc. podatku pozostaną niedoskonałe. Ciągle będą odwoływać się do pojęć „odpraw” i „odszkodowań”, a więc nie obejmują wszystkich płatności, które mogą trafić do rąk zwalnianych menedżerów. Jako przykład ekspert DZP podaje wynagrodzenie za „wyrażenia zgody na skrócenie okresu trwania umowy”.

– W przeszłości organy podatkowe niejednokrotnie twierdziły, że wyrażona w porozumieniu zgoda na skrócenie okresu trwania umowy oznacza odpłatne świadczenie usługi na rzecz drugiej strony. Wypłacona z tego tytułu kwota nie może być więc traktowana jak odszkodowanie – przypomina Grzegorz Sprawka.

Przykładowo, tak było w sprawie wynagrodzenia za zgodę na przedwczesne rozwiązanie umowy najmu (patrz interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 czerwca 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.274.2021.2.ASY), oraz za przedwczesne rozwiązania umów bankowych (interpretacja z 20 października 2020 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.366.2020.1.EK). Teraz, zdaniem eksperta, takie samo podejście mogą stosować sami podatnicy.

– Idąc tym śladem, w zależności od osobistej sytuacji danego menedżera i jego statusu podatkowego, wynagrodzenie wypłacane za wyrażenie przez niego zgody na skrócenie okresu trwania umowy może być uznawane za świadczenie usługi na rzecz spółki. Nie będzie więc ani odprawą, ani odszkodowaniem, a tym samym nie powinno podlegać przepisom o 70-proc. podatku – podsumowuje Grzegorz Sprawka.

Nie da się pomniejszyć

Nie ma natomiast szans na to, by wypłacane odprawy lub odszkodowania pomniejszyć poprzez potrącenie należności przysługujących byłemu pracodawcy. Na taki pomysł wpadła jedna ze spółek, uważając, że skoro menedżer nie dostaje całej należnej mu kwoty odszkodowania, bo firma potrąca sobie z niej należność, to pod uwagę należy brać jedynie tę część pieniędzy, którą menedżer faktycznie otrzymuje do dyspozycji.

W wyroku z 6 czerwca 2019 r. (sygn. akt II FSK 1722/17) NSA stwierdził, że gdyby się na to zgodzić, to 70-proc. podatek mógłby ominąć niemal każdego menedżera. Wystarczyłoby, żeby przed odejściem zaciągnął on w spółce pożyczkę i zgodził się na jej potrącanie z kwoty odszkodowania (pisaliśmy o tym w DGP nr 111/2019, „Potrącenie to nie sposób na drakońską daninę”).

Z kolei w wynagrodzeniu z ostatnich sześciu bądź trzech miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty nie należy uwzględniać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji z 5 sierpnia 2019 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.237.2019.1.ENB). Niewliczanie tego ekwiwalentu oznacza w praktyce , że otrzymując odprawę lub odszkodowanie, menedżer może szybciej przekroczyć limit trzy- lub sześciokrotności wynagrodzenia i przez to „wpaść” w 70-proc. PIT.

Jaka większość głosów

Nadal sporne jest natomiast to, kiedy Skarb Państwa dysponuje większością głosów w spółce. Fiskus uważa, że w razie rozproszenia akcjonariatu bądź niskiej frekwencji na walnym zgromadzeniu wystarczy, by Skarb Państwa kontrolował daną spółkę w jakikolwiek sposób.

Sądy administracyjne odrzucają taką wykładnię. Uznają, że skoro w przepisach jest mowa o bezpośredniej lub pośredniej większości głosów, to ustawodawcy chodziło o 50 proc. głosów plus jeden w ogólnej liczbie głosów istniejących w danej spółce. Musi być to zatem większość przysługująca prawnie, a nie jedynie faktycznie. Tak orzekł m.in. NSA w wyrokach z: 25 maja 2021 r. (sygn. akt II FSK 3593/18), 20 sierpnia 2020 r. (sygn. akt II FSK 1279/18), 3 marca 2020 r. (sygn. akt II FSK 121/19, II FSK 3393/18, II FSK 1518/18), 21 stycznia 2020 r. (sygn. akt II FSK 356/18). ©℗

Czego dotyczy 70-procentowy podatek sankcyjny

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku - 3010 zł

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku. Na posiedzeniu w dniu 14 września 2021 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do kwoty 3010 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 19,70 zł.

  Polski Ład w podatkach - skutki dla podatników PIT i CIT

  Polski Ład w podatkach. W związku z Polskim Ładem skokowy wzrost obciążeń czeka przedsiębiorców płacących PIT, część osób opodatkowanych liniowo może zainteresować się ryczałtem, wreszcie dostępny dla wielu podatników będzie estoński CIT- mówi PAP partner w kancelarii KNDP Marek Kolibski. Według niego kontrowersje budzi tryb wprowadzania zmian - mają zacząć obowiązywać za niecałe 4 miesiące.

  PIT za 2020 r. Podatnicy odliczyli 7,5 mld zł ulgi termomodernizacyjnej

  Ulga termomodernizacyjna. Według wstępnych danych z rozliczeń PIT za 2020 r. z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało ponad 450 tys. podatników, ponad dwa razy więcej niż za 2019 r. - wynika z danych resortu finansów. Za 2020 r. odliczono w ten sposób 7,5 mld zł.; za 2019 r. było to 3,2 mld zł.

  Oskarżenie o udział w karuzeli VAT

  Sankcje za udział w karuzeli VAT. Przedsiębiorca wygrał ze skarbówką, bo jej organ, nie analizując dowodów, automatycznie uznał go za przestępcę, powielając ustalenia innego organu.

  Progi podatkowe w 2022 roku

  Progi podatkowe. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 120 000 zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku. Zmiana miałaby wejść w życie od 2022 roku.

  Tax Free od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek rejestracji

  Tax Free. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą mieć obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej. Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 r.

  Polski Ład to wzrost kosztów obsługi księgowej

  Polski Ład. Reforma podatkowa spowoduje masowe ruchy przedsiębiorców szukających możliwości optymalizacji biznesu i wpłynie na wzrost kosztów obsługi księgowej - mówią eksperci o pakiecie podatkowym Polskiego Ładu. Ich zdaniem na zmianach skorzystają pracownicy etatowi, ale i tak zyski zje inflacja.