reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wstępnie wypełniony PIT przyśpiesza rozliczenie roczne

Wstępnie wypełniony PIT przyśpiesza rozliczenie roczne

Automatyczne wczytywanie wstępnie wypełnionego PIT-a z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów to już standard w aplikacji e-pity. Dzięki tej funkcjonalności coroczne wypełnianie PIT-a jest jeszcze prostsze. Z PIT PFR mogą skorzystać nie tylko pracownicy zatrudnieni na etacie czy umowach cywilnych, ale także podatnicy, którzy otrzymali PIT-y z ZUS oraz biur maklerskich. Ponieważ na rozliczenie PIT-a został tylko miesiąc (do 2 maja 2016 r.), warto skorzystać z PIT-a przygotowanego dla nas przez fiskusa i rozliczyć go w 5 minut w programie e-pity.

Z PIT-a PFR, czyli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionej deklaracji, mogą skorzystać  osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT-37 (przygotowywanej na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R), a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło.

Od 2016 roku możliwe jest to także w przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymali PIT-40A/11A z ZUS, a chcą rozliczyć samodzielnie PIT-a np. ze względu na inne dochody, chęć skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej lub przekazania 1% na rzecz OPP.  

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Możliwość wczytania wstępnie przygotowanego PIT-a mają również podatnicy składający PIT-38 (rozliczający przychody z kapitałów pieniężnych), sporządzany na podstawie informacji PIT-8C otrzymanych z biura maklerskiego. Aplikacja e-pity, stanowiąc pewnego rodzaju „nakładkę” na usługę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, dodaje do niej praktyczne funkcjonalności i otwiera ją na podatników składających także PIT-36 – dedykowany osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy. Program e-pity automatycznie pobiera dane z Portalu Podatkowego, pozwala je uzupełnić i dodać informacje wpisane do aplikacji w poprzednich latach.

Udostępniony przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełniony PIT PFR nie zawiera danych o innych przychodach z 2015 r., niż tych wskazanych przez płatników PIT (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A), czyli np. przychodów z działalności gospodarczej lub najmu. Program e-pity pozwala uzupełnić deklarację o źródła dodatkowych przychodów, przysługujące ulgi i odliczenia oraz zweryfikować koszty. Aplikacja pamięta dane podatnika i jego rodziny z lat poprzednich, niezbędne do skorzystania z ulg np. na dzieci, podpowiada inne ulgi, z których można skorzystać oraz pozwala przekazać 1% na dowolną organizację pożytku publicznego czy wysłać gotową e-Deklarację do urzędu skarbowego.

Wniosek o 500 zł na dziecko – wypełniamy i składamy

W programie e-pity wypełnioną deklarację można wysłać elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), wydrukować razem z UPO lub zapisać w pliku pdf na komputerze.

– Usługa PIT PFR udostępniona w 2015 roku przez Ministerstwo Finansów okazała się względnym sukcesem, gdyż według danych ministerstwa w ubiegłym roku zostało pobranych 102 000 PIT-ów PFR. Za pośrednictwem samej aplikacji e-pity pobrano z Portalu Podatnika aż 65 000 wstępnie wypełnionych PIT-ów., co stanowiło ponad połowę wszystkich podatników, którzy skorzystali z tej usługi. Mamy nadzieję, że teraz dzięki udostępnieniu usługi szerszym grupom podatników jej popularność stanowczo wzrośnie. Użytkownicy, którzy skorzystali z PFR w aplikacji e-pity w roku ubiegłym, niecierpliwie dopytywali już o PFR w obecnym sezonie. To naprawdę cieszy i potwierdza zasadność tak wygodnego rozwiązania, które pozwala szybciej i bez pomyłek wypełnić PIT-a. – mówi Adam Mielcarski, wiceprezes zarządu e-file sp. z o.o.

Skorzystanie ze wstępnie wypełnionego PIT-a jest proste i bezpieczne

Warunkiem wczytania danych PFR do aplikacji e-pity jest podanie prawidłowych informacji uwierzytelniających, dokładnie takich samych jakich wymaga Portal Podatkowy tj.: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz sumy przychodów za 2015 r. Następnie podatnik powinien tylko sprawdzić pobrane dane, korzystać z przysługujących ulg i odliczeń oraz wysłać e-pita do urzędu skarbowego. Wszystko to zrobi w wygodnym kreatorze, który prowadzi go krok po kroku, aż do odbioru Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). W większości przypadków zajmuje to od 5 do 10 minut, co potwierdzają liczne opinie użytkowników.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama