REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

 Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.
Usługi księgowe i doradztwo biznesowe
Marcin M. Wyrzykowski
Główny Księgowy
Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT
Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często spotkać można się z umowami cywilnoprawnymi (umowa zlecenie, umowa o dzieło) zwieranymi pomiędzy osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej), a przedsiębiorcą. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest zawieranie takich umów zleceń pomiędzy dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jak rozliczać takie umowy?

Kwestie zawierania takich umów pomiędzy dwiema osobami fizycznymi (nieprowadzącymi działalności gospodarczej) regulują przepisy kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 734. § 1 kc: Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Natomiast w myśl art. 627 kc: Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

W przypadki kiedy zleceniodawcą (odpowiednio zamawiającym) jest przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna, jednostka organizacyjna) pełni ona rolę płatnika obowiązanego do obliczenia, poboru i wpłaty do właściwego urzędu podatku dochodowego od wypłaconej kwoty z tytułu wykonania w/w umów. W przypadku kiedy obie strony umowy to osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej) nie mamy do czynienia z osobą płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie art. 31 ustawy o PIT osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowe

W przypadku, kiedy zleceniobiorca (zamawiający) jest osoba fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pełni on przy wypłacie umówionego wynagrodzenia, roli płatnika. Do rozliczenia podatkowego wynagrodzenia obowiązany jest przyjmujący zlecenie (przyjmujący zamówienie). Możliwe są dwa schematy podatkowego rozliczenia takiej umowy.

100 pytań o samochód w firmie + CD

W pierwszym z nich, kwota otrzymanego wynagrodzenia winna być ujęta w zeznaniu PIT-36 za dany rok podatkowy, jako przychody z innych źródeł i rozliczone wspólnie z pozostałymi przychodami (dochodami) rozliczanymi na zasadach ogólnych. W metodzie tej nie występują miesięczne zaliczki wpłacane do urzędu skarbowego w trakcie roku (od wynagrodzeń uzyskanych z tytułu przedmiotowych umów). Faktyczne rozliczenie podatku od tych źródeł następuje poprzez ich rozliczenie w zeznaniu rocznym.

W drugim przypadku, ustawodawca umożliwił zleceniobiorcy (przyjmującemu zamówienie) rozliczanie otrzymywanych przychodów poprzez obliczanie i wpłacanie zaliczek miesięcznych. Metoda ta, wydaje się być zasadna, jeżeli kwota otrzymywanego wynagrodzenia w przeciągu roku jest znaczna, a jednocześnie wynagrodzenie otrzymywane jest w kilku różnych wypłatach. W przypadku rozliczenia takich przychodów dopiero w zeznaniu rocznym, kwota podatku do zapłaty może być znaczna.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zgodnie z art. 44 ust. 1c ustawy o PIT  podatnik uzyskujący przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło, może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne. Zaliczki takie winny być obliczane wg najniższej stawki skali podatkowej, chyba że podatnik podejmie decyzję o zastosowaniu wyższej stawki. W przypadku stosowania tej metody rozliczenia, podatnik jest obowiązany rozliczać przychody z umowy zlecenia (o dzieło) przez cały rok tą samą metodą.


Obliczając podatek podatnik ma prawo zastosować odpowiednie koszty uzyskania przychodu.

Pamiętać należy, iż zaliczki płatne są w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia przychodu, a za grudzień do dnia 30 kwietnia roku następnego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA