REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępnie wypełniony PIT przyśpiesza rozliczenie roczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wstępnie wypełniony PIT przyśpiesza rozliczenie roczne
Wstępnie wypełniony PIT przyśpiesza rozliczenie roczne

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczne wczytywanie wstępnie wypełnionego PIT-a z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów to już standard w aplikacji e-pity. Dzięki tej funkcjonalności coroczne wypełnianie PIT-a jest jeszcze prostsze. Z PIT PFR mogą skorzystać nie tylko pracownicy zatrudnieni na etacie czy umowach cywilnych, ale także podatnicy, którzy otrzymali PIT-y z ZUS oraz biur maklerskich. Ponieważ na rozliczenie PIT-a został tylko miesiąc (do 2 maja 2016 r.), warto skorzystać z PIT-a przygotowanego dla nas przez fiskusa i rozliczyć go w 5 minut w programie e-pity.

Z PIT-a PFR, czyli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionej deklaracji, mogą skorzystać  osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT-37 (przygotowywanej na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R), a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło.

REKLAMA

Autopromocja

Od 2016 roku możliwe jest to także w przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymali PIT-40A/11A z ZUS, a chcą rozliczyć samodzielnie PIT-a np. ze względu na inne dochody, chęć skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej lub przekazania 1% na rzecz OPP.  

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Możliwość wczytania wstępnie przygotowanego PIT-a mają również podatnicy składający PIT-38 (rozliczający przychody z kapitałów pieniężnych), sporządzany na podstawie informacji PIT-8C otrzymanych z biura maklerskiego. Aplikacja e-pity, stanowiąc pewnego rodzaju „nakładkę” na usługę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, dodaje do niej praktyczne funkcjonalności i otwiera ją na podatników składających także PIT-36 – dedykowany osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy. Program e-pity automatycznie pobiera dane z Portalu Podatkowego, pozwala je uzupełnić i dodać informacje wpisane do aplikacji w poprzednich latach.

Udostępniony przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełniony PIT PFR nie zawiera danych o innych przychodach z 2015 r., niż tych wskazanych przez płatników PIT (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A), czyli np. przychodów z działalności gospodarczej lub najmu. Program e-pity pozwala uzupełnić deklarację o źródła dodatkowych przychodów, przysługujące ulgi i odliczenia oraz zweryfikować koszty. Aplikacja pamięta dane podatnika i jego rodziny z lat poprzednich, niezbędne do skorzystania z ulg np. na dzieci, podpowiada inne ulgi, z których można skorzystać oraz pozwala przekazać 1% na dowolną organizację pożytku publicznego czy wysłać gotową e-Deklarację do urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o 500 zł na dziecko – wypełniamy i składamy

W programie e-pity wypełnioną deklarację można wysłać elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), wydrukować razem z UPO lub zapisać w pliku pdf na komputerze.

– Usługa PIT PFR udostępniona w 2015 roku przez Ministerstwo Finansów okazała się względnym sukcesem, gdyż według danych ministerstwa w ubiegłym roku zostało pobranych 102 000 PIT-ów PFR. Za pośrednictwem samej aplikacji e-pity pobrano z Portalu Podatnika aż 65 000 wstępnie wypełnionych PIT-ów., co stanowiło ponad połowę wszystkich podatników, którzy skorzystali z tej usługi. Mamy nadzieję, że teraz dzięki udostępnieniu usługi szerszym grupom podatników jej popularność stanowczo wzrośnie. Użytkownicy, którzy skorzystali z PFR w aplikacji e-pity w roku ubiegłym, niecierpliwie dopytywali już o PFR w obecnym sezonie. To naprawdę cieszy i potwierdza zasadność tak wygodnego rozwiązania, które pozwala szybciej i bez pomyłek wypełnić PIT-a. – mówi Adam Mielcarski, wiceprezes zarządu e-file sp. z o.o.

Skorzystanie ze wstępnie wypełnionego PIT-a jest proste i bezpieczne

Warunkiem wczytania danych PFR do aplikacji e-pity jest podanie prawidłowych informacji uwierzytelniających, dokładnie takich samych jakich wymaga Portal Podatkowy tj.: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz sumy przychodów za 2015 r. Następnie podatnik powinien tylko sprawdzić pobrane dane, korzystać z przysługujących ulg i odliczeń oraz wysłać e-pita do urzędu skarbowego. Wszystko to zrobi w wygodnym kreatorze, który prowadzi go krok po kroku, aż do odbioru Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). W większości przypadków zajmuje to od 5 do 10 minut, co potwierdzają liczne opinie użytkowników.

Ulga na dziecko 2015 / 2016


Całość rozliczenia i komunikacji z serwerami Ministerstwa Finansów jest prowadzona z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania danych (SSL), podobnie jak w transakcjach bankowych. Dane podatnika są zapisywane wyłącznie na dysku jego komputera lub tablecie. Dodatkowo, pięciokrotna nieudana próba pobrania wstępnie wypełnionego PIT-a, blokuje możliwość skorzystania z usługi PFR, co w praktyce, uniemożliwia podszycie się nieuprawnionych osób pod podatnika.

Aby skorzystać z uproszczenia jakie daje wstępnie wypełniony PIT i zdążyć z rozliczeniem PIT-a do 2 maja, warto zajrzeć na stronę e-pity.pl/pfr. Poza szeroką informacją o usłudze PFR, z serwisu można pobierać również darmowy program na komputer lub tablet oraz uruchomić go w wersji on-line.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA