REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

 Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.
Usługi księgowe i doradztwo biznesowe
Marcin M. Wyrzykowski
Główny Księgowy
Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT
Umowa zlecenia i umowa o dzieło zawarte między osobami fizycznymi – rozliczenie PIT

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często spotkać można się z umowami cywilnoprawnymi (umowa zlecenie, umowa o dzieło) zwieranymi pomiędzy osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności gospodarczej), a przedsiębiorcą. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest zawieranie takich umów zleceń pomiędzy dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jak rozliczać takie umowy?

Kwestie zawierania takich umów pomiędzy dwiema osobami fizycznymi (nieprowadzącymi działalności gospodarczej) regulują przepisy kodeksu cywilnego.

Autopromocja

Zgodnie z art. 734. § 1 kc: Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Natomiast w myśl art. 627 kc: Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

W przypadki kiedy zleceniodawcą (odpowiednio zamawiającym) jest przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna, jednostka organizacyjna) pełni ona rolę płatnika obowiązanego do obliczenia, poboru i wpłaty do właściwego urzędu podatku dochodowego od wypłaconej kwoty z tytułu wykonania w/w umów. W przypadku kiedy obie strony umowy to osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej) nie mamy do czynienia z osobą płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie art. 31 ustawy o PIT osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowe

W przypadku, kiedy zleceniobiorca (zamawiający) jest osoba fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie pełni on przy wypłacie umówionego wynagrodzenia, roli płatnika. Do rozliczenia podatkowego wynagrodzenia obowiązany jest przyjmujący zlecenie (przyjmujący zamówienie). Możliwe są dwa schematy podatkowego rozliczenia takiej umowy.

100 pytań o samochód w firmie + CD

W pierwszym z nich, kwota otrzymanego wynagrodzenia winna być ujęta w zeznaniu PIT-36 za dany rok podatkowy, jako przychody z innych źródeł i rozliczone wspólnie z pozostałymi przychodami (dochodami) rozliczanymi na zasadach ogólnych. W metodzie tej nie występują miesięczne zaliczki wpłacane do urzędu skarbowego w trakcie roku (od wynagrodzeń uzyskanych z tytułu przedmiotowych umów). Faktyczne rozliczenie podatku od tych źródeł następuje poprzez ich rozliczenie w zeznaniu rocznym.

W drugim przypadku, ustawodawca umożliwił zleceniobiorcy (przyjmującemu zamówienie) rozliczanie otrzymywanych przychodów poprzez obliczanie i wpłacanie zaliczek miesięcznych. Metoda ta, wydaje się być zasadna, jeżeli kwota otrzymywanego wynagrodzenia w przeciągu roku jest znaczna, a jednocześnie wynagrodzenie otrzymywane jest w kilku różnych wypłatach. W przypadku rozliczenia takich przychodów dopiero w zeznaniu rocznym, kwota podatku do zapłaty może być znaczna.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zgodnie z art. 44 ust. 1c ustawy o PIT  podatnik uzyskujący przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło, może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne. Zaliczki takie winny być obliczane wg najniższej stawki skali podatkowej, chyba że podatnik podejmie decyzję o zastosowaniu wyższej stawki. W przypadku stosowania tej metody rozliczenia, podatnik jest obowiązany rozliczać przychody z umowy zlecenia (o dzieło) przez cały rok tą samą metodą.


Obliczając podatek podatnik ma prawo zastosować odpowiednie koszty uzyskania przychodu.

Pamiętać należy, iż zaliczki płatne są w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia przychodu, a za grudzień do dnia 30 kwietnia roku następnego.

Autopromocja

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA