| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Szkoła wyższa zamierza w 2016 roku wypłacić ze swoich środków własnych stypendium dla studentów pobierających naukę za granicą w ramach programu ERASMUS+. Czy do stypendium wypłacanego ze środków własnych uczelni będzie miało zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.08.2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zasadniczo, wszelkie świadczenia na rzecz studentów stanowią przychód na gruncie ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PDOF). Przy czym przychody te, w przypadku dofinansowania wypłacanego przez uczelnię w ramach programu Erasmus+, korzystać mogą ze zwolnienia z podatku do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Z kolei zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako: Rozporządzenie), zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osób fizycznych z tytułu stypendiów na wyjazdy zagraniczne otrzymywanych w ramach programu „Erasmus+”, w części przekraczającej dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. § 2 Rozporządzenia stanowi natomiast, że zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31. grudnia 2016 r.

Warunkami zaniechania poboru podatku są :
- możliwość uznania wypłaconych kwot za stypendium;
- związek wypłaconego stypendium z wyjazdem zagranicznym;
- otrzymanie stypendium w ramach programu „Erasmus +”
- uzyskanie przez podatnika dochodu (stypendium) od 1.01.2015 r. do 31.12.2016 r.

Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy sfinansowanie kwot dodatkowego stypendium związanego z programem Erasmus+, w którym udział bierze uczelnia, spełnia warunki zaniechania poboru podatku dochodowego osób fizycznych.  

Pojęcie stypendium

Przepisy ustawy o PDOF nie definiują pojęcia "stypendium". W takiej sytuacji należy posiłkować się jego słownikowym znaczeniem. Z definicji językowej wynika, że stypendium to „pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy”(strona internetowa PWN). Według innej definicji „stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników nauki , artystów itd. wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.” (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, wersja internetowa).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »