Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Kwestie zawierania takich umów pomiędzy dwiema osobami fizycznymi (nieprowadzącymi działalności gospodarczej) regulują przepisy kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Zgodnie z art. 734. § 1 kc: Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Natomiast w myśl art. 627 kc: Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD
W przypadki kiedy zleceniodawcą (odpowiednio zamawiającym) jest przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna, jednostka organizacyjna) pełni ona rolę płatnika obowiązanego do obliczenia, poboru i wpłaty do właściwego urzędu podatku dochodowego od wypłaconej kwoty z tytułu wykonania w/w umów. W przypadku kiedy obie strony umowy to osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej) nie mamy do czynienia z osobą płatnika.
Na podstawie art. 31 ustawy o PIT osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowe
W przypadku, kiedy zleceniobiorca (zamawiający) jest osoba fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pełni on przy wypłacie umówionego wynagrodzenia, roli płatnika. Do rozliczenia podatkowego wynagrodzenia obowiązany jest przyjmujący zlecenie (przyjmujący zamówienie). Możliwe są dwa schematy podatkowego rozliczenia takiej umowy.
100 pytań o samochód w firmie + CD
W pierwszym z nich, kwota otrzymanego wynagrodzenia winna być ujęta w zeznaniu PIT-36 za dany rok podatkowy, jako przychody z innych źródeł i rozliczone wspólnie z pozostałymi przychodami (dochodami) rozliczanymi na zasadach ogólnych. W metodzie tej nie występują miesięczne zaliczki wpłacane do urzędu skarbowego w trakcie roku (od wynagrodzeń uzyskanych z tytułu przedmiotowych umów). Faktyczne rozliczenie podatku od tych źródeł następuje poprzez ich rozliczenie w zeznaniu rocznym.
W drugim przypadku, ustawodawca umożliwił zleceniobiorcy (przyjmującemu zamówienie) rozliczanie otrzymywanych przychodów poprzez obliczanie i wpłacanie zaliczek miesięcznych. Metoda ta, wydaje się być zasadna, jeżeli kwota otrzymywanego wynagrodzenia w przeciągu roku jest znaczna, a jednocześnie wynagrodzenie otrzymywane jest w kilku różnych wypłatach. W przypadku rozliczenia takich przychodów dopiero w zeznaniu rocznym, kwota podatku do zapłaty może być znaczna.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Zgodnie z art. 44 ust. 1c ustawy o PIT podatnik uzyskujący przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło, może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne. Zaliczki takie winny być obliczane wg najniższej stawki skali podatkowej, chyba że podatnik podejmie decyzję o zastosowaniu wyższej stawki. W przypadku stosowania tej metody rozliczenia, podatnik jest obowiązany rozliczać przychody z umowy zlecenia (o dzieło) przez cały rok tą samą metodą.
Obliczając podatek podatnik ma prawo zastosować odpowiednie koszty uzyskania przychodu.
Pamiętać należy, iż zaliczki płatne są w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia przychodu, a za grudzień do dnia 30 kwietnia roku następnego.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat