REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?
Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szkoła wyższa zamierza w 2016 roku wypłacić ze swoich środków własnych stypendium dla studentów pobierających naukę za granicą w ramach programu ERASMUS+. Czy do stypendium wypłacanego ze środków własnych uczelni będzie miało zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.08.2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zasadniczo, wszelkie świadczenia na rzecz studentów stanowią przychód na gruncie ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PDOF). Przy czym przychody te, w przypadku dofinansowania wypłacanego przez uczelnię w ramach programu Erasmus+, korzystać mogą ze zwolnienia z podatku do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Autopromocja

Z kolei zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako: Rozporządzenie), zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osób fizycznych z tytułu stypendiów na wyjazdy zagraniczne otrzymywanych w ramach programu „Erasmus+”, w części przekraczającej dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. § 2 Rozporządzenia stanowi natomiast, że zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31. grudnia 2016 r.

Warunkami zaniechania poboru podatku są :
- możliwość uznania wypłaconych kwot za stypendium;
- związek wypłaconego stypendium z wyjazdem zagranicznym;
- otrzymanie stypendium w ramach programu „Erasmus +”
- uzyskanie przez podatnika dochodu (stypendium) od 1.01.2015 r. do 31.12.2016 r.

Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy sfinansowanie kwot dodatkowego stypendium związanego z programem Erasmus+, w którym udział bierze uczelnia, spełnia warunki zaniechania poboru podatku dochodowego osób fizycznych.  

Pojęcie stypendium

Przepisy ustawy o PDOF nie definiują pojęcia "stypendium". W takiej sytuacji należy posiłkować się jego słownikowym znaczeniem. Z definicji językowej wynika, że stypendium to „pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy”(strona internetowa PWN). Według innej definicji „stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników nauki , artystów itd. wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.” (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, wersja internetowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W omawianym przypadku studenci będą brali udział w działaniach Programu Erasmus+, otrzymując w związku z pobieraniem nauki za granicą dofinansowanie. Przywołane wcześniej definicje stypendium są stosunkowo szerokie, nie wykluczają więc stypendiów tego rodzaju. Tym samym wsparcie indywidualne, które zamierza wypłacić Uczelnia, jest formą stypendium, gdyż są to środki dla uczących się studentów, związane z pobieraną przez nich nauką (studiami).
Pochodzenie środków

Należy jednak podkreślić, że środki z programu Erasmus+ (który powstał z połączenia kilku europejskich programów realizowanych przez Komisję Europejską) pochodzą z Komisji Europejskiej. Środki te są dystrybuowane do agencji narodowych, które pełnią funkcję pośredników w przekazywaniu środków do beneficjentów programu (np. do uczelni wyższych). Taką agencją jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Z środków pochodzących z funduszy programu Erasmus+ finansowane są następnie stypendia dla uczestników programu.

Oczywiście, oprócz stypendium przekazywanego w ramach programu Erasmus+, uczelnia także finansować może samodzielnie, z własnych środków, wyjazdy zagraniczne studentów. Nie można jednak uznać, że są to wówczas stypendia pochodzące z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Odrębnie zatem należy traktować stypendia przyznane w ramach programu Erasmus+, o którym mowa w rzeczonym Rozporządzeniu finansowane ze środków Komisji Europejskiej oraz kwoty finansowane przez Uczelnię z jej środków własnych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zatem dodatkowe stypendium wypłacane przy okazji udziału w ramach programu Erasmus+ nie korzysta z zaniechania poboru podatku na podstawie Rozporządzenia.

W zakresie dodatkowych stypendiów finansowanych ze środków uczelni rozważyć można zastosowanie zwolnienia z opodatkowania - do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Marta Olewińska, ECDDP sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA