| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Fiskus sprawdza podatników - mniej kontroli, większa skuteczność

Fiskus sprawdza podatników - mniej kontroli, większa skuteczność

Celem administracji podatkowej jest zdecydowanie większa skuteczność przy mniejszej liczbie kontroli rzetelnych podatników. Organy podatkowe koncentrują się na podmiotach, które uchylają się od opodatkowania.

W 2013 r. na blisko 100 tys. kontroli podatkowych 1/3 była trafna pod kątem ograniczania unikania opodatkowania (z uszczupleniem powyżej 1000 zł; skuteczność ponad 29 proc.).

Rok później przeprowadzono 77,5 tys. kontroli podatkowych, z czego 33,5 tys. to kontrole trafne (to już ponad 43 proc. skuteczności). Tym samym w minionym roku nastąpił 22 proc. spadek liczby przeprowadzonych kontroli i ingerencji w legalną działalność gospodarczą przy 15 proc. wzroście liczby kontroli trafnych w ograniczaniu szarej strefy.

100 pytań o samochód w firmie + CD

– Zależy nam, aby tak jak w przypadku kontroli celnych czy skarbowych, także działania administracji podatkowej były skuteczne w 70-80 proc. Do tego celu zmierzamy, zmniejszając liczbę kontroli i kierując je na podatników, którzy unikają rzetelnego rozliczania się z fiskusem. Chcemy ukierunkować nasz aparat na tych, którzy z premedytacją nie płacą podatków, a nie tych, którzy pomylili się w rozliczeniu – powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica. Plany kontroli na ten rok przewidują znaczące ograniczenie ogólnej liczby kontroli i jednoczesny wzrost liczby kontroli trafnych.

Sukcesywne zmniejszanie liczby kontroli to model, który został wprowadzony i funkcjonuje w Służbie Celnej od kilku lat. W 2009 r. przeprowadzono blisko 273 tys. kontroli celnych przy skuteczności 61 proc., natomiast w 2013 r. przeprowadzono około 150 tys. kontroli celnych przy skuteczności 80 proc. Strategia ta została zauważona i jest doceniana przez podmioty prowadzące legalną działalność gospodarczą.

Również kontrole prowadzone przez urzędy kontroli skarbowej są coraz bardziej skuteczne. Działania tych urzędów, bez zwiększania liczby kontroli, przyniosły wykrycia nieprawidłowości na kwotę blisko 4 mld zł większą niż w 2013 r.

Wdrażanie planu kontroli dla administracji podatkowej przy założeniu mniejszej ingerencji wobec rzetelnych podatników  to obecnie priorytet Ministerstwa Finansów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Z uwagi na duże zainteresowanie przedstawicieli mediów oraz opinii publicznej naradą kadry kierowniczej Administracji Podatkowej, która odbyła się w dniach 27-28 października 2014 r. w Krakowie Ministerstwo Finansów udostępniło protokół z jej przebiegu, zaakceptowany w dniu 5 grudnia 2014 r. i przesłany jej uczestnikom.W obiegu medialnym funkcjonuje materiał, który w sposób zniekształcony prezentuje treści przekazane Dyrektorom Izb Skarbowych i nie oddaje zarówno stanowiska Ministerstwa Finansów, jak i Administracji Podatkowej:

Protokół z narady kadry kierowniczej Administracji Podatkowej w dniu 27-28 października 2014 r.pdf (2 MB )

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »