REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?
Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szkoła wyższa zamierza w 2016 roku wypłacić ze swoich środków własnych stypendium dla studentów pobierających naukę za granicą w ramach programu ERASMUS+. Czy do stypendium wypłacanego ze środków własnych uczelni będzie miało zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.08.2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zasadniczo, wszelkie świadczenia na rzecz studentów stanowią przychód na gruncie ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PDOF). Przy czym przychody te, w przypadku dofinansowania wypłacanego przez uczelnię w ramach programu Erasmus+, korzystać mogą ze zwolnienia z podatku do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

REKLAMA

Autopromocja

Z kolei zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako: Rozporządzenie), zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osób fizycznych z tytułu stypendiów na wyjazdy zagraniczne otrzymywanych w ramach programu „Erasmus+”, w części przekraczającej dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. § 2 Rozporządzenia stanowi natomiast, że zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31. grudnia 2016 r.

Warunkami zaniechania poboru podatku są :
- możliwość uznania wypłaconych kwot za stypendium;
- związek wypłaconego stypendium z wyjazdem zagranicznym;
- otrzymanie stypendium w ramach programu „Erasmus +”
- uzyskanie przez podatnika dochodu (stypendium) od 1.01.2015 r. do 31.12.2016 r.

Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy sfinansowanie kwot dodatkowego stypendium związanego z programem Erasmus+, w którym udział bierze uczelnia, spełnia warunki zaniechania poboru podatku dochodowego osób fizycznych.  

Pojęcie stypendium

REKLAMA

Przepisy ustawy o PDOF nie definiują pojęcia "stypendium". W takiej sytuacji należy posiłkować się jego słownikowym znaczeniem. Z definicji językowej wynika, że stypendium to „pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy”(strona internetowa PWN). Według innej definicji „stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników nauki , artystów itd. wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.” (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, wersja internetowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W omawianym przypadku studenci będą brali udział w działaniach Programu Erasmus+, otrzymując w związku z pobieraniem nauki za granicą dofinansowanie. Przywołane wcześniej definicje stypendium są stosunkowo szerokie, nie wykluczają więc stypendiów tego rodzaju. Tym samym wsparcie indywidualne, które zamierza wypłacić Uczelnia, jest formą stypendium, gdyż są to środki dla uczących się studentów, związane z pobieraną przez nich nauką (studiami).
Pochodzenie środków

Należy jednak podkreślić, że środki z programu Erasmus+ (który powstał z połączenia kilku europejskich programów realizowanych przez Komisję Europejską) pochodzą z Komisji Europejskiej. Środki te są dystrybuowane do agencji narodowych, które pełnią funkcję pośredników w przekazywaniu środków do beneficjentów programu (np. do uczelni wyższych). Taką agencją jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Z środków pochodzących z funduszy programu Erasmus+ finansowane są następnie stypendia dla uczestników programu.

Oczywiście, oprócz stypendium przekazywanego w ramach programu Erasmus+, uczelnia także finansować może samodzielnie, z własnych środków, wyjazdy zagraniczne studentów. Nie można jednak uznać, że są to wówczas stypendia pochodzące z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Odrębnie zatem należy traktować stypendia przyznane w ramach programu Erasmus+, o którym mowa w rzeczonym Rozporządzeniu finansowane ze środków Komisji Europejskiej oraz kwoty finansowane przez Uczelnię z jej środków własnych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zatem dodatkowe stypendium wypłacane przy okazji udziału w ramach programu Erasmus+ nie korzysta z zaniechania poboru podatku na podstawie Rozporządzenia.

W zakresie dodatkowych stypendiów finansowanych ze środków uczelni rozważyć można zastosowanie zwolnienia z opodatkowania - do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Marta Olewińska, ECDDP sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA